Šarūno Barto filmų retrospektyva ir paroda “Fluxus Pasirodymai” Jono Meko vizualiųjų menų centre

2010 m. sausio 15 d., Penktadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
meko centre

Sausio 19 dieną, antradienį, 19 val. Jono Meko vizualiųjų menų centre Vilniuje pradedama kino režisieriaus Šarūno Barto visų filmų retrospektyva ir Fluxus pradininko Jurgio Mačiūno performansus pristatanti paroda „Fluxus Pasirodymai“.

„Jono Meko vizualiųjų menų centras džiaugiasi ir didžiuojasi galimybe Vilniuje pristatyti dviejų pasaulinio lygmens menininkų – Šarūno Barto ir Jurgio Mačiūno – kūrybą. Savita Šarūno Barto kino kalba kritikų dažnai vadinama kino filosofija, jo filmuose dalyvauja neprofesionalūs aktoriai, vaidinantys savo pačių gyvenimus, ištrinamos ribos tarp dokumentinio ir vaidybinio kino, o Jurgis Mačiūnas – nereikšmingumo genijus, savo sukurtu Fluxus judėjimu padaręs didžiulę įtaką šiuolaikinei Vakarų kultūrai, postmoderniajam menui“, –  teigia Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorius Kristijonas Algirdas Kučinskas.

Su filmu „Septyni nematomi žmonės“ Šarūnas Bartas 2005 m. dalyvavo Kanų  kino festivalyje. Iš viso režisierius yra sukūręs arba kaip scenaristas, prodiuseris prisidėjęs prie keturiolikos filmų. Jis pirmasis Lietuvoje įkūrė nepriklausomą kino studiją „Kinema“. Vienas iš pirmųjų jo vidutinio metražo dokumentinių filmų –  „Praėjusios dienos atminimui“ – 1990 m. apdovanotas Amsterdamo dokumentinių filmų festivalio prizu.

1992 m. Šarūnas Bartas pelnė Berlyno kino festivalio apdovanojimą  už filmą „Trys dienos“, o 1995 m. tarptautinių  festivalių komisijos kūrinį „Koridorius“ įvertino dviem prizais. 2000 m. Venecijos kino festivalyje už geriausią  filmą, atskleidžiantį žmogaus ir gamtos sąsajas, „Laisvė“, apdovanotas specialiuoju prizu. 2001 m. Š. Bartas gavo Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.
Režisieriaus darbuose užfiksuotos tolimos nuo Lietuvos, egzotiškos erdvės: Marokas, Sibiras, Ukrainos stepės ir t.t. Naujausio, šiuo metu baigiamo montuoti Šarūno Barto filmo „Eurazijos aborigenas“ ištraukas Vilniaus žiūrovai pamatys Jono Meko vizualiųjų menų centre: filmuota ne tik egzotiškose vietovėse, tačiau vaidina ir pats režisierius.

Nedaug kas žino, kad Š. Bartas savo karjerą pradėjo kaip fotografas – žiūrovai retrospektyvoje pamatys autoriaus fotografijas, kuriose užfiksuotas filmų kūrimas.

Paroda „Fluxus Pasirodymai“ skirta tarptautinio Fluxus judėjimo koncertų, performansų ir kitų su performatyvumu susijusių 1958-1978 m. kūrinių pristatymui. Suformuota iš plakatų, nuotraukų, partitūrų, kortelių, dokumentų ir video medžiagos ekspozicija pristatys nekonvencionalius būdus, kaip meninė patirtis įkeliama ir iškeliama iš kasdieninės patirties.

Dauguma Fluxus žmonių susitiko ir buvo įtakoti John Cage 1957-1959 metais vedamose eksperimentinės kompozicijos paskaitose New School for Social Research Niujorke. George Brecht  išrasta įvykio partitūra (event score) buvo žymimi kasdieniniai veiksmai, kaip minimalistiniai performansai ar įsivaizduojami eksperimentai kasdienoje. Fluxus performansams, įvykiams ir koncertams būdingas neteatrališkumas, paprastumas tiek priemonių tiek veiksmo srityse, trumpumas, šmaikštumas. Eksponuojamame Fluxus manifeste teigiama, kad „bet kas gali pakeisti meną ir bet kas gali tai padaryti. Todėl šis pakaitalas – menas nustebimas – turi būti paprastas, įdomus, susidomėjęs nereikšmingumais, nebūti preke“.

Tarp Fluxus kūrėjų buvo paplitusios įvykių kortelės (event cards). Kortelėje paprastai keliais žodžiais ar sakiniais buvo nusakomas performansas, jos nebūdavo menininko pasirašomos ir jas dažniausia atspausdavo pats Jurgis Mačiūnas savo IBM Executive spausdinimo mašinėle, gavęs idėjas ar užuominas iš kitų Fluxus narių. Kortelės ir partitūros sudarydavo rinkinį ir buvo skirtos privačiam žiūrėjimui.

John Lennon 1966 Indica galerijoje Londone gavo kortelę su užrašu „kvėpuok“  (breathe). Tai buvo jo pirmas susitikimas su Yoko Ono. John ir Yoko palaikė artimus ryšius su Jurgiu Mačiūnu: samdė jį apipavidalinti jų parodą, kartu dalyvavo ir rengdavo flux šventes, kartu rengė maisto šventes. Dėl skrandžio vėžio negalėdavęs valgyti daugelio maisto produktų Jurgis kūrė prijuostes ir stalų nuotraukas. Parodoje pristatomos Mačiūno sukurtos John Lenon ir Yoko Ono kaukės, jo kuruotos flux šventės skirtos John ir Yoko foto dokumentacija.

Kaip tarptautinio tinklo, Fluxus koncertai buvo rengiami Europoje (ypač Vokietijoje) Japonijoje ir Amerikoje. Dalį ankstyvųjų koncertų  bus galima išvysti Ben Vautier išsaugotoje video medžiagoje iš Nicos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *