.
2015    10    16

Tarptautinė paroda „Pradžios“ galerijoje „Vartai“

artnews.lt

0929BEGININGS

Spalio 27 d. (antradienį) 18 val. galerijoje „Vartai“ (Vilniaus g. 39, Vilnius) atidaroma tarptautinė paroda „Pradžios“. Parodos kuratorė Neringa Bumblienė.

Dalyvaujantis menininkai: Angela Bulloch, Liam Gillick, Ugnius Gelguda, Tim Kliukoit, Lina Lapelytė, Justin Morin,
Quim Packard, Augustas Serapinas, grupė „SOSka“ (Mykola Ridnyi ir Serhiy Popov).

<…> Sūneli, ar galėtum pagroti mano prisiminimą
Nesu tikras dėl to, kaip skamba
Bet jis toks liūdnas, malonus, gerai jį žinojau
Dėvėdamas jaunuolio drabužius. [1]

Parodai „Pradžios“ atrinkti kūriniai vienaip ar kitaip įdarbina dainą ar melodiją šiuolaikinio meno kontekste, kaip patogų įrankį kalbėti apie tai, kas vyksta čia ir dabar, net jei kartais žvelgiama iš tolimesnės erdvės ar laiko perspektyvos. Parodoje pristatomi autoriai nėra vien tik garso menininkai ta prasme, kad dažnai ar dažniausiai savo kūryboje jie dirba su kitomis priemonėmis ir kitais būdais, todėl ir pats garsas ar daina čia netampa kokybiniu dėmesio centru. Parodoje jie veikiau yra patogi, paranki medžiaga, kartais net readymade, kurią menininkai naudoja kurdami. Jų kūriniais čia reflektuojama šiandienybė yra garso takelis.

Jei sakoma, kad ištisą filosofinį diskursą galima sutalpinti viename eilėraštyje, taip ir daina (pop ir) įvairiose kultūrose dažnai yra paprastas ir patrauklus būdas taupiai (pasikartojant) kalbėti apie tai, kas vyksta prieš mūsų akis dabar. Viena vertus daina yra nepastebima, kita vertus – daug ką keičianti mūsų gyvenimo palydovė, įgrojanti įvairias akimirkas nuo asmeninių pakilimų ir nuosmukių, iki bendresnių politinių, socialinių, ekologinių iššūkių. Būdama gana trumpa ir nemateriali, daina – tik melodija ir keletas posmų – taupiai artikuliuoja šiandienybę.

Per politinių krizių atgarsius ir nuojautas, besikartojančias moters vietos paieškas visuomenėje, grožio kulto paraštes, daugialypį seksualinio tapatumo spektrą iki šiandieninės institucijos ir pastato, kuriame esame, analizės šioje parodoje daina yra medžiaga, kuria įgrojama tikrovė.

 Paskambink mums, pianiste,
Paskambink mums šį vakarą
Mes nusiteikę dainoms. [2]

 Paroda veiks iki lapkričio 27 d.

Dizaineris Vytautas Volbekas
Galerija dėkoja Romui Kinkai
Globėjas Vilniaus miesto savivaldybė
Parodos rėmėjas Lietuvos kultūros taryba
Parodos partneris Berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“
Galerijos rėmėjai: dienraštis „Lietuvos Rytas“, city-info.net, saugos tarnyba „Ekskomisarų biuras“


[1]BillyJoel, „Piano Man“, 1973, JAV,  dainos žodžiai, vertė Neringa Bumblienė.

[2]BillyJoel, „Piano Man“, 1973, JAV,  dainos žodžiai, vertė Neringa Bumblienė.