VDA parodų salės „Titanikas“, Maironio g. 3, Vilnius
Grupinė paroda „Pokyčio taškas: naujos Kanados grafikos meno išraiškos“ VDA parodų salėse „Titanikas“
Grupinės parodos „Pokyčio taškas: naujos Kanados grafikos meno išraiškos“ atidarymas vyks vasario 6 d. 17 val. VDA parodų salėse „Titanikas“, II a., Maironio g. 3, Vilnius. Paroda veiks iki 2025 m. kovo 8 d.
2025 m. vasario 7 d. 14 val. Vilniaus dailės akademijoje prof. Tracy L. Templeton (Indianos universitetas, JAV) skaitys atvirą paskaitą. Paskaita vyks Vilniaus dailės akademijos pastate „Titanikas“, 112 auditorijoje, Maironio g. 3, Vilnius.
Projekto organizatoriai: Vilniaus dailės akademija, Artist’s Book Museum Vilnius
Projekto kuratorius: prof. Emeritas Walter Jule (Kanada)
Projekto koordinatorius Vilniuje: prof. Kęstutis Vasiliūnas (Lietuva)
„Pokyčio taškas: naujos Kanados grafikos meno išraiškos“ – tai pirmoji tarptautinio grafikos meno projekto „Lietuva–Kanada“ dalis. Po 2025 m. Kanados menininkų parodos Lietuvoje, parodų salėje „Titanikas“, 2026 m. planuojame surengti Lietuvos grafikos meno parodą Kanadoje.
„Kanadoje, kuri yra antra pagal dydį pasaulyje šalis, gyvena keturiasdešimt vienas milijonas gyventojų, 50 proc. iš jų yra imigrantai arba gimę imigrantų šeimoje. Be to, ši šalis išsidėsčiusi žemyno šiaurėje, todėl žiemą temperatūra gali nukristi iki –40 °C.
![](https://artnews.lt/wp-content/uploads/2025/02/guy-langevin-lueur-2023-1024x719.jpg)
Guy Langevin Lueur, 2023
Nuo pat valstybės įkūrimo 1867 m. Kanados menininkai laisvai rėmėsi savo daugiakultūriniu paveldu, kartu pripažindami didelį Amerikos meno krypčių ir konkuruojančių „izmų“ dominavimą.
Išgyvenę Antrojo pasaulinio karo sumaištį, Rytų Europos gyventojai suprato, kad grafikos darbai gali būti patogi priemonė keistis idėjomis stiprėjant sienų apsaugai. Ateities vizija pagrįstos iniciatyvos, dėl kurių 1955 m. Liublianoje buvo surengta pirmoji tarptautinė grafikos meno bienalė, netrukus įkvėpė panašias iniciatyvas Krokuvoje, NaujajameDelyje, Tokijuje ir kituose pasaulio miestuose.
Šios tarptautinės parodos suteikė galimybę menininkams visame pasaulyje susipažinti su giliomis grafikos tradicijomis, o parodų kataloguose atsispindėjo naujos tendencijos ir inovacijos grafikos mene.
Visame pasaulyje išplitusiose grafikos meno bienalėse buvo demonstruojami technologiniai spaudos pokyčiai, šiostarptautinės parodos paskatino ir naujų pokyčių, pavyzdžiui, integruoti fotomechaninius procesus į ofortą, litografiją, šilkografiją ir net medžio raižinį.
Kanados menininkai, palyginti nevaržomi tradicijų ir rinkodaros strategijų, greitai perėmė naujas grafikos spaudos technologijas ir koncepcijas. Jie išgarsėjo savo grafikos kūriniais, kuriuose derinami tradiciniai spaudos metodai su fotomechaninėmis ir skaitmeninėmis technologijomis – iš to gimė netikėtas menas, nepaklūstantis tam, kas įprasta, irnetelpantis į jokius klasifikacijos rėmus.
![](https://artnews.lt/wp-content/uploads/2025/02/davida-kidd-witness-2021-1024x573.jpg)
Davida Kidd Witness, 2021
Dauguma Kanados menininkų atmeta technologijų būtinybės idėją ir į grafikos meną žiūri kaip į galimybę kaitalioti seną ir naują, apgalvotą ir spontanišką bei įsitraukiant į procesą ugdyti kūrybinį veržlumą.
Tačiau dauguma Kanados menininkų vengia „technologinio imperatyvo“ idėjos ir į grafikos meną žiūri kaip į galimybę kurti tiek „senais“ tradiciniais spaudos metodais, tiek “moderniais”, apgalvotai ir spontaniškai, pasitelkdami procesą kaip priemonę.
Šioje parodoje eksponuojama daugiau kaip aštuoniasdešimt grafikos darbų, kuriuos sukūrė aštuoniolika daugybę apdovanojimų pelniusių 33–84 metų amžiaus Kanados menininkų.
Įvairaus formato kūriniuose – nuo nedidelių fotograviūrų iki stambių skaitmeninių atspaudų – nagrinėjama daugybė temų, įskaitant mūsų santykį su natūralia ir žmogaus sukurta aplinka, protėvių kilmę, netektį ir sielvartą, kalbą irsuvokimą, socialinė sumaištį, populiariąją grožinę literatūrą, mokslinę fantastiką, reklamą, filosofiją bei metafiziką.
![](https://artnews.lt/wp-content/uploads/2025/02/tracy-lynn-templeton-1024x506.jpg)
Tracy Lynn Templeton
Čia galima pamatyti naują Kanados meno gyvybingumą, kuris, kaip vis dažniau pripažįstama, yra pasaulinio pokyčiodalis, perkelianti grafikos kūrinius iš nuošalės į nuolat besikeičiančios vaizdų kultūros centrą.“
– Prof. Emeritas Walter Jule (Kanada)
Parodoje eksponuojami menininkai: Rebecca Beardmore, Derek Besant, Mark Bovey, Sean Caulfield, Briar Craig, Steven Dixon, Karen Dugas, Alexandra Haeseker, Florin Hategan, Walter Jule, Davida Kidd, Guy Langevin, David Morrish, Andrea Pinheiro, Marc Siegner, Angela Snieder, Otis Tamasauskas, Tracy Templeton