Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Orūnės Morkūnaitės vieno kūrinio paroda „Siena“ naujoje galerijos „Trivium“ erdvėje

sausio 27 @ 18:00

Sausio 27 d. 18 val. naujoje galerijos TRIVIUM erdvėje (Vitebsko g. 21,  kultūros komplekse SODAS 2123) atidaroma Orūnės Morkūnaitės vieno kūrinio paroda “Siena”.

2020 m. galerija TRIVIUM pristatys parodas, skirtas pirmajam atgautos Nepriklausomybės dešimtmečiui ir paskutiniam XX a. dešimtmečiui, kai formavosi Lietuvos šiuolaikinis menas. Deja, to meto ekonominės sąlygos (ir dabarties) nebuvo palankios meno kūriniams, daugelis to meto kūrinių yra sunykę, neišlikę. O ir menininkai patys nesirūpino dokumentuoti, saugoti, daryti iš patvarių medžiagų – skubėjo eksperimentuoti, atrasti naujas meno formas, išbandyti nepatirtas galimybes, dažnai ir negalėjo nei dokumentuoti, nei saugoti. Mūsų šiuolaikinio meno ištakos, to laiko artefaktai pamažu nyko garažuose, sodybose, buvo graužiami pelių ar pelėsių, ar rūdžių. Sunyko didžiulė dalis pirmųjų stambiausių Lietuvos šiuolaikinio meno parodų eksponatai, nors menininkai, ten dalyvavę tapo ryškiausiomis Lietuvos šiuolaikinio meno figūromis.

Šiais metais Galerija TRIVIUM ne tik aktualizuos primirštus kūrinius, o tiesiog ištrauks juos iš rūsių, garažų ir sandėliukų ir vėl parodys žiūrovams.

Orūnės Morkūnaitės paroda “Siena”- vienas jos ankstyvų kūrinių, taip pat ne kartą aprašytas kultūrinėje spaudoje, sėkmingai išlikęs sodyboje nešildomoje pašiūrėje. Jo eksponavimas suteiks galimybę žiūrovams papildyti 90-ųjų meno lauko suvokimą ne tik dabar veikiančių ir žymių autorių darbais, bet ir tais, kurie buvo reikšmingi tuomet, nors dabar primiršti.

Kaip rašė Laima Kreivytė 1996 m.apie Orūnės Morkūnaitės “Sieną”: “Simptomiškas kūrinys, kuriame harmoningai dera postmodernistiškas kultūros formų sąmyšis ir individuali pasaulėjauta. Ritminga ir iš pažiūros racionali kompozicija sukonstruota “psichinio automatizmo” principu – daiktai nesirenkant imami iš aplinkos, nesistengiant susieti jų loginiais ar simboliniais ryšiais. Ne pranešimas, o rašmenys, abėcėlė. Religiniai, militariniai, astrologiniai, buitiniai įvaizdžiai tampa vienodai reikšmingi (ar nereikšmingi) visus užklojus tualetiniu popieriumi. Vartotojų mentalitetą atspindintis mąstymas daiktais paradoksaliai derinamas su viduramžiška rankų darbo sakralizacija.”

Paroda taip pat taps ir simboline pradžia naujai erdvei, nauju namų galerijos TRIVIUM etapu, nes nuo 2020 m. namų galerija TRIVIUM po ketverių metų sėkmingos veiklos iš menininkės Aistės Kisarauskaitės buto dalinai persikelia į kultūros kompleksą “Sodas2123”, į erdvesnes patalpas, leisiančias galerijos veiklą plėtoti didesniu mastu bei pasiekti platesnę auditoriją.

O. Morkūnaitė (g. 1972) – studijavo VDA pas prof. J. Gasiūną, prof. P. R. Vaitiekūną. Dirba ir kuria Vilniuje, yra surengusi dvi personalines parodas: “Karuselė” (1997 m., Vilniuje) ir 1998 m. personalinę parodą “Kunstlerhaus Boswil” Šveicarijoje

Paroda veiks iki vasario 15 dienos.

Parodą rengia VšĮ “Artišokai”. Dalinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Informacija

Data:
sausio 27
Laikas:
18:00
Renginys Categories:
,
Renginys žymės:

Vieta

„Trivium“
Vitebsko g. 21
Vilnius, Lietuva
+ Google žemėlapis