SHALTMIROS tyrimo „Kosmogenezė: Urbanistinis šamanizmas ir vizualiai suvokiamas mokymasis” pristatymas parodų erdvėje „5 malūnai“

2016 m. spalio 11 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
cosmogenesis-2016-shaltmira

Spalio 13 d., ketvirtadienį, 18 val. parodų erdvėje „5 malūnai“ Vilniuje (Vilniaus dailės akademija, Malūnų g. 5) įvyks vienos dienos renginys „Kosmogenezė: Urbanistinis šamanizmas ir vizualiai suvokiamas mokymasis”: Eglės Tamulytės-Shaltmiros meninio tyrimo rezultatų pristatymas – fotografijų ir piešinių paroda „Kosmogenezė” bei kūrybinės dirbtuvės „Praktinė magija: sigilų kūrimas” nuo 19 val.

„Menas – tai Gyvenimo Medis. Mokslas – tai Mirties Medis.” – William Blake.

Gyvename ciniškame laikotarpyje, kuriame religinės ir mokslinės dogmos yra vis labiau kvestionuojamos. Kalbama apie mechanišką, niekieno nevaldomą visatą, o tai žmones verčia ieškoti gilesnės gyvenimo prasmės. Shaltmira analizavo kaip vyksta savęs/pasaulio pažinimo procesas naudodamasi micro/macro principu. Pagrindinis KOSMOGENEZĖS tikslas yra suprasti, kaip galima ir įgalinama jungtis tarp Meno ir Mokslo. Menininkė šį „tiltą” ir jo statybą vadina Magija. Tam padaryti menininkė pasitelkia mokslinius metodus analizuoti nemokslinius šaltinius, kurią derina su tiesiogine, empirine praktika, o tyrimo rezultatai vizualizuojami ir materealizuojami naudojantis šiuolaikinėmis meninėmis raiškos priemonėmis, kaip: skaitmeninė iliustracija, performansas ir 360 laipsnių performanso video, piešinys ant drobės, fotografija ir kita.

Projekto pavadinimas – nuoroda į H. P. Blavatsky „Slaptosios doktrinos” pirmajį skyrių tuo pačiu pavadinimu. Pati knyga yra apibūdinama kaip mokslo, religijos ir filosofijos sintezė. Ezoterinės doktrinos kaip budizmas, bramanizmas ir kabala moko, kad vienatinė, begalinė ir nepažini Būtis amžinai egzistuoja, nuosekliai ir harmoningai periodiškai būdama pasyvi arba aktyvi. Poetiškoje Manaus frazeologijoje šios būsenos vadinamos Brahmos Dienomis ir Naktimis. Brahma „būdrauja“ arba „miega“. Pirmojoje KOSMOGENEZĖS iliustracijoje „Chalazae”, Shaltmira save vaizduoja miegančią kiaušinyje, kur ją apsivijęs žaltys. Tai yra nuoroda į Lietuvių liaudies pasaką „Eglė žalčių karalienė” ir Prometėjo/Liuciferio mitą. Iš okultizmo perspektyvos, kiaušinis/apskritimas reprezentuoja kosmosą, amžinybę prieš naują dar snaudžiančios energijos prabudimą, o taškas – diferenciacijos pradžią. Šis taškas Pasaulio Kiaušinyje ir jo viduje esantis embrionas išsivystys į visatą, į visą egzistenciją, į begalinį, periodinį kosmosą.
Šiuolaikinės medijos yra žmogaus centrinės nervų sistemos tęsinys, su tuo plačiau susipažinti galime M. McLuhano knygoje „Kaip suprasti medijas. Žmogaus tęsiniai“. McLuhano stilius gan metaforiškas. Tekstas komponuojamas remiantis nelijine logika, mintis plėtojama per analogijas, vietomis tapdama šamaniškais užkeikimais. KOSMOGENEZĖ tiria informacijos perdavimą, prasidedantį tarp dviejų smegenų pusrutulių. Ši jungtis alchemijoje apibūdinama kaip „Alcheminės vestuvės”. Finalinis KOSMOGENEZĖS darbas „Media Magi” (2,5m x 2,1m drobė) kurtas apjungiant McLuhano nagrinėtas koncepcijas ir komparatyvistinės mitologijos teorijas, antroposofijos, spiritualizmo, religijotyros, okultizmo žinias, analizuojant modernų neuromokslą ir psichokibernetiką, bei sugretinant menininko asmenybės identiteto kūrimą per virtualų iškomunikavimą, kurį autorė vadina „mediacija”, su Visatos su(si)kūrimo mitu.

Visi projekto etapai buvo nuosekliai medijuojami virtualioje erdvėje, Shaltmiros Facebook ir Instagram paskyrose, taip pat atskiras esė galima rasti www.shaltmira.com. Visi tekstai orginaliai parašyti anglų kalba, taip įgalinant tarptautinę dalinimosi patirtį. Tyrimui atlikti Shaltmira pasirinko Berlyną, kurio aplinka įgalino tiesioginę komunikaciją ir bendradarbiavimą su spiritualistines ir dvasines praktikas kasdienybėje taikančiais individais. Berlynas – holistinė šiuolaikinio didmiesčio utopija. Ne paslaptis, kad gausybė menininkų ir klajoklių iš viso pasaulio vyksta į Berlyną dėl mistinės, magiškos miesto auros.

2016 m. pradžioje meniniam tyrimui „Kosmogenezė: Urbanistinis šamanizmas ir vizualiai suvokiamas mokymasis” vykdyti Eglei Tamulytei – Shaltmirai buvo suteikta šešių mėnesių Lietuvos kultūros tarybos stipendija.

Video peržiūroje:

JUODOJI LOŽĖ. (Trumpametražis meninis filmas. Operatorius ir montuotojas: Vytenis Kriščiūnas. Vilnius. 2016)
MEDIA MAGI. (Post-dokumentika. Režisierius Emile Cerf. Berlynas. 2016)
LIBERTINE ELLIS: SEDUCTION OF TZEENTZ. (360° performansas. Operatorė ir montuotoja: Bonnie Baker. Muzika: Metalogue. Londonas. 2016)

Iliustracijoje: Shaltmira, Cosmogenesis, 2016

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *