Audio žurnalas
. PDF
2015    11    03

Tarptautinė paroda „Keliaujančios raidės '15: RYT–VAKAR“ VDA parodų salėje „Titanikas“

artnews.lt

underware-love-hate-lettering-silkscreening

Lapkričio 5 d. 17 val. Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaroma tarptautinė paroda „Keliaujančios raidės ’15: RYT–VAKAR“, kurioje pristatomi grafinio-komunikacinio dizaino ir rašto meno darbai iš Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Graikijos, JAV, Kinijos, Izraelio ir kt. Paroda yra platesnio projekto, siekiančio parodyti grafinio dizaino ir tipografikos tendencijas ir ateities paradigmas, dalis.

Per tūkstanmečius raštas patyrė įvairių transformacijų, tačiau jo funkcija liko nepakitusi – rašto ženklai buvo ir lieka universalūs informacijos nešėjai. Raštas ir rašmenys, reikšminga dvasinio ir materialiojo žmonijos gyvenimo dalis, XX a. pabaigoje tapo vienu iš dabartinės noosferos kaip globalios informacinės civilizacijos susiformavimo veiksnių. Vienas iš šveicarų tipografikos mokyklos kūrėjų, garsus grafikos dizaineris ir tipografas Emilis Ruderis (1914–1970) teigė: „Šriftas yra kiekvieno tipografikos darbo pagrindas. Tačiau jis nėra mūsų laikų išradimas: tai – per amžius susiklostęs ir mums atitekęs kultūros palikimas, kuris turi būti perduotas ateinančioms kartoms. Šrifto raidžių formos, kaip per žmonijos gyvavimo istoriją susiformavę meno kūriniai, kupinos prieštaravimų; jos reikalauja suprasti raidos dėsningumus tam, kad ir toliau būtų galima dalyvauti jų evoliucijoje.“

Nuo 2008 m. vykdomo VDA projekto „Keliaujančios raidės“ 2015 m. parodos koncepcija RYT–VAKAR kviečia šrifto evoliuciją interpretuoti ne tik laiko, bet ir geografiniu aspektu. RYT–VAKAR – tai trumpinys iš dviejų lietuviškų žodžių Rytai–Vakarai, kuris gali būti suvokiamas dviem būdais: keliant klausimą, kiek Rytams svarbi Vakarų kultūra ir atvirkščiai,  arba siekiant suprasti, kas Rytuose ir kas Vakaruose laikoma nauja – rytdiena, o kas sena – vakardiena.

Į pagrindinę „Keliaujančių raidžių“ parodą iš Niujorko atkeliavo satelitinė paroda „TDC-2014“. 1946 m. žymiausių tipografų įkurta organizacija The Type Directors Club (TDC) yra tarptautinis tipografikos srities autoritetas. Prestižinio konkurso būdu suformuota pasaulinė inovatyviausių 2014 m. spaudos ir tipografikos kolekcija iš Barselonos per Varšuvą keliauja į Vilnių, kur bus eksponuojama nuo lapkričio 23 d.

Lapkričio 5 d., prieš atidarant parodą „Keliaujančios raidės ’15: RYT–VAKAR“, nuo 10 val. vyks grafinio dizaino mokslinių-meninių tyrimų konferencija, kurioje pranešimus skaitys tarptautinės grafinio dizaino žvaigždės: Patrickas Pleutin’as, Jeanas-Baptiste’as Levee (Prancūzija), Xiao Jongas, Li Fangningas (Kinija), Ivaras Sakkas (Estija), Marianas Oslislo (Lenkija).  Konferencija vyks ir paroda bus eksponuojama Vilniaus dailės akademijos parodų erdvės „Titanikas“ 2-ajame aukšte (Maironio g. 6, Vilnius).

Projekto organizatorius – VDA Grafinio dizaino katedra. Projekto kuratorė – prof. Aušra Lisauskienė. Projekto partneris – LGDA Lietuvos grafinio dizaino asociacija.

Projekto draugai – Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas, CAFA universitetas Beijinge, Suomijos Grafinio dizaino asociacija GRAFIA, Suomijos K. Donelaičio Lietuvos bičiulių draugija, Lietuvos spaustuvininkų asociacija,  Lenkijos-Japonijos informacinių technologijų institutas Varšuvoje.

Paroda veiks iki gruodžio 5 d.