.
2022    06    02

Šančių bendruomenės operos trupė reziduos Differdange mieste Lommelshaff‘e

artnews.lt

Opera „Kopūstų laukas“ yra Šančių bendruomenės meno procesas, kuris prasidėjo 2018 metais. Pavadinimas kilo iš viešosios erdvės, kurią iš šiukšlyno prikėlė bendruomenė. Anskčiau šioje teritorijoje buvo XIX a. kareivinių rūsiai raugintiems kopūstams, kurie išliko iki šių dienų.

Operos libretą kūrė bendruomenės nariai. Profesionalūs ir ne profesionalūs trupės menininkai yra įvairiais ryšiais susiję su Šančiais. Visi įvykiai ir personažai yra įkvėpti vietos žmonių ir jų istorijų. Muziką sukūrė Vidmantas Bartulis, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas. Kompozitoriui mirus, paskutinė muzikinė operos dalis liko nebaigta.

Opera pasakoja istoriją apie meilę, karą, susitaikymą ir bendrystę. Operos veiksmas vyksta XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje, Kauno Šančių rajone, lauke prie kopūstų sandėlių. Į lauką renkasi šančiškiai. Jie ruošiasi rauginti kopūstus. Čia susitinka dvi priešingos gaujos – Genelio ir Antano. Genelis užgaulioja Antaną ir užlipa jam ant kojos. Tarp grupuočių įvyksta muštynės. Visa tai stebi Genelio sesuo Rozalija. Ji nusprendžia įsikišti ir nutraukti muštynes. Antanas atpažįsta seniai matytą savo priešo seserį Rozaliją ir ima ją kalbinti. Tarp jų įsiplieskia meilė. Tačiau gražius jausmus nutraukia karas. Vyrai išeina kariauti, o moterys lieka namuose kęsti karo baisumus ir prievartą. Kareiviai nori išprievartauti Rozaliją, tačiau ją išgelbsti Genelio gaujos drąsuolė Franė. Pasibaigus karui į namus sugrįžta pavargę ir murzini vyrai – Antanas su Geneliu. Rozalija ir Franė ne iškaro juos atpažįsta. Pasijuokusios iš pasenusių vyrų, jos pasakoja jiems apie tai, kas nutiko karo metu. Vyrai pažada atstatyti tai, kas buvo sugriauta. Antanas su Geneliu tampa draugais, pažada, kad nuo šiolei Šančiuose bus taika ir ima burti bendruomenę prie vaišių stalo, ant kurio garuoja kopūstienė.

Birželio 4-11 dienomis Šančių bendruomenės operos trupė reziduos Differdange mieste Lommelshaff‘e ir ruošis operos spektakliams, kurie vyks Lommelshaff‘e birželio 9 ir 10 dienomis.

Kviečiame apsilankyti ir pasidalyti su mumis menine patirtimi, kopūstų sriubos lėkšte bei savo įsivaizdavimu, kaip galėtų atgyti jūsų bendruomenės istorija!

Daugiau informacijos apie bendruomenės operos procesą: OPERA – Genius Loci (sanciubendruomene.lt)

Kompozitorius – Vidmantas Bartulis (1954-2020) 

Režisierė ir choreografė – Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė

Idėjos autoriai ir prodiuseriai – Ed Carroll, Vita Gelūnienė

Veikėjai: Rozalija – Snieguolė Urbonienė; Antanas – Vaidas Bartušas; Franė – Ingrida Laurinaitienė; Genelis – Virginijus Baranauskas; Auka – Lina Puodžiukaitė

Styginių kvartetas: Karolina Beinarytė-Palekauskienė, Aistė Mikutytė, Eglė Lapinskė, Saulius Bartulis

Choras: Arnoldas Zdanevičius, Audronė Vaivadienė, Aušra Grigaravičiūtė, Carolina Pailhe, Dangirutė Pikšrienė, Ed Carroll, Eglė Staskūnienė, Elena Vanagaitė, Erdvilas Jakulis, Irena Kavaliauskienė, Jokūbas Vanagas, Nijolė Beinorienė, Valentina Danilevičienė, Palmira Ragauskienė, Ramunė Šarkauskienė, Roma Grigienė, Rima Snukiškienė, Rita Namikė, Saverija Paliulionytė, Saulius Vytas Pikšrys, Ugnė Laurinaitytė, Vilma Ragauskienė, Vita Gelūnienė, Žygimantas Ragauskas

Libreto autoriai: Arnoldas Zdanevičius, Daiva Juonytė, Greta Pangonytė, Indrė Mačiulytė, Izolina Paukštienė, Juozas Surblys, Linvydas Krinickas, Rūta Mickevičiūtė-Songailienė, Saverija Paliulionytė, Vita Gelūnienė, Tomas Lagūnavičius.

Kostiumų dailininkė: Kristina Čyžiūtė-Svirskienė

Nuotraukų autorius – Darius Petrulis