Stasio Povilaičio paroda „Viena Galąstojo diena“ Vilniaus fotografijos galerijoje

2017 m. rugsėjo 18 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Rugsėjo 14 d. Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4 / Didžioji g. 19, Vilnius) atidaryta Stasio Povilaičio fotografijų paroda „Viena Galąstojo diena“.

Jeigu mėgstate slaher filmų žanrą, tiksliau, lėto kankinimo, kūno pjaustymo, sandėliukuose tūnančių perversinių žudikų estetiką, jums puikiausiai tiks Stasio Povilaičio fotografijų serija „Viena Galąstojo diena“. Anot Virginijaus Kinčinaičio, atrodo, kad matai siaubo filmo kadrus. Tik tai jau nebe kinas, o kažkas bauginančiai realaus. Tapybiškai tiršta ir kriminogeniškai sovietinė galąstojo dirbtuvėlė, ant jos savininko galvos užmaukšlinta heloviniška cirko klouno kaukė, aštriadantis pjūklas rankose nieko gero nežada. Žiūrėk, ir iškris iš kokio stalčiaus nupjauta daili gražuolės ranka.

Visiškai minimaliomis priemonėmis, būtent klasikine klouno kauke, Stasys Povilaitis pasiekia stulbinančio efekto. Mat visos detalės, nušiurusios dirbtuvėlės vaizdas, dramblotas galąstojo kūnas dirba jo naudai, kuria keistą, fotografinę suspenso nuotaiką. Išsiviepęs klounas visiškai susilieja su makabriška savo dirbtuvėlės atmosfera, jis ir baugina, ir juokina. Žinai, jog už šios inscenizacijos slypi lietuviška raktų gamintojų, budėtojų, liftininkų, santechnikų, galąstojų ir kt. dirbtuvėlių tikrovė. Tačiau ji tokia siurealistinė, jog sunku ja patikėti. Belieka pripažinti fantasmagorinį jos tragikomiškumą ir klusniai susitaikyti.

Stasys Povilaitis (g. 1948) yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1989 m. yra surengęs apie 15 personalinių parodų ir dalyvavęs daugelyje grupinių. Ciklas „Viena Galąstojo diena“ sukurtas 2002 m. 2012 m. dalis serijos buvo publikuota metraštyje „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien“. 2016 m. visa serija eksponuota Panevėžio fotografijos galerijoje. 2017 m. apdovanota diplomu Monovision konkurse Fine Art kategorijoje.

 

Paroda veiks iki spalio 14 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *