Ugnės Žilytės paroda „Pelenų diena“ VDA parodinėje erdvėje „Krematoriumas“

2017 m. spalio 21 d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Spalio 25 d., 18 val. VDA parodinėje erdvėje „Krematoriumas“ (Maironio g. 6, Vilnius) atidaroma Ugnės Žilytės paroda „Pelenų diena“.

Vilniaus dailės akademijos parodų erdvėje „Krematoriumas / keramikų krosnys” pristatoma jaunosios lietuvių grafikos kartos Ugnės Žilytės (g. 1979) naujausių, šiais metais sukurtų kūrinių kolekcija. Slėpiningus, paslaptingu švytėjimu ir mistifikuotomis ar net mistiškomis situacijomis pasižyminčius estampus, taip pat tapybos darbus kurianti menininkė kalba apie save ir personalines patirtis.

Autorei yra svarbi klasikinė grafikos kalba (oforto, sausosios adatos, mecotintos, litografijos technikos), kurią ji puoselėja meistriško piešinio, jautraus prisilietimo prie kuriamo paviršiaus, sakraliai sustingusio komponavimo dėka. „U. Žilytės estampuose regime ir renesansinį piešinį, ir epizodų, nuaustų iš ekspresyvios, nervingos, nebaigtos linijos. Ši įvairovė nesubyra, – ji nusėda klampioje, vienalytėje fono substancijoje. Temų kodas aprėpia kūnišką ir dvasinę būtį, tradicijas ir neopatirtį, mitus ir realybę, žmogų ir gamtą.” (dailėtyrininkė Nijolė Adamonytė).

Šioje, tartum specialiai tamsiajam metų laikui surengtoje parodoje menininkė yra ypatingai skausmingai drastiška ir atvira. U. Žilytė teigia: „Mano naujausias ‚pilkasis’ estampų ciklas – daugiausiai ofortai, atspausti sluoksniais, labiau litografijos ar medžio raižinių spausdinimui įprastu būdu, – pasakoja apie keisčiausią žmogaus savybę – įsivaizdavimą, kad gyvenimas galėjo būti kitoks. Ir apie kaltę. Apie kaltės jausmą, kuris, sakoma, veda tik į susinaikinimą. Nes praeities juk nepakeisi. Todėl kartais man taip norisi viską sudeginti…”.

Menininkų šeimoje gimusi U. Žilytė mokėsi Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje, 1997–2004 metais studijavo grafiką VDA, nuo 2014 m. dėsto piešimą A. Savicko dailės mokykloje. Lietuvos dailininkų sąjungos narė nuo 2012 m. Dailininkė yra iliustravusi estų rašytojo Hugo Ader pjesių rinkinį (Naidendid, 1999 m.) ir apysaką „Tėvas po lova” (2011 m.), Kazio Sajos knygą „Tuo taku ten” (2017 m.), nuo 2015 m. kultūros savaitraščiui „Literatūra ir menas” piešia portretus. Dailininkė parodose Lietuvoje ir užsienyje dalyvauja nuo 2001 m., yra surengusi aštuonias personalines parodas, ši – devintoji.

Paroda veiks iki  lapkričio 2 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *