.

Viltės Bražiūnaitės bei Tomo Sinkevičiaus ir Vikos Prokopaviciutes paroda „Odd Attractor“ galerijoje „VARTAI“

Gruodžio 9 d. 18 – 20 val. galerijoje „VARTAI“ (Įėjimas iš Klaipėdos g. 6) atidaroma Viltės Bražiūnaitės bei Tomo Sinkevičiaus ir Vikos Prokopaviciutes paroda „Odd Attractor“. Renginyje dalyvauti bus galima tik su Galimybiu Pasu.

Teksto autorė: Olivia Berkowicz

Odd Attractor (liet. Keistasis atraktorius) įžengia į galerijos erdvę. Ji tuščia, bet būtybė, regis, nesuvokia, kad paroda atidaroma tik rytoj. Jos daugybė ilgų besisukančių čiuptuvėlių nedrąsiai liečia galerijos sienas, maži siurbtukai ir virpantys fraktalai ima lytėti patalpą vos jai peržengus slenkstį. Atrodo, kad Odd Attractor apėmęs nežymus irzulys ir sutrikimas, bet priėjus prie saulėgrąžų nuotraukų, visoje aibėje gyvio akių sušvinta šypsena. Jūsų akys susitinka su Odd Attractor žvilgsniu ir iš pradžių išvystate į jus spoksant vos dvi mažas juodas sagutes. Tačiau per kelias sekundes šios ima daugintis tarsi kaleidoskope, o toje vietoje, kurią, regis, reikėtų laikyti veidu, pasirodo tarantuliškas rainelių raštas.

Žinai, vakar iš tikrųjų nuvariau į saulėgrąžų lauką. Tavęs ten nemačiau – man pasakė, kad tu išėjai pradėt vlogint. Girdėjau, verslas rizikingas – bet kas tada nėra? Pastaruoju metu gan persitempiau – tiesiogine to žodžio prasme. Jau kurį laiką jaučiuos nekažką. Laikas lyg ištirpo mano kasdienybėj ir jau nebežinau, kuri šiandien diena. Jos visos atrodo vienodos, tik su mažutėm variacijom. Persekioja mane kaip karoliukai ant nesibaigiančios perlų virvelės – visi daugiau mažiau vienodi, bet tuo pačiu ir gan skirtingi. Žinai, ką turiu omeny, Saulėgrąža? Čia kaip „Edge of Tomorrow“ (liet. „Ties riba į rytojų“), tik kad man taip niekad ir nepradeda geriau sektis šitam žaidime.

Odd Attractor liūdnai atsidūsta ir per visą kambarį sušnabžda paveikslų serijai, kabančiai ant sienos. Paveikslai įvairaus dydžio – dideli ir maži, su geometriniais ir organiniais raštais.

Kai gulėjau ant savo dušo užuolaidos šalia saulėgrąžų lauko, pamačiau mėnulį. Jo, žinau, reikėjo pasiimt romantišką antklodę ir pintinę, bet tiesiog griebiau kas pirma pasitaikė po ranka. Kol žiūrėjau į vidurdienio dangų ir blyškų mėnulį, dangus pradėjo švelniai sūkuriuot ir suktis į tokias minkštas geometrines figūras. Aš net lyg ir susijaudinau? Vienintelis nejudantis dalykas buvo mėnulis – atrodė kaip švelnus smeigtukas, prilaikantis judančius debesų darinius. Tarsi lėtai danguj besiskleidžiantys fraktalai. Man šiek tiek primena šituos paveikslus, jums ne? Mane ypatingai traukia va šitas – „Hyperboloid Gaze“. Paplepėjęs su saulėgrąžom ir bitėm radau tokį mažytį žolės stiebelį. Pažvelgiau į jį – ir jis pažvelgė į mane! Žemyn juo švelniai riedėjo maži prakaito lašeliai; toks jausmas, kad galėjau akies krašteliu pažvelgt tiesiai į jo vidinę struktūrą. Tarsi jis tyliai kviestų mane vidun, ląstelė po ląstelės, ląstelė po ląstelės… Sėdėjau ten daugybę valandų ir tiesiog į jį žiūrėjau.

Vika Prokopaviciute (g. 1983 m.) yra lietuvių kilmės menininkė gyvenanti ir kurianti Vienoje, Austrijoje. Iki 2006 m. ji studijavo Samaros architektūros ir inžinerijos universitete Rusijoje. Tada persikėlė į Vieną, kur studijavo Vienos dailės akademijoje ir pradėjo menininkės karjerą. Autorė yra surengusi parodas Skulpturinstitut Vienoje, ekspozicijų centre Heiligenkreuzerhof Vienoje, galerijoje Francesca Pia Ciuriche, Šiuolaikinio meno muziejuje Belvedere 21 Vienoje ir kitur.

Viltė Bražiūnaitė (g. 1991 m., šiuo metu gyvena Vienoje) ir Tomas Sinkevičius (g. 1991 m., šiuo metu gyvena Stokholme) kartu dirba nuo 2014-ųjų, kuomet baigė fotografijos ir medijos meno studijas Vilniaus Dailės Akademijoje. Po to T. Sinkevičius įgijo magistro laipsnį Konstfack universitete Švedijoje, o V. Bražiūnaitė baigė studijas Vienos dailės akademijoje. Menininkai parodas yra surengę Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, Editorial projektų erdvėje Vilniuje, 6-ojoje Maskvos jaunųjų menininkų bienalėje, solo parodoje Studio17, Stavangeryje, Norvegijoje, grupinėse parodose Manege, Maskvoje, Rusijoje ir Kunsthalle Wien, Vienoje, Austrijoje. 2018 m. jie buvo apdovanoti Birgit Jürgenssen prizu.

________________________________

Globėjas: Renata and Rolandas Valiūnai.

Parodos rėmėjai: VIC Klinika, PST.

Galerijos rėmėjai: Plieno Spektras, VšĮ “Meno Fondas”, Vilma Dagilienė, Romas Kinka, Lietuvos Rytas, Ekskomisarų Biuras, Vilniaus miesto savivaldybė, Mailerlite.

Grafinis dizainas: Gailė Pranckūnaitė.

Paroda veiks iki 2022 m. sausio 14 d.