• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
.

Naujas festivalis „Ūmėdė“ skelbia programą ir kviečia birželio 17-19 dienoms susiburti SODAS 2123 komplekse ir pievelėje

 

Šis festivalis, dar įvardijamas kaip x⬳disciplininis besirandančių meno formų ir susijusių reikalų simpoziumas, klausia:

„Kas nutiko, kai į šiuolaikinio meno lauką dunkstelėjo antropoceno meteoritas, o bioaktyvistai kartu su AI ir XR* susprogdino diskursą, anksčiau vadintą medijų menu?“

*XR (expanded reality) tai – išplėstinė realybė, susidedanti iš įvairių virtualios, apaugintos (augmentuotos), išsėtinės ir hibridinės realybės formų, tuo tarpu x = post-, trans-, hyper-, multi-, extra-, ex-, super-, xeno-, poly- ir t.t.

Festivalis skelbia programą, kurioje daugiau kaip 40 menininkų, muzikantų ir tyrėjų iš Lietuvos ir užsienio. Festivalis skirtas ne tik meno bendruomenei, bet ir plačiajai visuomenei bei mažiesiems. Taip pat festivalyje galėsite pamatyti naujausius jauniausios kartos – VDA Fotografijos ir medijos meno (FAMM) katedros studentų darbus. Visi renginiai nemokami, dalis jų lietuvių, dalis anglų kalba. Visa programa lietuvių ir anglų kalbomis www.umede.lt

Pirmasis vakaras prasidės birželio 17 d. 17 val. nuo festivalį įkontekstinančios Linos Michelkevičės paskaitos „Būti (scenos) dalimi, arba kame dalyvauja dalyvavimo praktikos”, o vakarą vainikuos mėnesį rezidencijoje gyvenusios ir kūrusios švedų menininkės Eva Sjuve grybų orkestro performansas „Pleurotus Metopia”, įgyvendintas bendradarbiaujant kartu su Tomu Valentinaičiu ir AltLab. Tą patį vakarą vyks ir naujas Agnės Jokšės & Kamilės Krasauskaitės sapniškas virtuvės dialogų “Chef(or)mance”.

Penktadienį (06.17) toliau vyks intensyvi vaizdinių ir garsinių performansų sesija, kurioje kaip premjera pasirodys Adomo Paleko garso ir biochemijos eksperimentas „Salt” bei japonų menininkės Asami Kiuchi judesio performansas-kolaboracija su Denisu Kolomyckiu. Tą patį vakarą amerikiečių menininkė ir ksenologė Adriana Knouf bandys išsiųsti savo translyčių hormonų piliulę į kosmosą, o dieną vainikuos Audriaus Šimkūno aka SALA garso pasirodymas „2×23: miestas yra iš lėto šliaužiantis drugys” .

Šeštadienis (06.18) bus intensyviausia festivalio diena. Čia ankstyvą popietę bus galima susitikti su naujausių knygelių vaikams leidėjais “Kirvarpa” (VDA Nidos meno kolonija) ir autoriais: Kristupas Sabolius & Aistė Ambrazevičiūtė „Slaptoji kerpių knyga” bei Monika Kalinauskaitė & Kornelija Žalpytė „Miškas ir mažas”. Vėliau vyks įvairios dirbtuvės: nuo ragavimo (Jan Georg Gloeckner ”Nematomi draugai – kulinarinės bendrystės gestas) iki lipdymo (Rose Leahy & Greg Orrom “’Anthropṏstones”) . Vakarą tęs naujas Ievos Tarejevos ir Jūros Elenos Šedytės vokalo ir šokio performansas „X / TENTIONS „. Kita rezidentė iš Suomijos Heta Bilaletdin pristatys garso ir vaizdo instaliaciją “SYNX”, o vėlyvą vakarą suskambės gyvas NULIS:S:S:S koncertas, rengiamas bendradarbiaujant su Empty Brain Resort.

Po ilgos karantininės žiemos jus gyvai kviečia performansai ir instaliacijos skirtingose SODAS 2123 erdvėse, konceptualios kavos pertraukėlės, atviros menininkų studijos, augalų ir medžių kvapai, knygų pristatymai, mitopoetinės paskaitos, hibridinės diskusijos, atsipūtimas pievelėje, VR kelionės, koncertai, įsivaizduojamos būtys ir netikėti susitikimai.

Festivalis „Ūmėdė“ tęsia didžiausio kultūros komplekso Lietuvoje SODAS 2123 atidarymų ciklą ir tampa trečiu iš penkių atidarymų dalimi. Festivalio programą ir menininkus rasite Facebook renginyje ir www.umede.lt. Prieš festivalį birželio 16 d. 19 val. SODAS 2123 vyks renginio vietą įkontekstinanti Architektūros fondo diskusija „Kultūros Sodas: kūrybiška vietokūra“.

*ūmėdė

tai grybo rūšies (Russula) pavadinimas, skambesiu primenantis žodį „medija“. Šis grybas yra ektomikorizinis: tai simbiotinių santykių forma tarp grybelinio simbionto ar mikobionto ir įvairių augalų šaknų. Metaforiškai kalbant, mes tikimės, kad simpoziume užsimegs simbiotiniai santykiai tarp medijų, meno, tyrimo, renginio vietos ir jo dalyvių.

