. PDF
2024    08    14

Stelmužėje pristatyta Žilvino Landzbergo skulptūra „Karūna“

artnews.lt

Rugpjūčio pradžioje Stelmužėje atidengta Žilvino Landzbergo skulptūra „Karūna“. Skulptūros ilgis siekia daugiau nei 9 metrus – tai tiksli apie dešimt kartų išdidinta miške rastų ragų kopija.

Šis kūrinys ne kartą buvo pristatytas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, tame tarpe ir Venecijos bienalėje. Skirtinguose kontekstuose ir vietose eksponuojama „Karūna“ atsiveria naujoms prasmėms ir interpretacijoms. Ž. Landzbergas ypač gerai jaučia erdvę – jo ankstesni, viešosiose erdvėse įgyvendinti projektai („Žalčio namas“, „Palmė“) pasižymi dideliu jautrumu ir atidumu aplinkai.

Įspūdingų mastelių „Karūna“, įkurdinta visai šalia tūkstantmečio Stelmužės ąžuolo ir XVI a. Viešpaties Jėzaus kryžiaus bažnyčios, nubloškia mūsų vaizduotę į beveik siurealius gamtos ir istorijos kampelius, kuriuose ganosi gigantiški elniai ir auga pagonybės laikus menantys ąžuolai.

Skirtingiems pasauliams – praeities ir dabarties, gamtos ir kultūros, sakralumo ir sekuliarumo – priklausantys objektai, atsidūrę vienas kito akivaizdoje, kuria naują, šių dienų pasakojimą. Trapus, nuo lankytojų atitvertas, jau tik per atstumą stebimas ąžuolas, ir šiuolaikinio meno objektas, atviras tiesioginiam žiūrovo santykiui, kviečiantis paliesti, atsiremti, prisėsti. Autorius siekė, kad su skulptūra sąveikaujantis ir ją savo buvimu papildantis žmogus taptų svarbiausiu jos akcentu, o pati skulptūra būtų tik fonas. Kiekvienas iš jūsų, atsistojęs greta, pasirinkęs savąjį būdą stebėti ir tyrinėti šį meno objektą, tampate jo dalimi. Jūsų dėka jis nuolat keičiasi, vadinasi – yra gyvas.

Žilvinas Landzbergas – Be karūnos – ŠMC archyvas – Andrej Vasilenko nuotrauka

Kūrinyje atrandame ir akivaizdžias naujo virsmo pradžios užuominas. Elnias patinas kasmet numeta ragus ir užsiaugina naujus, tačiau jau su papildoma šaka, pažyminčia dar vienus jo nugyventus metus. Dėl gebėjimo atsinaujinti lietuvių mitologijoje elnias yra siejamas su gyvybės medžiu. Gamta, kaip ir istorija, yra cikliška. „Karūnos“ savininkui šis naujas virsmas turėtų būti lemtingas. Stelmužėje pametęs aštuonias šakas turinčius milžiniškus senuosius ragus, jis turėtų užsiauginti jau devyniaragę karūną, o kartu su ja įgauti ir naujų stebuklingų galių.

Anot padavimo, elnias devyniaragis kiekvienais metais pargrįžta naujų ragų vainike nešdamas Saulę, o kartu su ja įsukdamas naują – gyvybės ir istorijos – ratą.

Tai jau ne pirmoji iniciatyva Stelmužėje eksponuoti šiuolaikinio meno parodas. Pernai čia buvo surengta Donato Jankausko – Duonio paroda „Pradžia“.

„Karūna“ Stelmužėje bus iki š.m. spalio 21 d.

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Zarasų r. savivaldybė, Zarasų krašto muziejus, UAB „Vigotema“, fermentuotų gėrimų gamintojas „Raido“