Audio žurnalas
. PDF
2012    12    12

Paroda „Pamišėliai laisvėje: Fluxus festivaliai Europoje 1962–1977“ ŠMC

artnews.lt

Gruodžio 14 d., penktadienį, 18 val. Šiuolaikinio meno centre atidaroma paroda „Pamišėliai laisvėje: Fluxus festivaliai Europoje 1962–1977“.

„The lunatics are on the loose…“ (Pamišėliai laisvėje) – šį komentarą žiūrovas išraižė plakate, skelbiančiame apie pirmąjį Fluxus festivalį, įvykusį Vysbadene 1962 m. rugsėjį. Šįmet Fluxus sukanka penkiasdešimt metų, o ši sukaktis yra pretekstas pristatyti naują požiūrį į radikalias Fluxus menines akcijas. Tarptautinėje multimedijų parodoje dokumentuojami XX a. septintajame-aštuntajame dešimtmetyje vykę Fluxus renginiai.

Nuo 1962 m. Fluxus festivalius matė nemažai Europos miestų. Ši neapibrėžta menininkų grupė išgarsėjo, nes scenoje plikai skutosi galvas, „kurį laiką darbavosi su sviestu ir kiaušiniais“, išmontavo pianiną ir sprogdino salotas. Žiūrovai ir žiniasklaidos atstovai buvo pasipiktinę: „Muzika su kiaušiniais“, „Pakabina kopūsto galvą ir teigia, kad tai ir yra menas“, „Naujausias muzikos stilius beprotnamiui“. Fluxus menininkai Eric Andersen, George Brecht, Philip Corner, Dick Higgins, Alison Knowles, Jurgis Mačiūnas, Nam June Paik, Ben Patterson, Mieko Shiomi, Ben Vautier, Emmett Williams ir kiti siekė sugriauti nusistovėjusias meno ribas ir įveikti buržuazinę meno sampratą.

Dar ir šiandien sutinkame menininkų, kurie tęsia Fluxus idėjas bei akcijas, be to, vis daugiau meno istorikų ir kuratorių tyrinėja įvairiapusę Fluxus istoriją. Nepaisant to, žinios apie Europoje vykusius Fluxus festivalius yra gana skurdžios. Atėjo laikas apjungti tyrimų rezultatus ir pristatyti juos tarptautiniame projekte, parodyti anksčiau neskelbtą medžiagą, ir, kas yra visų svarbiausia, atkreipti dėmesį į menininkų ir liudininkų požiūrius. Ši paroda – tai pirmas žingsnis, kuriuo siekiama susisteminti istorinius Fluxus renginius Europoje. Parodos metu bus tęsiama liudininkų paieška.

Parodą „Pamišėliai laisvėje: Fluxus festivaliai Europoje 1962–1977“ sudaro:
•    pasirinktų Fluxus festivalių Europoje rekonstrukcija – interaktyvios multimedijinės instaliacijos parodoje;
•    „pasidaryk pats“ Fluxus instaliacijos, kurios suteikia galimybę patiems lankytojams ekspozicijos erdvėje atlikti vieną iš Fluxus kūrinių-performansų;
•    menininkų ir publikos susitikimai, performansai;
•    simpoziumai ir diskusijos;
•    išsami istorinių įvykių dokumentacija publikacijoje anlgų kalba (592 puslapiai, gausios iliustracijos, esė ir detali dokumentacija iš 32-jų Fluxus festivalių Europoje) ir menininkų knygos.

Parodoje pristatomi menininkai: Eric Andersen (DK), Philip Corner (US/IT), Geoffrey Hendricks (US), Bengt af Klintberg (SE), Milan Knížák (CZ), Alison Knowles (US), Jarosław Kozłowski (PL), Vytautas Landsbergis (LT), Larry Miller (US), Ann Noël (GB/DE), Ben Patterson (US/DE), Willem de Ridder (NL), Tamás St.Turba (HU/CH), Ben Vautier (CH/FR) ir kiti.

Parodos kuratoriai: Petra Stegmann (DE) su Peter van der Meijden (NL/DK), Henar Rivière Ríos (ES/DE), Heike Roms (DE/GB), Caroline Ugelstad (NO)

Dizainas: Christina Serowski (paroda), Judith Hecktor ir Jula Lakritz (iPad aplikaciją), Sabine Hoffmann (katalogas)

Iliustracija: Willem de Ridder dengia Emmetto Williamso galvą kopūsto lapais Robert‘o Filliou performanse 13 Façons d’employer le crâne d’Emmett Williams, Kleine Komedie teatras, Amsterdamas, 1963 m. gruodžio 18 d., fotografija: Dorine van der Klei.

Paroda veiks iki sausio 20 d.