.
2021    06    01

Po pandeminės pertraukos „Saulė ir jūra“ tęsia turą po pasaulį: vasarą pasitinka Danijoje

artnews.lt

Opera-performansas „Saulė ir jūra“ dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos buvo priverstas pristabdyti tarptautines gastroles. Po daugiau nei pusės metų pertraukos saulėtas menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės kūrinys kalendorinę vasarą pasitinka Danijoje, vėliau skambės Italijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Švedijoje ir už Atlanto.

2019-aisiais Venecijos bienalėje „Auksiniu liūtu“ įvertinta opera šių metų gegužės 29–birželio 1 dienomis bus rodoma Kopenhagos tarptautinio meno centre „Copenhagen Contemporary“ (CC). Tai kartu su didžiausiu Danijoje teatro ir performatyvaus meno festivaliu „CPH STAGE“ bei susikertančių menų projektu „Travers“ organizuojamas pasirodymas.

Vienoje iš ekspozicinių centro salių įrengtas 300 kvadratinių metrų dirbtinis paplūdimys šįkart pripildytas 17 tonų daniško smėlio. Išsitiesę ant jo operą atliks solistai iš Lietuvos, Italijos ir kitų šalių. Nepaisant atsinaujinusios galimybės tęsti pasaulinį turą, pasirodymus lydi griežti apribojimai. Nuo specialaus erdvę juosiančio iš pastolių sukonstruoto balkono kūrinį Kopenhagoje iš viršaus vienu metu galės stebėti ne daugiau kaip 60, kelis metrus vienas nuo kito nutolusių žiūrovų. Dainininkams privaloma nuolatos testuotis, o savanoriaujančių paplūdimio poilsiautojų skaičius sumažintas iki vos kelių.

Vis dėlto, pasak V. Grainytės, kūrinys Danijoje skamba visu pajėgumu, lyg pandemijos nė nebūtų buvę. „Apie ypatingas aplinkybes primena tik dezinfekantai, nuolatinis testavimasis ir biurokratiniai klampumai. Bendraujant su komandos nariais sunku suvokti, jog nesimatėme nuo spalio mėnesio, kuomet „Saulė ir jūra“ buvo rodoma Hanoveryje. Atrodė, kad visi būsime pamiršę natas ir žodžius, bet vos susitikus, visi, net kaukėti žiūrovai siurbia kiekvieną kūrinio minutę – gyvas susitikimas – išskirtinė patirtis visiems. Tvyro sulaikyto kvapo atmosfera“, – pasakoja viena iš kūrinio autorių.

Po pasirodymo Danijoje „Saulė ir jūra“ birželio 22–liepos 4 d. skambės Italijos sostinėje, nacionaliniame teatre „Teatro di Roma“; liepos 17–18 d. 65 kilometrus nuo Berlyno nutolusiame ekologiškai veikiančiame šiuolaikinio meno centre „E-Werk Luckenwalde“; rugsėjo 1–2 d. Atėnų ir „Epidaurus“ festivalyje Graikijoje; lapkričio 2–15 d. Malmės kunsthalėje Švedijoje; spalį planuojamas operos-performanso turas Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Iliustracijoje:  Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės opera-performansas „Saulė ir jūra“. Thor Brødreskift nuotrauka