Roberto Narkaus solo paroda „Valdyba“ galerijoje „Vartai“

2020 m. rugsėjo 27 d., Sekmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki spalio 9 d. galerijoje „Vartai“ veikia Roberto Narkaus solo paroda „Valdyba“. Parodos kuratorė: Neringa Bumblienė.

Roberto Narkaus parodoje „Valdyba“ pristatomi karantino metu menininko subrandinti kūrybiniai vaisiai – visas galerijos „Vartai“ erdves užimanti žmogaus dydžio fotografijų ir daiktų instaliacija. Iš studijoje surinktų objektų, laidų, virvių, statybinių medžiagų ir meno kūrinių likučių menininkas konstruoja ekspresyvius natiurmortus-avatarus. Galbūt tai – menamos organizacijos, komiteto ar valdybos nariai, pozuojantys korporatyviniam portretui.

Savo kūryboje Narkus dažnai įkvėpimo semiasi iš verslo ir startuolių pasaulio. Supriešindamas jame tvyrančią optimizmo ir veržlumo dvasią bei nusivylimo kartėlį, autorius ne tik kuria tragikomiškus performansus, videodarbus ir koliažus, bet taip pat yra ne vienos kultūrinės ir verslo organizacijos įkūrėjas ar tarybos narys. Narkaus darbuose esama daug humoro; tačiau ši ironija labai dviprasmiška – menininkas prisipažįsta pats kartais esąs maištaujantis neoliberalios sistemos sraigtelis.

Sugrįžimas prie fotografijos žanro šioje parodoje nėra atsitiktinumas. Komercinės fotografijos srityje ne vienerius metus dirbęs kūrėjas demonstruoja meistrystę: gigantiškos hiperrealistinės nuotraukos glumina savo brutaliu detalumu, kviesdamos dar kartą atidžiau pažvelgti į nepagražintą tikrovę ir ją švęsti. Atpažįstamai, lengvai ir su šypsena Narkus provokuoja žiūrovą, gerą skonį ir meno rinką mesdamas iššūkį saugiam minimalizmui. Apšviesti ryškia ir tolydžia šviesa, nuotraukose vaizduojami daiktai, regis, tampa antropomorfinėmis būtybėmis. O galbūt tai – nieko bendro su žmonėmis neturinčios gyvybės formos, sprendžiančios mūsų likimus niekada nesibaigiančioje vaizdo konferencijoje.

Robertas Narkus (g. 1983) – Vilniuje gyvenantis menininkas, daugelio eksperimentinių meno, vadybos ir maisto industrijos organizacijų iniciatorius bei lyderis. Savo meninę praktiką Narkus apibūdina kaip atsitiktinumų vadybą aplinkybių ekonomikoje. Hiperbolizuodamas ir lengvai ironizuodamas miglotas galios ir kitais mechanizmais apipintas neoliberalaus pasaulio sistemas, o taip pat dažnai pasitelkdamas dosniai jų siūlomus įrankius, Narkus kuria savitą ir naują tvarką.

Narkaus solo parodos surengtos Šiuolaikinio meno centre Vilniuje (2017 m.), David Dale galerijoje Glazge, Škotijoje (2019 m.), meno galerijoje „Tenderpixel“ Londone (2015 m.). Menininko kūriniai taip pat pristatyti svarbiuose grupiniuose projektuose XII-oje Baltijos trienalėje, V-oje Marakešo bienalėje, „de Appel“ meno centre ir kitur.

Parodos grafinis dizainas: Nerijus Rimkus

Šviesiausiasis satrape, pirmininke, didysis magistre, jūsų ekscelencijos, interneto tiekėjai ir protokolo meistrai, teisybės ir moralės saugotojai, komisijų komisija, ceremonijų vadovai, vaidilutės, didžėjau, seniai, žyniai, motinų taryba, akcininkų susirinkime, prezidiume, vienas ir devyniasdešimt devyni procente, vidinio rato nariai, patarėjau, konsule, pasaulio vadybininkai, admirole, marketingo direktoriau, pardavimų vadove, viešųjų ryšių specialiste, revoliucionieriai, gogo šokėja, anarchistai ir leftistai. Sveiki atvykę į posėdį!

 Velniop duomenis, krentančias kainas ir prastėjančią statistiką. Būna prisireflektuoju, prianalizuoju, permąstau, o šiandien noriu švęsti. Nors švęsti nėra lengva – negali bumbėti, slapstytis, pabėgti. Noriu švęsti atsitiktinumus ir mažus pasirinkimus. Turiu gerų žinių – mes išsisuksime. Sako gyvuliai tvartuose kalba apie ateitį, tačiau jų nevalia klausytis, nes mirsi. Pamenu vaikystėje šventėme Kūčias kaime, išsliūkinau iš trobos ir vaikščiojau po girgždantį sniegą aplink – maža ką nugirsiu. Tąkart išsisukau.

 Nesmagu prisipažinti, gal nemadinga, ir laba diena kaip gi tu drįsti skųstis? Esi privilegijuotas ir apdovanotas, tačiau šis susirinkimas man užbaigia sudėtingą etapą. Šita vasara, kurią praleidau prie jūros bandydamas pačilinti ir panašiai, manęs vos nepribaigė. Dabar suprantu, kad aš klausiausi pokalbių ir norėjau gauti atsakymus, kurių nevalia žinoti.

 Britų mokslininkai ir pats Elonas teigia, kad egzistuoja 99 proc. tikimybė, jog mes gyvename simuliacijoje ir vos užsisukus už nugaros galingas visatos kompiuteris neberenderina tikrovės, kurios niekas nemato. Aš turiu teoriją, kad kai niekas nemato, daiktai ima šokti ir glamonėtis, o kai atsisuki, apsimeta, kad viskas tvarkoje. Tačiau kur dingsta kojinės ir raktai? Manau nereikia aiškinti, kad dėl savo fiziologinių savybių jie tiesiog nespėja grįžti į vietas.“

Robertas Narkus

Nuotraukos: Robertas Narkus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *