Paroda „Regima muzika“ Jono Meko vizualiųjų menų centre
artnews.lt
Iki gegužės 29 dienos Jono Meko vizualiųjų menų centre (Malūnų g. 8, Vilnius) veikia paroda „Regima muzika“.
Garsas ir vaizdas sąveikauja skirtingais būdais – iliuminuoti Viduramžių manuskriptai su natomis ir Čiurlionio sonatos, fluxus koncertai ir vinilinių plokštelių dizainas. Šiuolaikiniai menininkai ir menininkės dažnai pasitelkia garsą ir sukuria paveikius garsovaizdžius ar muzikinius performansus. Jono Meko vizualiųjų menų centras pakvietė penkis tarpdisciplininius menininkus: Agnę Matulevičiūtę, Šarūną Naką, Liepą Vozgirdaitę, Matą Drukteinį ir Gintarą Sodeiką, sukurti muziką, įkvėptą fluxus kolekcijos ir pateikti savo įvaizdintus komentarus ir kūrinius – partitūras, užrašus, videofilmus. Parodoje matome šiuolaikybės ir fluxus koncertų bei dokumentų dialogą, ginčą ir flirtą, kuris pats virsta erdvine partitūra.
Paroda sudaryta iš dviejų dalių – ištakų ir perspektyvų. Ji brėžia istorines paraleles tarp nepriklausomybės aušros jaunųjų kompozitorių performatyvių veiksmų bei fluxus parafrazių ir šiuolaikinių vaizdo ir garso sąveikų. Istorinė dalis sudaryta iš fotografijų ir unikalių artefaktų, nukeliančių į garsiuosius Anykščių hepeningus (AN 88, AN 89), kur vyko kolektyviniai ir individualūs performansai, naktiniai žygiai, partitūrų išskleidimas erdvėje ir traukinio kaip kūrybos priemonės įveiklinimas. Čia pat improvizuotos ir „vestuvės“, dar nežinant apie Jurgio Mačiūno ir Billie Hutching performanso apsikeitimą drabužiais, bet išlaikant ritualo rimtį ir humorą.
Kai kurie eksponuojami artefaktai tiesiogine prasme yra ištraukti iš liepsnos – tai parodos „Fluxus + Fluxus“, eksponuotos 2015 m. Kompozitorių namuose „padegėliai“, išlikę po gaisro. Jie nurodo ne tik istorinius įvykius, bet ir parodų istoriją bei stichijų vaidmenį jos išlikimui arba išnykimui. Kartu čia randame ir pirmos fluxus parodos, 1992 m. surengtos Modesto Saukaičio ir Gintaro Sodeikos Moksleivių rūmuose vaizdus bei refleksijas spaudoje. Žiūrovas kviečiamas pažvelgti į parodų ir fluxus kelio Lietuvoje pradžios kadrus pro aprūkusį istorijos veidrodį.
Kuratorė – Laima Kreivytė
Fotografijos: Ineta Armanavičiūtė


















