.

Žygimanto Augustino paroda „500“ VDA „Titanike“

Liepos 30 d. (ketvirtadienį) 18 val. VDA parodų salėse „Titanikas“ atidaroma Žygimanto Augustino paroda „500“.

Žygimanto Augustino paroda „500’’ dedikuojama Lenkijos karaliaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto 500-osioms gimimo metinėms.

Istorijos perrašinėjimas, faktų „pritempimas“ prie siekiamų tikslų, remiantis didinga praeitimi ir kilme šioje parodoje tampa groteskišku alternatyvios tikrovės konstravimo įrankiu. Parodos iniciatoriaus Žygimanto Augustino vardo panašumas į Lenkijos karaliaus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1520–1572) vardą yra šio įvykio pretekstas ir galimybė kalbėti apie istorinių faktų naudojimą asmeniniais tikslais. Naivumas, savanaudiškumas ir didybės manija – labai žmogiškos savybės. Parodos iniciatorius siūlo į jas pažvelgti su šypsena.

Karalius Žygimantas Augustas kartais vadinamas tironu ir ištvirkėliu, o kartais pavyzdiniu aistringai moterį mylinčio vyro simboliu. Jo išsilavinimas ir kultūros vertybių kolekcionavimas dažnai nuvertinami, tačiau iškeliamas sunkių politinių sprendimų nenaudingumas nacionalistiniams Lietuvos interesams. Šioje parodoje nesiimama spręsti istorinių dilemų, jos tikslas – atkreipti dėmesį į neišvengiamą istorijos subjektyvizavimą, panaudojant šį reiškinį ne kaip politinį įrankį, o kaip pramogos konstravimo principą. Ekspozicijoje galima rasti utopinę LDK valdovų rūmų rekonstrukciją, karalienės Bonos Sforcos ir buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės hibridą, neegzistuojančio Žygimanto Augusto palikuonio portretą ir, žinoma, LDK valdovų rūmų interjeruose įsiamžinusį parodos iniciatorių. Kaip ir priklauso tikrai šventei, – bus dūmų ir skambės audiofilinės kokybės muzika. Specialiai parodai garso inžinierius Antanas Dombrovskis pagamino ir sukomplektavo garso aparatūrą, o skulptorius Tauras Kensminas sukūrė karaliaus vertą sostą. Sėdėdami jame galėsite ne tik paklausyti muzikos, bet ir įtraukti mėgstamą kūrinį į grojaraštį, dedikuodami jį karaliui Žygimantui Augustui.

VDA galerija “Titanikas” I a.
Nuo: liepos 30 d.
Iki: rugsėjo 5 d.
II-VI nuo 12 iki 18 val.

Parodą remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus dailės akademija