, Pilies g. 40, Vilnius
Kolektyvinė paroda „Spiečius“ Marijos ir Jurgio Šlaplių muziejuje
Balandžio 8 d. (antradienį) 18.30 val. Marijos ir Jurgio Šlapelių namuose-muziejuje (Pilies g. 40, Vilnius) atidaroma kolektyvinė paroda „Spečius“. Parodoje dalyvauja: Tomas Andrijauskas, Gulnara Galiachmetova, Justina Gražytė, a. a. Andrius Grigalaitis, Malvina Jelinskaitė, Daniel Samulevič, Gytis Skudžinskas. Paroda veiks iki balandžio 27 d.
Kai daug yra mažai, o mažai yra daug, arba kaip atskirybė tampa bendrybe.
Viskas prasidėjo nuo dabar a. a. Andriaus Grigalaičio, kai jis anuomet ėmė ir parodė man savo „šviežią“, sodyboje darytą fotokolekciją apie širšių lizdus. Nuotraukoje jie matėsi kaip pilki, paslaptingi kažkas, kas išryškėja ilgai žiūrint tamsioje naktyje arba fotografo laboratorijoje, prie raudonos lempos šviesos. Pavadinimo fotografijos tada dar neturėjo (o dabar tikriausiai jau nebeturi), tačiau mano įspūdis apie jas sugeneravo idėją burti menininkus į parodą pavadinimu „Spiečius“. Spiesti?
Paroda „Spiečius“ – tai ne Andriaus širšių lizdas ar istorijos apie bites ir žvaigždynus. „Spiečius“ – tai parodoje dalyvaujančių menininkų minčių, idėjų išcentravimas konkrečioje erdvėje konkrečiu laiku. Meno artefaktų santalka Šlapelių namuose – muziejuje.
Darbai įvairūs. Skiriasi jie ne tik raiškos formomis, bet ir pradiniais konceptais, tačiau juose galima pastebėti vieną bendrą galimybę – atskirybę paversti bendrybe.
Mane, kaip parodos sumanytoją, domina menininkų minties judesys, kūrybinio proceso migracija, kūrinių kokybinis virsmas ir tapsmas intervale tarp daug ir mažai. Keliu klausimą, kokie sutirštėjimai, sutankėjimai, santalpos, koncentratai, konglomeratai, atradimai, praradimai, pauzės ir išsisluoksniavimai pavieniuose meno kūriniuose galimi. Kokios smulkmenos ir niuansai, iš pažiūros nepastebimos detalės, išryškėja eksponuojant juos bendroje parodoje? Domina „daug – mažai“ dinamika, atverianti raiškos būdų ir percepcijų įvairovę, neprarandant laisvės žaisti.
Todėl svarbiausia čia ne technika, tema ar siužetas, bet savitas laiko ir erdvės suvokimas, kuriame nutinka tas „daug“ arba „mažai“. Jis gali būti grafiškai įgarsintas (Daniel), susiūtas (Justina), nufotografuotas tamsoje (Andrius), sulaistytas cheminėmis medžiagomis (Tomas), nufilmuotas vaizdo režimu (Gulnara), suskaičiuotas fotojuostoje (Gytis) ar tiesiog pasikartojantis vis kituose formatuose (Malvina).
Parodoje bus galima stebėti, kaip menininko sukurta atskirybė (kartais kilusi iš atsitiktinio, bet sąmoningo pastabumo detalėms, kartais kaip tikslinga kūrybinės praktikos išdava ar minties struktūra) virsta bendrybe, aktualia žiūrovui, besireiškiančiam šiandienos socio-kultūriniame lauke. – parodos kuratorė Malvina Jelinskaitė
Marijos ir Jurgio Šlapelių namai-muziejus darbo laikas:
III – VI 11.00–17.00, VII 11.00–16.00