Paroda „Opartiniai atspindžiai“ MO muziejuje

2023 m. sausio 16 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki vasario 19 d. MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius) veikia Deimos Žuklytės-Gasperaitienės kuruojama paroda „Opartiniai atspindžiai“.

Terminas opartas pirmąkart pavartotas 1964 m. amerikiečių žurnale „Time“, aptariant naują Europos ir JAV vaizduojamojo meno tendenciją kurti abstrakčius, optinėmis iliuzijomis grįstus darbus. Stilius oponavo savo vidinį pasaulį dailės kūriniuose siekusiems atskleisti abstrakčiojo ekspresionizmo kūrėjams. Oparto kūrėjams buvo įdomiau analizuoti ne emocines, o fiziologines žmogaus savybes – stebėti regos pojūčius, vaidinančius esminį vaidmenį suvokiant dailės kūrinius.

Lietuvoje kūrę menininkai opartu susidomėjo jį išvydę grafikos parodose Lenkijoje ir kitose socialistinėse valstybėse arba pamatę reprodukcijas kultūrinėje spaudoje. Vis dėlto tai nebuvo vienintelis lietuvių žvilgsnį į opartą nukreipęs veiksnys – apie įvairias vietines įtakas ir iš jų atsiradusius kūrinius ir pasakojame parodoje „Opartiniai atspindžiai“.

Šioje parodoje pristatomas optinio meno poveikis Lietuvos dailei XX a. 7–8-uoju dešimtmečiais. Tuo metu abstrakti raiška menininkams padėjo pabėgti nuo sovietinės tikrovės, atsiriboti nuo valdžios pageidaujamų siužetų. Opartas dailininkų darbuose dažniausiai reiškėsi kaip eksperimentinės formos, o ne kaip nuosekli kūrybinė strategija. Visgi dėl šio susidomėjimo kai kurie kūrėjai buvo nustumti į oficialiojo dailės gyvenimo paraštes. Siekdami kūrybinės laisvės, jie nusprendė dirbti scenografijos, paveldosaugos, grafinio dizaino srityse – jos sovietmečio dailės hierarchijoje buvo kiek nuvertintos ir todėl ne taip griežtai valdžios reguliuojamos. Taigi ši paroda ne tik pristato platų vizualinės raiškos lauką, bet ir supažindina su iki šiol mažai žinomais kūrėjais.

Menininkai, kurių kūriniai pristatomi parodoje: E. Purlys, E. Mateiča, P. Kuodis, Juozas Galkus, Rimtautas Gibavičius, Kazimiera Meidutė, Morta Žiūkaitė, Agnieška Avižienė, nežinomi autoriai, Stefa Gedvilaitė, Isaokas Gražutis, Romualdas Rapšys, Vytautas Kaušinis, Monika Urmanavičiūtė-Jonaitienė, D. Baranauskas, Jonas Gudmonas, Dalia Mataitienė, Kazimieras Žoromskis, Kazys Varnelis, Vladislovas Žilius, Juozas Pilipavičius, Vaidilutė Grušeckaitė, Antanas Kazakauskas, Algimantas Alekna, Vladas Vizgirda, Marija Ladigaitė, Kęstutis Ramonas, Rimtas Tarabilda, Feliksas Daukantas, Alfonsas Čepauskas, Arvydas Každailis, Vytautas Kaušinis, Birutė Grabauskienė, Kęstutis Gvalda, Kęstutis Šveikauskas, V. Grabauskaitė, V. Stankevičienė, Albertas Broga, Teresė Ivanauskaitė, Nijolė Jakučionienė, Birutė Žilytė, Eugenijus Cukermanas, Žilvinas Landzbergas.

Koordinatorė: Ugnė Paberžytė

Fotografijos: Gintarė Grigėnaitė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *