Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Driton Selmani vieno kūrinio paroda „Prrallë“ galerijoje „apiece“

16 rugsėjo

Rugsėjo 16 d., šeštadienį, vitrininio pobūdžio galerijoje „apiece“ (V. Kudirkos ir M. K. Čiurlionio gatvių sankryžos skveras, Vilnius), kurios strategija yra autonomiška kūrinio raiška, atidaroma menininko iš Kosovo Driton Selmani paroda. Šis tarpdisciplininio meno kūrėjas Lietuvoje kūrybą pristatys pirmą kartą.

D. Selmani meninėje praktikoje pasitelkia įvairias medijas ir raiškos priemones, bet itin reikšmingą vaidmenį vaidina tekstas (žodžio galia). Trumpose sentencijose menininkas siekia atskleisti ne tik naujas reikšmes, bet ir naujus neaiškumus, tad jo tekstiniai kūriniai yra šmaikštūs ir apima platų temų spektrą – nuo politikos iki ekologijos, nuo meno iki filosofijos. Menininkui, gimusiam ir augusiam Kosovo sostinėje, nuo jaunystės diegta idėja garbinti šalį, kurios nebėra, o tai paskatino sarkastiškai vertinti bet kokią tariamą tiesą ir/ar tikrovę.

Kūrinio, pristatomo galerijoje „apiece“, pavadinimas – albanų žodis Prrallë, reiškiantis pasaką. Užrašo „Tu tapsi daina“ žodžiams grakščiai besisukant aplink savo ašį, jie virsta giliu dvasinės esmės totemu, persmelktu užburiančios jų galios ir ritmingos tėkmės laike. Frazė tampa mantra, kuri nesąlygoja, ar mūsų istorijos virtimas daina/pasaka yra likimas, ar neišvengiamybė. Kontekstualiai šiame kūrinyje koduojamas ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikotarpis, vadinamoji „dainuojanti revoliucija“, paženklinta demonstracijomis ir mitingais bei roko maršais. Baltijos šalims daina tapo pagrindine taikios revoliucijos išraiška.

Daina, kaip ir pasaka, yra esminė kultūros paveldo dalis – nuo unikalių tradicijų išsaugojimo iki simbolikos, kuri rezonuoja su žmogaus emocijomis ir išgyvenimais. Žodinis dainų/pasakų atlikimo aspektas stiprina saitus ir pabrėžia kultūrinių pasakojimų perdavimo iš kartos į kartą svarbą. Anot menininko, kūrinyje daugiausia dėmesio skiriama idėjai susieti vidinį asmeninių trajektorijų suvokimą su šiuolaikinės visuomenės liekanomis kritiniu žmonijos istorijos momentu. Perkontekstualizuodamas tiek žodžius, tiek jų reikšmes skirtingose kultūrose, D. Selmani kūrinys skatina pokalbius apie šiuolaikinio gyvenimo sudėtingumą ir vizualinės kultūros vaidmenį formuojant mūsų suvokimą ir įsitikinimus.

Driton Selmani baigė magistro studijas Arts University Bournemouth Jungtinėje Karalystėje. Menininkas dalyvauja grupinėse parodose, yra surengęs personalinius pasirodymus MAXXI muziejuje (Roma), Kunsthaus (Gracas, Austrija), Rijekos šiuolaikinio meno muziejuje (Kroatija), Ludwigo muziejuje (Budapeštas), Stacion šiuolaikinio meno centre (Prišina), Kunstraum Niederosterreich (Viena), Casa Contemporanea (San Paulas), Mediterranea Biennial’16 (Ankona, Italija), U10 (Belgradas), 5th Marrakesh Biennial (Marokas), Amstardamo šviesų festivalyje, Fabbrica del Vapore (Milanas, Italija), Bregenz Biennale’18 (Brėgencas, Austrija), Exchiesetta (Polignano a Mare, Italija), Nacionalinėje meno galerijoje Tirane (Albanija), La Maison des Arts (Briuselis), Škuc galerijoje (Liubliana), MoCA šiuolaikinio meno muziejuje (Skopjė), Kahan Art Space (Viena ir Budapeštas) ir kt. 2022 m. kūrinys Love Letters, tęsiamas nuo 2018 m., pristatytas MANIFESTA’16 bienalėje, išsiskiriančioje nomadiškumu ir telkiančioje dėmesį į dialogą tarp šiuolaikinio meno ir visuomenės.

Parodos kuratorės – Milena Černiakaitė ir Aušra Trakšelytė
Parodos komunikacija – Menų komunikacija
Dizainas – Marek Voida

Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Paroda veiks 2023 09 16 – 2023 10 13
Parodą galima apžiūrėti 24/7

Daugiau apie „apiece“ – apiece.lt
Daugiau apie menininką – dritonselmani.com

Informacija

Data:
16 rugsėjo
Renginys Categories:
,
Renginys žymės:

Vieta

apiece
V. Kudirkos ir M. K. Čiurlionio gatvių sankryžos skveras
Vilnius, Lietuva
+ Google žemėlapis