Rūtos Butkutės paroda „Somersault“ (AV17) galerijoje

2019 m. lapkričio 14 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki lapkričio 30 d. (AV17) galerijoje (Totorių g. 5, Vilnius) veiks Rūtos Butkutės paroda „Somersault“.

„Somersault“* – tai judančio objekto choreografija, parodoje sujungianti skirtingas medijas: skulptūrą, video darbus, keramiką bei performansą. Čia menininkė tyrinėja kūno ir objekto santykį, pabrėždama ne mentalinį, bet fizinį jo pojūtį. Šiam pojūčiui atsirasti reikalingas judėjimas – būtent judėdami ir judinami objektai komunikuoja ir kuria ryšius su juos supančia aplinka. Parodoje skulptūriniai objektai, rodos, sustabdyti vyksme, visi kartu susipina į bendrą judesį menančią instaliaciją. Ją taip pat papildo keramikos darbai, kuriuose nubrėžtos linijos ir dėmės yra padiktuotos žmogaus judėjimo, rankų mostų trajektorijos. Autorės kūriniai transformuoja erdvę, taip kurdami dinamišką visumą, kurioje lankytojas tampa santykio su aplinka dalimi. Žiūrovas, tik įžengęs į instaliaciją, užpildo tam tikrą tuščią, jam judėti skirtą erdvę. Taip tyrinėdamas instaliaciją, jis pats toliau kuria choreografiją erdvėje.

Instaliaciją papildydama video performansais, menininkė bando išjudinti įprastai statišką skulptūrą, ją aktyvuoti ir sukurti judesio pojūtį. Jie paremti šokio teoretiko Rudolfo van Labano (Rudolf van Laban) judesio analizėmis, kurios analizuoja kūno dydžio, svorio, pusiausvyros bei krypties santykį su objektu. Parodoje taip pat eksponuojami skulptūriniai objektai iš performanso „Užburtas veiksmas“ („Spell Action”), kurie parodinėje erdvėje tampa lengva, sustingdyta skulptūra, o performanso metu aktyviai įsijungia į veiksmą ir brėžia naujas trajektorijas aplinkoje. Lapkričio 27 d. Rūtos Butkutės performansą „Užburtas veiksmas“ („Spell Action“) Šiuolaikinio meno centre Vilniuje pristatys atlikėjos iš Olandijos. Performanso metu šokėjos, naudodamos choreografiją ir veikdamos kartu su skulptūriniais objektais, šokio judesiais tyrinės jas supančią erdvę bei analizuos objektų kilmę ir funkciją.

Rūta Butkutė (g. 1984) – menininkė, gimusi Kaune, gyvenanti ir dirbanti Amsterdame. Studijavo Vilniaus dailės akademijoje, Gerrit Rietveld akademijoje ir Rijksakademie Amsterdame. Autorė aktyviai dalyvauja personalinėse parodose (CC Strombeek kultūros centre Grimbergene, Belgijoje, Kaaitheater ir Rosas P.A.R.T.S Briuselyje, Fons Welters galerijoje Amsterdame, Teruhiro Yanagihara galerijoje Osakoje, Japonijoje, Art Rotterdam, Olandijoje) ir grupinėse parodose (Gemmente muziejuje Hagoje, Olandijoje, Rosas P.A.R.T.S Belgijoje, Olandų dizaino savaitėje Eindhovene, Olandijoje ir t.t). Ji taip pat dalyvavo įvairiose rezidencijose, kaip Arita rezidentūroje Japonijoje, Swing residency – Niujorke, JAV bei buvo apdovanota individualiomis stipendijomis.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *