Šiuolaikinio video performanso meno festivalyje Helsinkyje – ir lietuvių menininko darbas
artnews.ltŠių metų lapkričio 14 dieną Suomijos sostinėje Helsinkyje įvyks video performanso meno festivalis, kurį kuruoja suomių performanso ir vizualaus meno kūrėja Josef Ka. Tarp 21 atrinkto darbo – galerijos lankytojai galės išvysti ir Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjo Arnio Aleinikovo naujausią video darbą “80 milliseconds in the past” (liet. „80 milisekundžių praeityje“), sukurtą kartu su Portugalijos performanso meno kūrėju Pablo Alvez.
Šių metų festivalio tema – laikas, o jo dalyviai kviečiami tyrinėti laiko reiškinį įvairiais kūrybiniais kampais ir analizuoti, kaip laikas veikia mūsų tapatybę, istoriją, atmintį bei sąmonę. Video menas – medija, kuri laiko tėkmę gali sustabdyti, sulėtinti, pagreitinti arba visiškai iškreipti. Šiuolaikiniai menininkai, naudodamiesi video technologijomis, siūlo naują žvilgsnį ir netradicinius apmąstymus apie laiko prigimtį. Festivalio metu eksponuojami kūriniai atskleis laiko paradoksus: nuo akimirkos vertės iki amžinybės ilgesio. „Pagrindinis dėmesys skiriamas tam, kaip laikas suvokiamas per žmogaus patirtį – nuo asmeninės ir intymios iki visuomeninės ir istorinės. Kūrėjai, savo darbuose tyrinėjantys laiko ritmą, atmintį ir praeities žymes, kviečia žiūrovus sustoti ir iš naujo pažvelgti į laiko tekėjimą. Vienuose darbuose gilinamasi į prisiminimų poveikį dabarties suvokimui, kituose – analizuojamos laiko sukeltos transformacijos, praradimai ar cikliniai atgimimai” – teigia festivalio kuratorė.
Arnio Aleinikovo darbas “80 milliseconds in the past” (liet. „80 milisekundžių praeityje“) nagrinėja laiko sąvoką per mokslinę perspektyvos prizmę. Tai, ką suvokiame kaip „dabar“, iš tikrųjų yra maždaug 80 milisekundžių praeityje, nes mūsų smegenims reikia laiko apdoroti pojūčių informaciją. Cituojant neuromokslininką, dr. David Eagleman: „Tai, ką, jūsų manymu, matote bet kuriuo metu, iš tiesų yra paveikta ateities. Tai reiškia, kad jūsų smegenys surenka informaciją apie įvykio ateitį dar prieš tai, kai nusprendžia, ką tuo metu matė“.[1] Derindamas urbanistinius ir gamtos peizažus, performansą ir kompiuterinį regėjimą, Arnis Aleinikovas kuria keistą, trūkinėjančią vaizdinę patirtį, kuri tyrinėja lėtą laiko tėkmės prigimtį. „Šis darbas, kaip ir daugelis mano darbų, visų pirma kvestionuoja tikrovę. Jeigu mūsų smegenims reikia 80 milisekundžių apdoroti informaciją, o tai truputį ilgiau nei akies mirksnis, tai, kas tuomet yra „dabar“ ir ar įmanoma iš tikrųjų užfiksuoti momentą?” – retoriškai klausia menininkas A. Aleinikovas.
Festivalyje pristatomi menininkų darbai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Meksikos, Nyderlandų, Austrijos, Taivano, Danijos, Belgijos, Italijos, Graikijos, Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos. Kitų metų pradžioje festivalio selekcija aplankys Austrijos, Danijos ir Belgijos šalių sostines.
[1] We Live In The Past, Salk Scientists Discover. https://www.salk.edu/news-release/we-live-in-the-past-salk-scientists-discover/?fbclid=IwY2xjawGfV-ZleHRuA2FlbQIxMAABHbnu7ig8Q4Jgj2NSajIiFfUGNtZNfDbdAex_I1y91Dh35ORQ2l8q8uTDtg_aem_E5kSTzyTa-hXoXWybeoQwg