Prie Menų mokyklos Vilniuje prakalbintas paminklas M. K. Čiurlioniui
artnews.lt
Trečiadienio popietę Vilniuje, greta Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos, prakalbintas vienam iškiliausių Lietuvos menininkų skirtas paminklas. Tapęs MO muziejaus projekto „Vilniaus kalbančios skulptūros“ dalimi, M. K. Čiurlionis prabilo rašytojos Jurgos Vilės sukurtu tekstu ir aktoriaus Sauliaus Balandžio balsu. Jį, nuskenavę QR kodą, lietuvių ir anglų kalbomis jau gali išgirsti vilniečiai bei miesto svečiai.
Interaktyvus projektas „Vilniaus kalbančios skulptūros“ nuo 2015–ųjų kviečia susipažinti su skulptūrose įamžintomis svarbiomis lietuvių istorinėmis asmenybėmis, kitų tautų atstovais ar fikciniais miesto personažais–simboliais. M. K. Čiurlionio biustas (skulptorius Žilvinas Landzbergas) tapo 25–ąja projekto dalimi ir prisijungė prie maršruto, kviečiančio tyrinėti Vilnių per išskirtinių asmenybių atminimą.
Pasak MO muziejaus vadovės Mildos Ivanauskienės, besiplečiančios Vilniaus kalbančių skulptūrų gretos atveria dar daugiau galimybių kūrybiškai reflektuoti savo miestą, jo istoriją bei kultūrą, o sostinėje besilankantiems turistams pasiūlo netikėtų ir įsimintinų perspektyvų.

„Simboliška, kad jubiliejiniais – dešimtaisiais – „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ gyvavimo metais visoje Lietuvoje švenčiame ir vieno ryškiausių mūsų šalies meno vizionieriaus M. K. Čiurlionio jubiliejų. Šiandien tylus bronzinis jo biustas prabyla labai asmeniškai ir žmogiškai, leidžia susitapatinti su šio įspūdingo kūrėjo asmenybe per neformalų prisilietimą. Būtent tai yra šio projekto esmė – juo siekiame įpūsti gyvybę tam, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo tiek laiku, tiek forma nutolę nuo mūsų“, – skulptūros atidarymo metu dalinosi M. Ivanauskienė.
Prakalbintos M. K. Čiurlionio skulptūros atidaryme dalyvavęs Vilniaus meras Valdas Benkunskas pabrėžė, kad nors menininkas sostinėje gyveno neilgai, vos apie devynis mėnesius, jo universalios kūrybos dvasia mieste tebėra jaučiama ir šiandien.

„M. K. Čiurlionis mums primena, kad menas neturi sienų – jis jungia žmones, miestus ir idėjas. Gyvendamas Vilniuje menininkas kūrė muziką, tapė, surengė vieną pirmųjų savo parodų, bei diskutavo apie Tautos namų ant Tauro kalno kūrimą. Tikiu, kad šiandien prakalbintas M. K. Čiurlionis kvies miestiečius, bei miesto svečius kartu ne tik nusifotografuoti, bet pažinti Vilnių per genialaus menininko patirtį“, – kalbėjo V. Benkunskas.
Pažinti Vilniaus kalbančiose skulptūrose įamžintas asmenybes ir personažus klausytojai kviečiami nuskenavę prie skulptūrų esančius QR kodus. Per jų pasakojimus pažinti Vilnių galima naudojantis specialiai sudarytu žemėlapiu.
„Vilniaus kalbančių skulptūrų“ projektą inicijavo MO muziejus, projekto globėjas – Vilniaus miesto savivaldybė. Daugiau apie projektą: https://mo.lt/vilniaus-kalbancios-skulpturos/