Paroda „Sudėtingos praeitys. Susiję pasauliai” Nacionalinėje dailės galerijoje

2022 m. 24 gegužės d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki rugpjūčio 28 d. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) veikia paroda „Sudėtingos praeitys. Susiję pasauliai”.

Parodos menininkai: Anastasia Sosunova, Eléonore de Montesquiou, Jaana Kokko, Laima Kreivytė, Lia Dostlieva ir Andrii Dostliev, Matīss Gricmanis ir Ona Juciūtė, Quinsy Gario ir Mina Ouaouirst, Paulina Pukytė, Ülo Pikkov, Vika Eksta, Zuzanna Hertzberg.

Rusijai užpuolus Ukrainą, milijonams žmonių Rytų Europoje praeitis iš kažko tolimo virto šių dienų tragedija. Invazija, 2014 m. prasidėjusi nuo Krymo, Luhansko ir Donecko užėmimo ir anuomet tarptautinės bendruomenės vertinta palyginti atsainiai, peraugo į karą, nepaliekantį abejingų visame pasaulyje. Skaudžiausiai jis paliečia Rytų Europą, atgaivindamas daugybę nutylėjimų, neužgijusių žaizdų ir nepermąstytų totalitarinės praeities prisiminimų.

Esame įpratę praėjusius laikus tyrinėti per nacionalinių istorijų objektyvą – su jų selektyviais naratyvais, o ne chaotiškomis, vingiuotomis linijomis, iš kurių susiveja gyvenimas. Sudėtingi momentai dažnai ignoruojami ir verčiau pasakojamos paguodžiančios istorijos, pabrėžiami teigiami dalykai, dalijami pamokymai, kaip įveikti panašius iššūkius. Ši paroda sujungia sudėtingus ir neretai nutylimus praeities aspektus – smurtinius konfliktus, traumines netektis ir jų ilgalaikes pasekmes. Sudėtingos praeitys, kurias čia aptarsime, susijusios su nacionalistiniais ir komunistiniais režimais, pastarųjų metų karais ir kolonializmo istorijomis, nelengvai randama pusiausvyra tarp išlikimo ir kolaboravimo bei posovietinių visuomenių specifika mėginant įveikti praeities šešėlius.

Parodoje eksponuojami trijų Baltijos šalių, Ukrainos, Lenkijos, Suomijos ir Nyderlandų menininkų darbai. Išgyvenimai, kuriuos sužadina šie kūriniai, dažnai išstumiami iš atminties, ignoruojami ir neįtraukiami į oficialiąją istoriją. Parodoje dalyvaujantys menininkai šiuos išgyvenimus pasakoja per individualias istorijas, sužadindami gilesnius kultūrinės atminties klodus. Kokią vietą šios istorijos užima dabartyje? Kaip mes galime jas integruoti į savą istorijos supratimą? Kaip jos keičia mus supančio pasaulio suvokimą?  Kirsdama vietines ir nacionalines sienas, paroda ragina apmąstyti santykius tarp sudėtingų praeičių, jų poveikį ir aktualumą dabarčiai per bendros istorijos perspektyvą – siūlydama dialogus, megzdama ryšius ir pabrėždama solidarumą tarp skirtingų, tačiau vienodai sudėtingų istorijų, kurios dažnai suvokiamos kaip nesuderinamos arba besivaržančios tarpusavyje.

Paroda pirmą kartą eksponuota Latvijos nacionaliniame dailės muziejuje kaip tarptautinio ir tarpdisciplininio projekto „Communicating Difficult Pasts” dalis. Projektu siekta aktyviai tyrinėti nepatogius ir neretai pamirštus istorijos aspektus, bandant suprasti jų įtaką Baltijos regione ir kaimyninėse šalyse. Projektas skatino bendradarbiavimą ir sinergiją tarp menininkų, kuratorių ir mokslininkų, ieškančių naujų požiūrių ir būdų sudėtingam palikimui tirti ir apie jį priminti.

Ši parodos versija yra organizuojama kaip projekto „From Complicated Past Towards Shared Futures” dalis. Projektas vystomas bendradarbiaujant Latvijos šiuolaikinio meno centrui Rygoje, Nacionalinei dailės galerijai Vilniuje (Lietuvos nacionalinis dailės muziejus), OFF-bienalei Budapešte, Dailės muziejui Lodzėje ir Malmės dailės muziejui. Projektu siekiama tyrinėti keblius praeities ir dabarties susikirtimo taškus bei apie juos pasakoti, ieškoti naujų būdų, kuriais remiantis menas ir kultūra galėtų sustiprinti šių probleminių taškų suvokimą platesnėje auditorijoje ir daryti įtaką šiandienos realybei.

Parodos kuratorės: Ieva Astahovska, Margaret Tali, Eglė Mikalajūnė

Parodos architektas: Jonas Žukauskas
Dizaineris: Alexey Murashko
Parodos organizatoriai: Latvijos šiuolaikinio meno centras, Nacionalinė dailės galerija (Lietuvos nacionalinis dailės muziejus)

 

Nuotraukos: Gintarė Grigėnaitė / Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *