Psichikos sveikatos menų festivalio „Ryšiai” grupinė paroda „out of touch” Radvilų rūmų dailės muziejuje
artnews.ltIki spalio 6 d. LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje (Vilniaus g. 24, Vilnius) veikė psichikos sveikatos menų festivalio „Ryšiai” grupinė paroda „out of touch” (lt. – „atitrūkimas”).
Paroda pristato trylika Lietuvos ir užsienio menininkų darbų, nagrinėjančių skirtingas psichikos sveikatos temas. Pagrindinis dėmesys skiriamas sukrečiančių patirčių išraiškai ir jų santykiui su kūnu: kaip patirtys keičia kūną ir kaip kūnas gali atverti kelią giluminiam pokyčiui.
Mūsų kūnai patiria daug iššūkių: nerimas, nemiga, depresija ir perdegimas tampa modernaus pasaulio kasdienybe. Apie tai vis daugiau kalbame ir Lietuvos viešoje erdvėje, kur psichikos sveikatai palaipsniui skiriama vis daugiau dėmesio. Tačiau to negana – didžioji dalis psichikos sveikatos sunkumų ir sutrikimų vis dar išlieka tabu, o juos patiriantys asmenys vengia dalintis savo patirtimis, taip saugodami save nuo neteisingų ir dažnai nepagrįstų aplinkinių vertinimų. Nors ir esame girdėję, kad kenčiančiam žmogui atgauti emocinę pusiausvyrą padeda palaikymas, supratimas, šiluma, tačiau nesame išgiję nuo gėdos, vienatvės, savigraužos, baimės. Visuomenės kuriama nereikalinga įtampa ir atskirtis papildomai gniuždo, taip tik pagilindama išgyvenamus sunkumus.
„Mums nėra patogu kalbėti apie psichikos sveikatos sunkumus ir reikalingą rūpestį, tačiau tyloje negalime spręsti egzistuojančių iššūkių ar kurti naujos krypties. Šių metų Psichikos sveikatos menų festivalio paroda out of touch (liet. atitrūkimas) yra apie susitikimą tarp psichologinių išgyvenimų ir kūno. Jaunieji menininkai dalijasi savo nerimo, gėdos būsenomis, nagrinėja klimato kaitos, laikinumo, išnykimo, o greta viso šito – ir nesustabdomai greito gyvenimo, perdegimo temas. Menininkų patirti psichologiniai išgyvenimai įsivietina kūriniuose, o žiūrovų išgyvenimai – kūnuose. Taigi, paroda labiausiai kviečia susitikti su tuo, ką nešiojamės viduje, ko gal nedrįstame išjausti ar apčiuopti, ir jaučiant, kad nesu vienas tame, dalytis”, – dalinasi festivalio „Ryšiai” sumanytoja ir viena iš parodos kuratorių Karolina Zakarauskaitė.
„Pagrindinis mūsų siekis – skatinti gilesnį sudėtingo psichikos sveikatos ir meninės raiškos santykio supratimą, nušviečiant būdus, kuriais menas gali pasitarnauti kaip gydymo, apmąstymo ir ryšio priemonė mūsų visuomenėje”, – antrina viena iš parodos kuratorių Karolina Latvytė-Bibiano.
„Asmeniškai į šią parodą žvelgiu, kaip išsamią viso festivalio apžvalgą. Tarp jos sienų atsiveria temų įvairovė – nerimas, depresija, baimės ir tapatybės klausimai. Tai puikiai atliepia visą festivalio programą, kurioje per diskusijas, susitikimus ir spektaklius gilinsimės į šias temas, suteikdamos galimybę tyrinėti ir spręsti įvairius su jomis susijusius klausimus ir emocijas”, – teigia Karolina Latvytė-Bibiano.
„Pats festivalis sukuruotas siekiant įvairovinti būdus, kuriais galime kalbėti apie psichikos sveikatą. Tai kviečiame daryti per judesį, žodį, vaizdą, garsą, kvapą. Parodoje taip pat galime ne tik pamatyti, bet ir išgirsti, paliesti, užuosti. Tikimės, kad visi dalyvaujantys kūnai ir protai atras sau tinkamiausią prieigą,” – prideda Karolina Zakarauskaitė.
Grupinės parodos „out of touch” metu savo darbus pristato jaunieji šiuolaikiniai užsienio menininkai Terézia Lomnická (Slovakija), Milan Prokeš (Čekija), Maria Matiashova (Ukraina), Dima Tolkachov (Ukraina), Ana Teodora Popa (Rumunija) ir lietuvių autoriai: Ieva Rižė, Dovydas Laurinaitis, Liucija Dervinytė, Sandra Kvilytė, Ieva Stankutė, Laima Kulbytė, Emilija Dirsytė, Gabrielė Gudaitytė.
„Labai džiaugiamės šiemet turėdami galimybę parodoje pristatyti asmenines psichikos sveikatos sunkumų istorijas, kurios buvo surinktos už Lietuvos ribų. Pavyzdžiui, T. Lomnickos kūrinius atradau Romoje, iliustracijos festivalio metu. Menininkė pasakoja savo nerimo istoriją. Tuo tarpu specialiai festivalio parodai sukurtas Ukrainos menininkų dueto Marijos Matiashovos ir Dima Tolkachiuk darbas kviečia mus nenustoti kvėpuoti, taip pasiūlydamas vieną iš galimų sprendimų nerimui adresuoti,” – dalinasi Karolina Zakarauskaitė.
Fotografijos: Francesco Rufini