Menininkai ir dalyviai

Aistė Ambrazevičiūtė (LT), Heta Bilaletdin (FIN), Marija Černiavskaitė-Siliūnienė (LT), Vitalij Červiakov (LT), Sandrine Deumier (FR), Vita Džekčioriūtė-Medeišienė (LT), Jan Georg Glöckner (DE & LT), Gailė Griciūtė (LT), Agnė Jokšė & Kamilė Krasauskaitė (LT) Adriana Knouf (USA), Asami Kiuchi & Denisas Kolomyckis (JP & NL & LT), Kirvarpa (Kristupas Sabolius & Aistė Ambrazevičiūtė; Monika Kalinauskaitė & Kornelija Žalpytė) (LT), Michelle Lai (Singapore), Rose Leahy & Greg Orrom Swan (UK), Saulius Leonavičius (Vegan on Acid, LT), Lymmphe (Rūta Vėbraitė & Sofia Bordin, LT & UK), Miglė Markulytė (LT), Lina Michelkevičė (LT), Vytautas Michelkevičius (LT), NULIS:S:S:S (LT), So Oishi (JP), Adomas Palekas (LT), Ignas Pavliukevičius (LT), Vera van de Seyp (NL), Eva Sjuve & Tomas Valentinaitis (SE & LT), Kamil Szuszkiewicz (PL), Audrius Šimkūnas, aka SALA (LT), Ieva Tarejeva & Jūra Elena Šedytė (LT), VDA FAMM studentai (LT) ir kiti.

Kas ir kodėl?

Naujas bienalinis (kas antrus metus vykstantis) festivalis „Ūmėdė“ tyrinėja „besirandančių meno formų“ diskursą ir kviečia menininkus, mąstytojus bei praktikus palikti savo disciplinas ir 3 paras dalintis, eksponuoti(s), rodytis, kalbėtis, vakarieniauti ir vaikštinėti pačioje Vilniaus širdyje, buvusioje Rojaus sodų teritorijoje, kur susikerta oro ir geležinkelio transportų trasos bei menininkų maršrutai. Mums nesvarbu, kokias medijas naudojate ar kokiai disciplinai atstovaujate, svarbiausia, kad domitės besirandančių meno formų (anksčiau vadintų (naujuoju) medijų menu, Art & Science, skaitmeniniu menu ir t. t.) problematika. Žinoma, kad lengviausia būtų kalbėt apie post-medijų kultūrą, tačiau mes nenurimstame ir norime paklausti „Koks jūsų x-disciplininis požiūris?“

„Ūmėdė“ yra platforma, kurios tikslas – sutelkti ir kvestionuoti aktualiausias meno formas, tyrinėti meno paribius ir jo santykius su kitomis žmogiškomis ir ne-žmogiškomis (post-žmogiškomis) veiklomis.

Bienalė ambicingai viliasi apčiuopti tai, kas dar bus, arba atnaujinti meno istorijoje, moksle ir tyrimuose pasimetusius reiškinius ir temas.

Tarptautinis simpoziumas vyks 5 scenose, kurių kiekviena bus skirtas savitai nuotaikai ir veiksmo tipui: klausymui, rodymui, diskutavimui bei dalyvavimui, žiūrėjimui, kramsnojimui bei gurkšnojimui.

Simpoziumas auditorijai pasiūlys penkias scenas ar mąstymo ir patirčių kryptis:

– Garso ir kūno

– Kūno ir mašinų

– Teorijos/tyrimo/kritinės refleksijos

– Valgymo ir virškinimo (per kolektyvinio pasisotinimo ir kavos pertraukėles naujos patirtys bus suvirškinamos ir pateikiamos naujaip)

– Eksmedijų ir post-visko

Komanda

Meno direktorius ir ko-kuratorius: Vytautas Michelkevičius

Programų kuratoriai: Gailė Griciūtė ir Ignas Pavliukevičius

Prodiuserė Indrė Liškauskaitė

Fasilitatorė – Gailė Cijūnaitytė

Dizainas – Taktika studio.

Komunikacija: Stefanija Jokštytė, Kotryna Bob Briedytė

Kuratorių biogramos

Gailė domisi garso funkcionavimu erdvėje ir laike, santykiais, manipuliacijomis, sluoksnių įvairove ir egzistencija. Dialogas tarp „natūralių“ ir „žmogaus sukurtų“ garsų kuria sensorinę erdvę minčių procesams bei naujiems potyriams ir klausia, kaip meninis veiksmas gali sąmoningai dalyvauti aplinkos procesuose.

Vytautas entuziastingai domisi, kas liko po to, kai medijų menas ištirpo atmosferoje ir kas užims jo vietą 2030 m. Jis kuruoja, rašo ir tyrinėja post-medijų meną ir jo likučius. Menas niekada nebuvo visiškai autonomiškas laukas, o neseniai jis vėl gavo šansą užmegzti glaudesnius ryšius su technologijomis, tyrimais ir visuomene. Vytautas viltingai mano, kad (meninės) praktikos generuoja naujas teorijas, padedančias mums geriau suprasti ateitį.

Ignas žavisi skaitmeninėmis reprezentacijos formomis, kurios gali sukurti naujas realybės versijas. Realybės, kurioje tirpsta ribos tarp savęs ir kito, kurioje užgrobiamos kitos rūšys ir kūnai. Kaip skaitmeniniai organizmai formuoja santykius su fiziniais kūnais ir ką mūsų kūnai gali jiems pasiūlyti? Kaip skaitmenizacija keičia buvimo žmogumi reikšmes?

Organizuoja VšĮ „MENE“ kartu su LTMKS ir VšĮ “SODAS 2123”.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Iš dalies remia Šiaurės-Baltijos kultūrinio mobilumo programa, Baltic Champs bei visi menininkai ir dalyviai kartu su jų kūrybą remiančiais fondais.

PARTNERIAI: galerija „Atletika“, festivalis „Pixelache“ (Piknik Frequency ry, Helsinkis), Empty Brain Resort (EBR), Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedra (VDA FAMM), Liepojos Universiteto MPLab, Empty Brain Resort.