Penktajame ciklo „Ornamentas“ renginyje – Miko Žukausko dokumentinė apybraiža NDG

2012 m. lapkričio 6 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

 

Paskutinis projekto „Ornamentas“ renginys – šiais metais „Sidabrine gerve“ apdovanoto jauno režisieriaus Miko Žukausko dokumentinės apybraižos „Motyvacijos“ premjera – lapkričio 10 d., 18 val. NDG auditorijoje

„Tu turėjai kažkokį gyvenimo vaizdą, kažkokį tikėjimą, kažkokių reikalavimų, tu buvai pasiruošęs žygdarbiams, kančioms ir aukoms, o paskui pamažu pastebėjai, kad pasaulis nereikalauja iš tavęs jokių žygdarbių, aukų ar panašių dalykų, kad gyvenimas – ne herojinė poema su herojų vaidmenimis ir panašiais dalykais…“

-Hermann Hesse

Režisieriaus Miko Žukausko kūrybos epicentru dažnai tampa žmogus ir jo patirtys. Specialiai projektui „Ornamentas“ sukurtoje dokumentinėje apybraižoje „Motyvacijos“ M. Žukauskas kalbasi su Lietuvos šiuolaikinio meno kontekste gerai žinomais keturiais menininkais, aktyviai veikiančiais skirtingose kūrybinėse srityse. Filmo tema – menininkų kūrybinės motyvacijos ir abejonės – atsirado pačiam režisieriui suabejojus kūrybos prasmingumu šiandieniniame visko perpildytame pasaulyje. Šitaip, per abejonę, gimė filmo sukūrimo motyvacija.

Filme mintimis dalinasi idėjų menininkas Darius Mikšys, dainuojamosios poezijos kūrėja ir atlikėja Alina Orlova, kino režisieriai Romas Zabarauskas ir Maratas Sargsyanas.

Idėjų menininkas Darius Mikšys (g. 1969) kūrybiniam lauke veikia kaip intelektualus chuliganas, savo konceptualiais meniniais projektais kartkartėm išprovokuojantis Lietuvos žiūrovus naujai kvestionuoti autorystės ir paties meno apibrėžtis. 2011 metais Darius Mikšys atstovavo Lietuvą Venecijos bienalėje su projektu „Už baltos užuolaidos“ ir pelnė specialų bienalės žiuri skirtą prizą už „konceptualiai elegantišką ir produktyviai daugiaprasmį nacionalinės meno istorijos pateikimą.“

Dainuojamosios poezijos kūrėja ir atlikėja Alina Orlova (g. 1988) – iš Visagino kilusi mergina, karjerą pradėjo savo dainas talpindama internete. Šiuo metu Alina Orlova yra išleidusi jau du albumus, koncertuoja įvairiose užsienio šalys, jos kūryba susilaukia tarptautinio pripažinimo: rusų žurnalas „Kommersant Weekend“ išrinko Alinos dainą „Лихорадка“ įsimintiniausia 2010-ujų metų rusiška daina, albumas „Laukinis šuo dingo“ (2010)  buvo išleistas prancūzų leidybinės kompanijos „Fargo records“ Vakarų Europos ir Skandinavijos šalyse. Škotijos grupės „Travis“ vokalistas Francis Healy, pastebėjęs Alinos dainą „Vaiduokliai“, įtraukė ją į septynių dainų albumą pavadinimu „Play. Stop. Rewind“.

Jaunas ir skandalingas kino režisierius Romas Zabarauskas (g. 1990) – šiandien labiausiai žinomas kaip trumpametražio filmo „Porno melodrama“ (2011), rodyto tarptautiniame filmų festivalyje „Berlinalė” (Berlynas) ir kituose tarptautiniuose kino festivaliuose,  autorius ir politinis aktyvistas, kovojantis prieš homofobiją visuomenėje. Šiuo metu R. Zabarauskas kuria naują filmą „Streikas“ (We Will Riot), prie kurio įgyvendinimo jau prisijungė nemažai žinomų Lietuvos atlikėjų ir aktorių.

Marat Sargsyan (g. 1978) – armėnų kilmės Lietuvoje gyvenantis režisierius. Ilgą laiką dirbęs įvairiuose Lietuvos televizijos kanaluose, kūręs muzikinius klipus, šiuo metu kino festivalyje „Scanorama“ pristato savo naujausią dokumentinį filmą „Tėvas“. Maratui svarbios vidinės veikėjų vertybės, emocijos, išgyvenimai, kurie neretai jo filmuose perteikiami alegorijomis. Jaunas kino kūrėjas  buvo pastebėtas ir įvertintas jau anksčiau – jo filmas „Lernavan“ buvo apdovanotas trimis apdovanojimais: 2009 m. festivalyje „Vilniaus kino šortai“ juosta pripažinta geriausiu vaidybiniu filmu, o Serbijoje vykusiame tarptautiniame kino ir muzikos festivalyje „Kustendorf“ pelnė Spaudos žiuri bei „Bronzinio kiaušinio“ prizus.

*
Projekto „Ornamentas“ dalyvis ir dokumentinės apybraižos „Motyvacijos“ kūrėjas Mikas Žukauskas (g. 1986) baigė televizijos ir kino režisūros bakalauro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Kelis metus dirbo LTV 2 kanalo laidų režisieriumi (,,Laiko portretai”, ,,Lietuvos dvarai”). 2010 m. sukūrė pirmąjį trumpametražį filmą „Ana Geraširdė“, o po dviejų metų kartu su Gintare Valevičiūte – dokumentinį  filmą „Dievas sukūrė viską, išskyrus kilimą“, kuris paskelbtas geriausiu savo kategorijoje „Sidabrinės gervės 2012“ apdovanojimuose.

Dokumentinė apybraiža „Motyvacijos“, 40 min.
2012 m. lapkričio 10 d., šeštadienis, 18 val.
Nacionalinė dailės galerija, auditorija

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *