• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
2024 07 11 Šalia „Kūrybingumo mokyklos“ mokytojų menininkų iš Lietuvos stoja ir užsienio interdisciplininio meno kūrėjai 2024 07 10 Vilniaus miesto pasakojimą papildys nauja vieša erdvė, kviesianti burtis aplink ugnį ir maistą. Urtės Karalaitės pokalbis su Kamile Krasauskaite, Petru Išora ir Ona Lozuraityte. 2024 07 08 Kultūros komplekse SODAS 2123 prasidedakūrybinės dirbtuvės – SAULĖS LABORATORIJA 2024 07 02 Menininkų kūryba jūsų namuose – LTMKS kviečia įsigyti riboto tiražo kūrinių reprodukcijų  2024 06 28 Šeimos santykiai Lietuvos menininkių darbuose: trijų kūrėjų žvilgsniai 2024 06 28 Londone ir Edinburge vykstančioje renginių serijoje – dėmesys Baltijos regiono queer istorijai 2024 06 26 Prasideda vasaros renginių ciklas „Gilios upės tyliai plaukia“: programoje – iš užmaršties sugrąžinti filmai 2024 06 25 VDA dėstytojų ir tekstilės studentų kūriniai bus pristatomi tarptautinėje tekstilės bienalėje FITE Prancūzijoje 2024 06 25 VDU Menų fakulteto dėstytojai – apie dirbtinio intelekto pavojus ir tarpdiscipliniškumo svarbą 2024 06 21 Naujas katalogas kviečia pažvelgti į Marijos Teresės Rožanskaitės kūrybą ir gyvenimą lyg pro rentgeno spinduliuotę 2024 06 21 Konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2024“ paraiškas vertins ekspertai iš užsienio 2024 06 21 MO muziejaus ir Britų tarybos projektas tautinių mažumų mokyklos moksleivius padrąsino kalbėti lietuviškai          
.
2023    12    22

Sostinės skvere įrengta menininkės A. Kišonaitės instaliacija „Choras“ primena atsakingo vartojimo svarbą

artnews.lt

Vienuolikos spalvingų figūrėlių choras pristabdo sukančius į Vilniaus Trakų gatvę – skvere prie Pylimo gatvės įrengta menininkės Agnės Kišonaitės instaliacija „Choras“ primena apie atsakingo vartojimo svarbą ir aplinkoje atliekų paliekamą pėdsaką. Paspaudus specialų mygtuką „choristai“ atlieka lietuvių liaudies sutartines primenančius kūrinius.

(Ne)priimkite asmeniškai: esate didelio choro narys

Iš įvairių atliekų pagamintas „choristų“ figūrėles jungianti instaliacija pristatyta prieš šventes, taip atkreipiant dėmesį į kiekvieno mūsų sugeneruojamus didžiulius atliekų kiekius ir papildomai prieš žiemos šventes dar išaugantį jų kiekį. Vienuolikos „choristų“ konstrukcija atspindi per metus vieno žmogaus paliekamų atliekų tūrį. Skaičiuojama, kad vienas žmogus kasmet sugeneruoja vidutiniškai 500 kg atliekų, o per šventes įprasti kiekiai išauga 60 proc.

Menininkė pasakoja, kad kūrybinis procesas prasidėjo nuo jau anksčiau ekologijos temomis sukurtų darbų analizės. „Įprastai iš įvairių atliekų sukurtos instaliacijos siunčia kritišką žinutę visuomenei, pabrėžia mūsų trūkumus, o mano tikslas visada – pritraukti kiekvieną žiūrovą pasitelkus estetišką vaizdą ir žaismingumą. Nemėgstu kritikuoti, manau, kad padaryti didesnį poveikį ir daugiau dėmesio galima sulaukti pasirinkus pozityvią kryptį“, – idėją argumentuoja A. Kišonaitė.

Instaliaciją inicijavusios atliekų tvarkymo bendrovės „Ekonovus komunikacijos vadovei Vilmai Balčiauskaitei prieš šventes svarbu priminti visuomenei, kad šis laikotarpis neturėtų būti siejamas tik su daiktais. „Mūsų paliktos atliekos niekur nedingsta, todėl svarbus ne tik rūšiavimas, bet ir atsakingas vartojimas. Menininkės sukurta instaliacija yra estetiška, traukianti akį, ja ir norime priminti mums visiems apie atliekų kalnus, kuriuos paliekame po švenčių išmesdami nesuvartoto maisto likučius ar net gautas dovanas“, – sako ji.

Ekspertė pažymi, kad atliekos ne visada rūšiuojamos, o dalis jų netgi negali būti perdirbtos. Pavyzdžiui, dovanų popierius, kuris gaminamas iš skirtingų medžiagų, stipriai suteptos pakuotės, įvairios dekoracijos ir kiti švenčių atributai.

Atliekų estetika ir specialiai sukurtos sutartinės

Nors instaliacija buvo kuriama iš atliekų, A. Kišonaitė rūpinosi, kad galutinis vaizdas būtų estetiškas,  malonus akiai. Menininkė pripažįsta, kad konstravimo etapas nebuvo toks paprastas, kaip gali atrodyti. „Kiekviena medžiaga turi savo charakteristiką, todėl turi būti jungiama skirtingomis technikomis, tarkim, vienos limpa, kitas reikia susukti. Man šis eksperimentavimo etapas yra smagus, jautiesi atradėju, kai pavyksta išgauti norimą rezultatą“, – pasakoja ji.

Visos atliekos antram gyvenimui prikeltos iš aštuonių „Ekonovus“ atliekų rūšiavimo centrų. Instaliacijai panaudoti plastiko bakeliai, trosai, PET buteliai, grūdinto stiklo luitai, metalo skardinės bei stiklo buteliukai. Drabužiai „choristams“ sukurti iš didmaišių.

„Choristų“ karkasas sukonstruotas atkartojant trimatę žmogaus figūrą ir realias proporcijas. Galvos sumontuotos iš bakelių, iš jų, pasitelkiant specialią techniką, skambės sutartinės, parašytos autorės Austėjos Zovytės. Sutartines trimis balsais įrašė profesionalūs atlikėjai. Nors anksčiau sutartines dažniausiai atlikdavo tik moterys, siekiant jas paversti aktualesnėmis, šįkart įtraukti ir vyrų balsai. „Sutartinių tekstai ragina mažinti vartotojiškumą, labiau apgalvoti pirkinius. Savo instaliacijose visada stengiuosi įpinti lietuviškumo akcentą. Nors atliekos gali būti surinktos bet kuriame pasaulio kampelyje, tačiau lietuviškos sutartinės priklauso UNESCO nematerialiam paveldui, o tai paverčia instaliaciją artimesnę kiekvienam lietuviui“, – aiškina A. Kišonaitė.

Instaliaciją Vilniuje, skvere prie Trakų ir Pylimo gatvių sankirtos, bus galima apžiūrėti iki pat sausio 31-osios. Vėliau ją planuojama eksponuoti ir kituose miestuose.