Sapiegų rūmai kviečia į atnaujintą parodą „Užuovėja“
artnews.ltPirmoji Sapiegų rūmų paroda siekia prakalbinti istorinio pastato erdvę – naująjį Šiuolaikinio meno centro padalinį – ir klausia, ką reiškia šiuolaikinio meno atėjimas į šią erdvę būtent dabar. Rugsėjo mėnesį atnaujinta ir iki metų pabaigos veiksianti paroda švelniu, perregimu sluoksniu užkloja iš dalies restauruotą XVII amžiaus architektūrą ir daugybę kartų perpieštas rūmų erdves. Anot parodos kuratorių Virginijos Januškevičiūtės ir Edgaro Gerasimovičiaus, ji primena, kad dabartinį paveldo supratimą formavo daugybė mums žinomų ir nežinomų jėgų bei balsų, ir siekia atspindėti šiandienos Vilnių persmelkusią miesto, geopolitikos, kultūros ir emocinę atmosferą.
Parodos pavadinimas „Užuovėja“ nurodo į lotynišką įrašą marmuro lentoje virš pagrindinių Sapiegų rūmų durų, kuris skelbia, kad „iš griuvėsių pakilę didžiuliai rūmai kare pavargusį ramioje taikoje saugos“. Įrašą užsakė Kazimieras Jonas Sapiega, vyriausiasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės vadas, pasistatydinęs šiuos rūmus kaip reprezentacinę užmiesčio rezidenciją. Rūmų puošyboje itin svarbią vietą užima šlovingos pergalės ir taikos temos, brandžiajam barokui būdinga erdvės choreografija, gausos ir dorybių alegorijos.
„Užuovėja istoriją pasakoja neįprastu būdu – nevardija kilmingųjų, savininkų, neseka kraujo linija, nepasakoja net apie iškilius dailininkus ir architektus. Vietoje to ji leidžiasi į materijoje įrašytos istorijos ir spekuliatyvių (re)konstrukcijų pasaulį, iš naujo įprasmina architektūroje įkūnytus afektus. Galbūt šiuolaikinis lankytojas kaip tik ir yra pavargęs nuo karo. Gal čia, šioje parodoje, menininkų užkalbėjimai, meditacijos ir vizijos pasiūlys pašnekesį ir užuovėją išbūti situacijose, kuriose būti sunku“, – sako parodos kuratoriai.
Užuovėjos motyvą plėtojančiai parodai siekta atrinkti eksponatus, kurie pratęstų ar prasmingai pakreiptų šį bei kitus su rūmų istorija susijusius pasakojimus. Karo ir užuovėjos, ligos ir gijimo, stebuklo ir negandos, pradžios ir pabaigos temos persmelkia kone visus parodos kūrinius. Paroda veiks iki metų pabaigos, per šį laiką dalis kūrinių keisis bei paroda bus papildyta naujomis jų konfigūracijomis.
Parodos dalyviai: Andrius Arutiunian, Vytautas Balčytis, Giulia Crețulescu, Bojana Cvejić ir Lennart Laberenz, Vladas Drėma, Ulrik Heltoft, Alexander Kluge, IC-98 ir Kustaa Saksi, Mindaugas Lukošaitis, Marianna Maruyama, Petras Mazūras, Domas Noreika, Rita Olšauskienė, Alina Popa, Miljohn Ruperto, Iza Tarasewicz, Gintautas Trimakas, Peter Wächtler, Darius Žiūra, Yen Chun Lin ir Gediminas Žygus.