.
2008    10    03

Ray Bartkus "Vartuose"

artnews.lt

Rugsėjo 23 d., antradienį, sostinės galerijos „Vartai“ sales okupuos vieno žymiausių lietuvių dailininko Ray Bartkaus darbai. Amerikoje gyvenantis menininkas čia pristatys penkių dalių parodą „Klastotės“, kurioje išsiskleis svarbiausios jo kūryboje nagrinėjamos temos: politika, ekonomika, spauda, individas ir visuomenė.

Anot R. Bartkaus, klastotė¬¬¬¬¬¬¬s – yra tikslus kūrybinio akto metu sukurtų produktų apibūdinimas. „Tai yra sėkmingesnės ar prastesnės aplinkos veiksnių ir patirties imitacijos. Parodos pavadinimas atspindi ir mano pasirinktas technologijas ir metodologijas būties objektyvistinei reprezentacijai,” – sako menininkas.

Parodoje lankytojai išvys labai įvairius darbus – skaitmeninėmis technologijomis atliktus atspaudus, video projektus, tradiciniu metodu atliktus piešinius. Spaudos tematika atsispindės megzto ir išdidinto laikraščio instaliacija, individo tema analizuojama akvareles technika atliktomis autoriaus paso, kredito kortelių, pinigų kopijomis. Apmąstymus apie geopolitines aktualijas išreikš didžiuliai skaitmeniniai koliažai, o socialinius ritualus provokuos mechaninės/elektroninės konstrukcijos.

Nuo 1991 m. JAV gyvenantis R. Bartkus lengvai priėmė specifinės amerikiečių kultūros taisykles – pop kultūros dominavimą, sintetiškumą, šaltą ironiją. Tačiau autorius šias taisykles priėmė tik tam, kad jomis pasinaudodamas galėtų kritiškai iš šalies žvelgti į jį supančią aplinką, kuri pilna absurdiškų situacijų tiek politikoje, tiek ekonomikoje, tiek visuomenėje.

R. Bartkaus spaudiniai netruko patraukti laikraščio ,,The New York Times” meno direktoriaus dėmesį ir dailininkui buvo pasiūlytas darbas šiame leidinyje. Šiuo metu dailininko iliustracijos puošia žurnalų viršelius, reguliariai spausdinamos tokiuose leidiniuose, kaip ,,The Wall Street Journal”, ,,Time”, ,,Newsweek”, ,,Harper’s”, ,,Los Angeles Times”, ,,Boston Globe” ir kituose.

Dirbdamas informacinės spaudos srityje, R. Bartkus aiškiai įsisąmonino pastarosios veikimo metodus ir tikslus. Asmeninėje svetainėje http://www.thisisreallybadnews.com jis šaiposi iš „reginio visuomenės“ alkio ekstremaliems vaizdams, kurių sukeltas šiurpas pažadina tikrovės pojūtį iliuzinėje aplinkoje gyvenantiems žiūrovams.

R. Bartkus gimė 1961 m. Vilniuje. 1986 m. baigęs grafikos specialybę tuometiniame Vilniaus dailės institute, kūrė litografijas, ofortus, piešinius pieštuku, dalyvavo daugybėje bendrų ir personalinių parodų Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Kanadoje ir kitose šalyse.

Menininkas taip pat sukūrė 50 litų nominalo banknotą, šiuo metu esantį Lietuvos piniginėje apyvartoje. Į JAV R. Bartkus persikėlė, gavęs pasiūlymą pristatyti savo darbus viename šios šalies universitetų.

R. Bartkaus paroda „Klastotės“ veiks iki spalio 25 d.

„Vartai“ – viena didžiausių Vilniaus meno galerijų, turinti 17 metų tarptautinę parodų organizavimo ir įvairių meno projektų vystymo patirtį. „Vartai“ buvo įkurti 1991 m. Jau daugiau nei dešimtmetį galerija dalyvauja tarptautiniuose projektuose, mugėse bei bienalėse.