Tarptautinis Kauno kino festivalis pristato „Monumentą Nematomam žmogui“

2010 m. rugsėjo 30 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Monumentas Nematomam Zmogui

Tarptautinio Kauno kino festivalio programoje šiais metais  netrūks įvairių su kinu susijusių diskusijų, susitikimų ir projektų. Vienas iš tokių – projektas „Monumentas Nematomam žmogui“, kuruojamas Valentino Klimašausko.

„Ar manote, kad monumentas Nematomam Žmogui turėtų būti nematomas, o gal matomas, tik nepastebimas? Šis performatyvus teksto skaitymo projektas kvestionuoja paminklo Nematomam Žmogui atsiradimo galimybę Nematomo Žmogaus žūties vietoje Kauno Santakos stadione. Būtent šiame stadione vietinių gyventojų buvo nužudytas Nematomo Žmogaus personažas iš to paties pavadinimo 1984 m. „Mosfilm“ kino studijos filmo, kuris buvo filmuotas Kaune, Nidoje, Vilniuje, Zapyškyje ir kitose Lietuvos vietose.

Filmas „Nematomas žmogus“ yra sukurtas pagal to paties pavadinimo H. G. Wellso romaną. Nematomas Žmogus yra genialus mokslininkas, kuriam pavyksta sukurti tai, ko iki tol nebuvo pavykę niekam – nematomybės receptą. Filmo istorija baigiasi tuo, kad įtūžusi minia užmuša Nematomą Žmogų Kauno Santakoje. Filme vaidina žymus lietuvių aktorius Romualdas Ramanauskas.

Tačiau tiek romane, tiek filme nematomumo idėja nėra tokia paviršutiniška. Nematomybė čia yra labiau suvokiama kaip perregimybės, skaidrumo iliuzija. Romane Nematomu Žmogumi save pavertęs mokslininkas šiuo receptu nesidalina su aplinkiniais. Priešingai – jis siekia manipuliuoti aplinkiniais ir užvaldyti baime mažą miestelį, kuriame apsigyvena. Tuo tarpu filme šis mokslininkas yra vaizduojamas kaip idealistas, o jam tapus nematomam, provincialūs miestelio žmonės įsibaugina. Šiaip ar taip, į perregimybės, skaidrumo idėją reikėtų žvelgti prisimenant ir priešingas šiems terminams korupcijos, tamsos koncepcijas, kurios dažnai lydi sociopolitinius, egzistencialistinius ar biopolitikos projektus, siejamus su radikaliomis visuomenės pertvarkomis.

Specialiai Kauno kino festivalio proga bus organizuojama „Nematomo žmogaus“ filmo peržiūra ir susitikimas su jame vaidinusiu aktoriumi Romualdu Ramanausku, vis dėlto svarbiausia šio projekto dalis yra paskutinės H. G. Wellso romano scenos skaitymas Nematomo Žmogaus žūties vietoje. Skaitys R. Ramanauskas, tame filme suvaidinęs personažą, kuris išdavė Nematomą Žmogų ir perregimybės bei skaidrumo principą. Suprantama, kad skaitomas tekstas kaip galimo monumento dalis nėra objektiškas. Kaip performatyvus atsiprašymas jis dalyvauja savo paties kuriamoje socialinėje utopijoje ir kuria kalbinių santykių skaidrumo iliuziją. Šio projekto iniciatorių nuomone, toji perregima socialinė-tekstinė utopija galėtų pretenduoti tapti monumentu Nematomui Žmogui, bet kad tai įvyktų, būtinai turi dalyvauti prie „Nematomo Žmogaus“ žūties prisidėję miesto gyventojai.”, – teigia projekto rengėjai.

Programa:

Spalio 8 d., penktadienis:

16:00 val. kino filmo „Nematomas žmogus“ peržiūra kartu su aktoriumi Romualdu Ramanausku „Sadutės“ restorane (Rotušės a. 4, Kaunas).

18:30 val. H. G. Wellso romano „Nematomas žmogus”  ištraukos skaitymas Kauno Santakos stadione.

Iliustracija: Kadras iš filmo „Nematomas žmogus“  (1984 m., režisierius Aleksandras Zacharovas). Lemiama filmo scena, kurioje žmonės apsupa žuvusį Nematomą Žmogų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *