.
2010    04    27

Sauliaus Labanausko tapybos paroda Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje

artnews.lt

Kiauras stogas

Balandžio 19 d. Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje atidaryta Sauliaus Labanausko tapybos paroda. Joje eksponuojami 2008 – 2010 m. sukurti darbai.

S. Labanauskas 2005 metais baigė VJVDM suaugusiųjų skyrių. Mokėsi tapybos pas Vytautą Dubauską, Justiną Vaitiekūną, Vygantą Paukštę. Baigęs šią mokyklą, Saulius Labanauskas tapo ir toliau (lanko Rimos Blažytės dailės studiją), parodoje pristatoma savarankiška jo kūryba. Pagrindinė Sauliaus profesija susijusi su medicina, jis jau penkiolika metų dirba Vilniaus universiteto Santariškių ligoninės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje.

Kalbant apie autorius, kurie nėra baigę meninių aukštojo mokslo studijų, neretai iškyla jų kūrybos vertinimo problema. Tačiau  Sauliaus Labanausko atveju drąsiai galima teigti, kad tai menininkas, savo kūryboje formuluojantis konkrečius tikslus, turintis aiškią motyvaciją. Jo tapyboje juntamas ir profesionalumas, ir jautrus, savitas pasaulėvaizdis.

Saulius tapo ekspresyviai, gestiškai, turi išties gerą formos, plastikos pojūtį. Mėgsta aštrokus kolorito sąskambius, jo drobėse dažnai švyti šaižūs geltoni atspalviai. Be formaliųjų Labanausko kompozicijų savybių, jose dažniausiai sukuriamas itin  autentiškas erdvės ir laiko pojūtis, vaizdiniai čia abstrahuojami, redukuojami iki ekspresyvių, iškalbingų formų, tačiau vis viena išlaikantys ryšį su tikrove.

2008 m. Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje eksponuota  VDA Tapybos katedroje studijuojančios Marijos Repšytės portretų paroda. Ši paroda  paskatino ir toliau rengti VJDM absolventų kūrybos ekspozicijas, skirtingų autorių parodų ciklą, kurį mokykla vienytų kaip parodinė erdvė ir kaip svarbus menininkų biografijos tarpsnis (paprastai nemaža VJVDM absolventų dalis kasmet renkasi profesionalias dailės studijas).

Tokia idėja kilo ne vien dėl nostalgijos ar noro dar kartą susitikti su buvusiais mokyklos mokiniais. Pastaruoju metu vis dažniau iškyla būtinybė argumentuoti ar net ginti mokyklos veiklą. VJVDM absolventų parodos ne tik pristato plačiajai publikai dar ne itin žinomus menininkus, bet ir be ypatingos retorikos pagrindžia jos egzistavimą.

Iliustracija: Saulius Labanauskas. Kiauras stogas. 2010, drobė, aliejus.