.

Marijos Nemčenko paroda „Mūsų eklektiškų daktarų rankose" projektų erdvėje „Swallow"

Rugpjūčio 11 d., ketvirtadienį, 18 val. projektų erdvėje „Swallow” (Vitebsko g. 23, Vilnius) bus atidaryta Marijos Nemčenko paroda „Mūsų eklektiškų daktarų rankose”. 

Parodoje vejasi, pinasi, šaknijasi gaurometis – vasaros viduryje ryškiai pražystanti žolė, dažnai pravardžiuojama invazine, kolonijne. Vietinėje ekosistemoje žmogaus nepageidaujamas augalas keliauja išties savitai – nužydėjusius gaurus mesdamas ten, kur kitiems nesinori. Ten, kur žemė – ar stogas, ar betonas – išvagoti progreso pasekmių: statybvietės nuolaužų, traukinio bėgių, naftos purslų, kitų padargų ar ginklų. Iš gauruotų sėklų išleidęs ilgas, pumpuruotas šaknis, gaurometis tarytum pradeda siurbti nuodą lyg gyduolis tvarstydamas žemės žaizdas.

Argi nekeista augalui būti žmogiškai invaziniu, nevietiniu, tarsi ne į tą kiemą papuolusiu? Kilstelėtas vėjo, mestas gauras skrieja nesilaikydamas logistinio kapitalizmo nubrėžtų krypčių. Ekologinės įtampos – ne, katastrofos – akivaizdoje, paroda leidžiasi iš paskos gauromečiui, skrosdama standžius vartojimo tinklus, ieškodama alternatyvių apibrėžčių ir gydančio judėjimo. Iš miesto sodų ir priemiesčių pievų, link savadarbių prekystalių vietiniuose turgeliuose ir kaimynystės šaligatviuose – kur gajūs bendruomeniniai susitarimai ir nerašytos taisyklės; o (ne)žmogaus migracija yra išlikimo sąlyga.

Atidarymo vaišėms – arbata (+), iš kolektyviai dirbtuvų metu SODAS2123 apylinkėse surinkto, džiovinto ir fermentuoto gauromečio lapų.

Menininkė Marija Nemčenko gyvena ir dirba tarp Glazgo ir Vilniaus. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos (LTMKS) ir Škotijos menininkų sąjungos (SAU) narė. Jos tyrimuose aktyvi kultūrinė sąsaja tarp Rytų ir Centrinės Europos ir Vidurio Rytų, kurią ji išreiškia migracijos, kultūrinių stereotipų ir istorinių paralelių klausimais. Kritiškai žvelgdama į periferijos konstruktą, menininkė klausia, koks žinojimas kyla iš „periferiniais” laikomų taškų? Marijos kūryboje netrūksta aštriai skirtingų reiškinių dermės ir iš to kylančio humoro, bei ryškiaspalvės, eklektiškos, dažnai – buitiškos estetikos.

https://www.marijanemcenko.com

Parodos kuratorė – Vaida Stepanovaitė.

Garso takelio įrašymas ir suvedimas – Sholto Dobie
Garso takelio balsas – Dovilė Šimonytė
Fotokūrinio spauda – Arielink
Grafinis dizainas – Vytautas Volbekas
Konsultavimas SODAS2123 aplinkos architektūros ir landšafto klausimais – Ona Lozuraitytė-Išorė
Konsultavimas gauromečio auginimo SODAS2123 klausimais, gauromečio rinkimo dirbtuvių bendrakuravimas – Aušra Vismantaitė
Konsultavimas gauromečio augimviečių Naujininkuose ir Rasose klausimais, gauromečio rinkimo dirbtuvių bendrakuravimas – Vaiva Aglinskas

Parodos partneris SODAS2123 ir Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.
2022 m. balandį-liepą Marija Nemčenko ruošdamasi parodai kūrė LTMKS studijoje kultūros komplekse SODAS 2123.
Marijai Nemčenko individualią stipendiją parodos pasirengimui suteikė Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veikia iki rugsėjo 11 d.