Rūtos Junevičiūtės paroda „Aisopika“ NDG

2020 m. birželio 29 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

 

Gegužės 19 – birželio 28 dienomis Nacionalinėje dailės galerijoje veikė Rūtos Junevičiūtės paroda „Aisopika“.

Viename interviu Kaderis Attia cituoja Domique Baque: „Efektyviausias politinis menas yra totalitarinis menas.“ Šie žodžiai sugrąžina mane prie mąstymo apie ezopinės kalbos raišką. Kokia svarbi yra negatyvi kūrinio erdvė, ta slapta ertmė anapus krioklio, kaukė, kuri dangsto abejones savo tapatybe. Kita vertus, ezopinei kalbai palanku, jei mes manysime, kad ji negali būti didaktiška ar neperskaitoma, pornografiška, permatoma, lakoniška ar instituciška. Ezopika pasmerkta skleistis mažiausiai dviem kalbom vienu metu – ta, kuria ji bus tikrinama, ir ta, kuria į ją įsiskaitoma. Gal dėl to alegoriška ezopinė raiška, jos daugiaprasmybė ir rizikingumas, priartina ją prie erotikos žanro. Dar vieno pasaulio dydžiu sulig pasąmone. Visa tai dengiasi ir veriasi, lyg Salomėjos septynių skraisčių šokis – pirmasis aprašytas istorijoje striptizas, kurio pabaigoje ant lėkštės patiekiama nei daug, nei mažai – žmogaus galva.

Anastasia Sosunova

Rūtos Junevičiūtės paroda „Aisopika“ remiasi senovės graikų pasakėtininko Ezopo (Aisōpos) vardu. Joje menininkė iš jaunos kartos perspektyvos žvelgia į ambivalentišką kultūrinę Ezopo kalbos reikšmę, susieja ją su skirtingų kartų ryšiais, adaptavimosi, komunikacijos ir įtampos įveikos formomis.

Parodos architektūra sumanyta kaip erdvinis Ezopo kalbos modelis. Kartu tai ir įsivaizduojama minties struktūra, kuria remdamasi menininkė klausia, ar dar funkcionuoja mąstymo ir derybų modeliai bei bendravimo kodai, susiformavę autoritarinio režimo aplinkoje. Kaip nūdienos kolektyve vyksta žinių cirkuliacija ir mokymosi procesai bei kaip paveldėti modeliai veikia dabarties iššūkius?

Rūta Junevičiūtė 2018 m. baigė skulptūros specialybės magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Šiuo metu ji studijuoja Amsterdamo teatro ir šokio akademijoje, SNDO departamente.

Architektas: Justinas Dūdėnas

Grafinis dizainas: Gailė Pranckūnaitė

Parodos tekstų autorės: Anastasia Sosunova, Grėtė Šmitaitė

Parodos partneris: Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“

Padėkos: Michaelui Van den Abeele, Anetai Bublytei, Jokūbui Čižikui, Godai Dapšytei, Danutei Gambickaitei, Airidai Gudaitei, Giedriui Gulbinui, Pauliui Jevsejevui, Keith Hennessey, Valdemarui Klumbui, Monikai Lipčic, Nicholui Matrangai, Ericui Post, Martai Popivodai, Ievai Rojūtei, Victorijai Russo, UAB „Abrakadabra dirbtuvės”, School for New Dance Development (SNDO).

Rūtos Junevičiūtės paroda Aisopika/Aesopica @ Nacionalinė dailės galerija from Ruta on Vimeo.

Nuotraukos: Laurynas Skeisgiela

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *