Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Trys naujos parodos Šiuolaikinio meno centre

2019-04-26, Penktadienis @ 18:00

Šiuolaikino meno centre balandžio 26 d., penktadienį, 18 val. bus atidarytos trys naujos parodos – lietuvių menininkės Marijos Olšauskaitės „Mūsų vardu“, menininkų kolektyvo „Brud“ „Beždžionių gudrumas“ ir japonų kilmės kūrėjo Yuji Agematsu „zip: 05.01.14 . . . 05.31.14“. Šios parodos veiks lygiai mėnesį, iki gegužės 26 d.

Marija Olšauskaitė „Mūsų vardu“

Marija Olšauskaitė savo praktikoje taiko įvairius bendradarbiavimo būdus ir tyrinėja santykių, atvirumo, intymumo bei bendrumo temas. Į parodą „Mūsų vardu“ menininkė pakvietė draugus, menininkus ir kitus kūrėjus, siekdama sukurti erdvę, kurioje intymumas, bendrumas ir privatumas išviešinami, o praeiviai tampa svečiais. Kuruotus ir suvaldytus įvykius-renginius čia keičia tąsios ir nebesuvaldomos situacijos. Asmeniniai pokalbiai, gandai ir apkalbos tampa trapiomis vertybėmis, o dalinimasis, nuoširdumas ir tiesa – atsakomybe. Skirtingiems parodos dalyviams besikeičiant mintimis autorystė nebėra tokia svarbi. Menininkės žodžiais tariant, „tai lyg bučinys tarp kelių žmonių, kai nebežinai, kieno tai lūpos, bet jauti, kad tai tikrai yra bučinys”. Parodoje dalyvauja Ms. Carrie Stacks, James Massiah, Eglė Budvytytė, Simonas Nekrošius, Carolyn Lazard, Elena Narbutaitė, Tomislav Feller, Steve & Samantha, Dodomundo, Antanas Lučiūnas, Maria Tsoy, Ieva Kabašinskaitė, Raimundas Malašauskas, Jonas Žakaitis ir kiti.

Brud „Beždžionių gudrumas“

Kiek klaidinantis parodos pavadinimas – „Beždžionių gudrumas“ – yra susijęs su netikėtai anglų kalboje prigijusia labai sena tradicija įvairių gyvūnų būrius vadinti skirtingais, tik vienai ar kitai rūšiai taikomais žodžiais. Ši dar iš 15-ojo amžiaus kildinama tradicija siejama su viena Anglijos aukštuomenės dama, Juliana Berners, apie kurią žinoma tik tiek, kad ji mėgo medžioklę ir parašė knygą, kurioje šmaikščiai apibendrino savo gamtos stebėjimus. Manoma, kad tai ji kranklių būrius pavadino „nemalonumais“, liūtų – „puikybėmis“, žirafų – „bokštais“, o auksinių žuvelių – „bėdelėmis“. Dar iki šiol daugelyje anglų kalba kalbančių šalių beždžionių susibūrimai vadinami „gudrumais“ (angl. „shrewdness“).

„Brud“ projektai – tai vienas kitą veikiančių skirtinguose laiko ir erdvės masteliuose besiskleidžiančių sudėtingų automatų visuma. Tai eruditiška praktika, kuri remiasi įvairių laikotarpių ir sričių žinių sistemomis. Jai svarbu scenos ir ekranai, ir Šiuolaikinio meno centro „baltasis kubas“ šiai parodai virsta „tamsiuoju kambariu“, pasiskolintu iš sekso klubų ir fotografijos proceso.

„Brud“ – tai nuolat atsinaujinanti žmonių, mašinų, objektų ir idėjų konfigūracija. “Brud” tikslas – nuolat keisti „Brud“ geresniu „Brud“. Kuriant parodą prisidėjo Aditya Mandayam, Emilia Zalewska, Candelaria Saenz Valiente, Juan-Pablo Villegas, hyslom (Itaru Kato, Fuminori Hoshino, Yuu Yoshida) ir Tong Toro Tong.

Yuji Agematsu „ZIP: 05.01.14 . . . 05.31.14“

Jau daugiau nei 20 metų Agematsu kasdien sukuria po vieną miniatiūrinę skulptūrą iš įvairių jo akį patraukusių šiukšlių ir atliekų, rastų Niujorko gatvėse. Kiekviena šių mažučių „vitrinų“ cigarečių pakelio celofane – tai Niujorko peizažo fragmentas, savo estetika primenantis grafikos miniatiūros tradicijas. Parodoje ŠMC rodomos 2014-ųjų gegužės mėnesį sukurtos skulptūros.

„Norėčiau nuskristi į kosmosą ir pamatyti aplink Žemę skriejančias šiukšles,“ kartą interviu yra sakęs menininkas. Yuji Agematsu gimė 1956 m. Kanagavos regione Japonijoje, tačiau nuo 1980-ųjų gyvena Niujorke, Brukline. Jaunystėje jis studijavo pas grupės „Taj Mahal Travellers“ įkūrėją Tokio Hasegawa ir džiazo perkusininką ir choreografą Milfordą Gravesą.

Parodos architektai – Ona Lozuraitytė ir Petras Išora.

Informacija

Data:
2019-04-26, Penktadienis
Laikas:
18:00
Renginys Categories:
,
Renginys žymės:

Vieta

Šiuolaikinio meno centras
Vokiečių g. 2
Vilnius, Lietuva
+ Google žemėlapis