.

Tarptautinis renginys „Marsas sugrįžta“ Mykolo Žilinsko dailės galerija

Rugpjūčio 26 ir 27 dienomis Mykolo Žilinsko dailės galerija (Nepriklausomybės a. 12, Kaune) virs dideliu klausymosi prietaisu ir muzikos instrumentu. Besibaigiančios vasaros dienomis čia susiburs Raimundo Malašausko kuruojamas tarptautinis renginys „Marsas sugrįžta“, kurio metu matysime ir girdėsime: Tarek Atoui, Leonardo Carlo Coccorante, Pan Daijing, Jason Dodge, Alix Eynaudi, Ernst Karl Eugen Koerner, John Menick, Valzhyna Mort, Jill Mulleady, Marija Olšauskaitė, Ragemore su Gediminu Žygum, Artūras Raila, Ariana Reines, Francesco Rustici, Seiko and Casio, Sofija Veiverytė.

Marsas – daugiausiai ginčų kelianti Saulės sistemos planeta. Jis visuomet žadino tiek paprastų žmonių, tiek mokslininkų vaizduotę daug labiau nei kitos. Įvairiais laikais skirtingos kultūros jį vadino kiekviena savaip, bet Vakarų pusrutulyje dažniausiai jį vadiname romėnų karo dievo vardu. Su juo siejami itin įvairūs ir net prieštaringi vaizdiniai: žmonės niekad nesiliovė klausę, ar Marse egzistuoja gyvybė, o kartais kalbėdavo ir apie raudonojoje planetoje įsikūrusias utopines visuomenes. Marsas mums yra buvęs ir labiau už mus pažengusių visuomenių namais, arba planeta, iš kurios Žemę puola kraujo ištroškę ateiviai (nors paskutiniu metu tyrinėjame galimybę ir patys jame apsigyventi). Tuo tarpu astrologijoje Marso sugrįžimas ženklina grįžimą prie ankstesnių patirčių, išsivadavimą iš jų, peržiūrėjimą su didesne niuansų ir kompleksiškumo raiška ir, galiausiai, mokymąsi iš tų patirčių ir sprendimų priėmimą.

Projekto „Marsas sugrįžta“ metu laikinai savo duris atvers, šiuo metu rekonstrukcijos darbams uždaryta, Mykolo Žilinsko dailės galerija Kaune, kurios pastatas statyti baigtas Sovietų Sąjungos gyvavimo pabaigoje – 1989 metais, tais pačiais, kai žymėdama Šaltojo karo pabaigą griuvo Berlyno siena. Šiai dienai Šaltąjį karą pakeitė vis nuožmesnis tikras karas Ukrainoje, kurį galima laikyti neišspręstų XX a. politinių konfliktų tąsa, kurstoma imperialistinių ir kolonijinių paskatų. Tyrinėti šiuo metu pereinamoje būklėje esančią Mykolo Žilinsko dailės galeriją, (o taip pat ir pasaulį?) buvo pakviesti grupė skirtingų šalių menininkų, kurie galerijos erdves renginio metu apgyvendins garsu, performansais, filmais ir poezija. Pakvies burtis kartu, klausytis, įsistebėti, gedėti drauge tam, kad galėtume gyti ir įsivaizduoti galimas ateitis.

Renginio programoje savo solinius garso performansus atliks šiuolaikinio meno lauke pripažinti kūrėjai Tarek Atoui ir Pan Daijing.

Šiuo metu Paryžiuje gyvenantis ir kuriantis, libaniečių kilmės menininkas ir kompozitorius Tarek Atoui, dirbdamas su inovatyviais elektroakustiniais bei elementariais, rankomis pagamintais instrumentais, kuria garsines ir vaizdines jungtis, kuriose persipina skirtingose pasaulio vietose įrašytos ir šiuo metu esančios garsinės paletės. Tarek Atoui savo kūrybą yra pristatęs Tate Modern Londone, Sharjah Bienalėje 9 Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Performa 11 Niujorke, dOCUMENTA 13 Kaselyje ir kituose svarbiuose šiuolaikinio meno renginiuose ir galerijose.

Pan Daijing, Kinijoje gimusi, šiuo metu Berlyne gyvenanti menininkė ir kompozitorė savo kūryboje tyrinėja nepaliaujamos individualios ir bendrai patiriamos vienatvės temas, žmogaus balso ir jo santykio su aplinka amplitudes, akimirkos kaitas tarp simpatijos ir pasibjaurėjimo. Pan Daijing kūrybos retrospektyvoje – pasirodymai Martin Gropius Bau Berlyne, Tate Modern Londone, Palais de Tokyo Paryžiuje ir kt.

Renginio programa: 

Rugpjūčio 26 d., penktadienis

17:00 – 23:00 Kūrinių ekspozicija
Leonardo Carlo Coccorante, Jason Dodge, Ernst Karl Eugen Koerner, John Menick, Valzhyna Mort, Jill Mulleady, Marija Olšauskaitė, Artūras Raila, Ariana Reines, Francesco Rustici, Seiko ir Casio, Sofija Veiverytė.

17:00 Alix Eynaudi | choreografinė improvizacija-performansas

19:45 Tarek Atoui | performansas

Rugpjūčio 27 d., šeštadienis

13:30 – 23:00 Kūrinių ekspozicija
Leonardo Carlo Coccorante, Jason Dodge, Ernst Karl Eugen Koerner, John Menick, Valzhyna Mort, Jill Mulleady, Marija Olšauskaitė, Artūras Raila, Ariana Reines, Francesco Rustici, Seiko ir Casio, Sofija Veiverytė.

13:30 Alix Eynaudi | choreografinė improvizacija-performansas

16:30 Klausymo sesija ir pokalbiai

19:00 Ragemore su Gediminu Žygum | performansas

19:45 Pan Daijing performansas

Renginio dienomis kursuos specialus Vilnius-Kaunas-Vilnius autobusas, kuris padės sostinės gyventojams ir jo svečiams nukeliauti į renginį ir grįžti atgal.

Renginys nemokamas.

Projekto koordinatorė: Ernesta Šimkutė

Projekto prodiuserė: Ieva Tarejeva

Grafinis dizainas: Goda Budvytytė

Organizatorius: Šiuolaikinio meno centras (ŠMC), Vilnius

Projekto partneriai: Mykolo Žilinsko dailės galerija, Vilniaus miesto savivaldybė

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba