. PDF

Ką skaitė ir rašė A. A.? Agnės Narušytės ir Laimos Kreivytės pokalbis apie Alfonso Andriuškevičiaus rekomenduotų knygų lentyną ŠMC skaitykloje

Lapkričio 30 d., trečiadienį, 18 val. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje (Aušros vartų g. 5, Pasažo skg.) vyks Agnės Narušytės ir Laimos Kreivytės pokalbis apie Alfonso Andriuškevičiaus rekomenduotų knygų lentyną.

„Bibliofilinės nuotaikos sklando ir šiuolaikinio meno pasaulyje“  –  specialiame ŠMC skaityklos atidarymui skirtame žurnalo „ŠMC Interviu“ numeryje rašė Linara Dovydaitytė. Per keturioliką skaityklos sezonų lentynos tirštai užsipildė skaitytojų pasiūlytomis bei kviestinių autorių atrinktomis knygomis, tarp kurių – įvairios meno kritikų, grafikos dizainerių, rašytojų, menininkų ir kuratorių kolektyvų sudarytos kolekcijos. Šis autorinių lentynų projektas vystomas nuo pat skaityklos atidarymo 2009 metais, o vienas pirmųjų rinkinių – Alfonso Andriuškevičiaus knygos, kurių dalis – iš jo asmeninės kolekcijos. Prabėgus metams, o ir dešimtmečiams, šiandien atrodo aktualu į jas pažvelgti iš dabarties perspektyvos. Tad šiais metais rinkinių autoriai sugrįžta ir skirtingais būdais palieka pastabas apie tai, ką mąstė tuomet ir kaip atrodo dabar.

Apie dailėtyrininko, meno kritiko Alfonso Andriuškevičiaus rekomenduojamas ir paties parašytas knygas – savotišką kartos skaitinių curriculum – pokalbiui susitiks menotyrininkės, rašytojos Agnė Narušytė ir Laima Kreivytė. Vakaro metu jos kalbėsis ir apie Andriuškevičiaus parašytas knygas, ir apie legendinę Andriuškevičiaus kritikos mokyklą. Legenda gyva, o mokykla? Kaip Andriušis (kaip meiliai jį vadina kolegos ir studentai) vertino savo studentų ir kitų jo kvietimu į laikraštį  „Šiaurės Atėnai“ rašiusių autorių tekstus? Pokalbis-koliažas dėliojamas iš Andriuškevičiaus, Narušytės ir Kreivytės tekstų, galvojant apie vieną svarbiausių šios meno kritikos mokyklos principų – teksto malonumą. 

LAIMA KREIVYTĖ – nepriklausoma kuratorė, menininkė ir poetė, meno daktarė, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja. Nacionalinės emancipacijos dienos (Vasario 17-osios) viena iniciatorių. Parodose dalyvauja solo ir su grupe „Cooltūristės“, yra išleidusi dvi poezijos knygas, veda LRT Klasikos programos radijo laidą „Iš balkono“.

AGNĖ NARUŠYTĖ – menotyrininkė, fotografijos ir dailės kritikė, parodų kuratorė. Daugybės tekstų ir keturių monografijų, skirtų Lietuvos fotografijai ir menui, tarp jų – „Chronometrai: Įsivaizduoti laiką, arba Chronopolitika, heterochronija ir greitėjančio pasaulio patirtys Lietuvos mene“ (2021) – autorė. Vilniaus dailės akademijos Dailės istorijos ir teorijos katedros profesorė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė. 

ALFONSAS ANDRIUŠKEVIČIUS – dailės kritikas ir dailėtyrininkas, poetas, eseistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Daugybės meno kritikos tekstų, poezijos ir esė rinkinių autorius, poezijos vertėjas. 1989–2009 metais dėstė Vilniaus dailės akademijoje, 1993–2001 metais vadovavo Dailės istorijos ir teorijos katedrai, nuo 2010 metų – Vilniaus dailės akademijos garbės profesorius.

Renginys nemokamas ir vyks lietuvių kalba

Šis renginys yra Lietuvos kultūros tarybos finansuoto projekto „Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaityklos renginių programa 2022 m.“ dalis

Vaizdas: Alfonso Andriuškevičiaus Antanavičių šeimai siųstas atvirukas, 1972-1973 m.