Paroda „Muilas ir vanduo“ VDA galerijoje „Artifex“

2021 m. lapkričio 11 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki lapkričio 12 d. VDA tekstilės galerijoje „Artifex“ veikia VDA Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedros paroda „Muilas ir vanduo“.

 Parodoje „Muilas ir vanduo“ prisiliečiama prie praeities ir atminties temų. Nepriklausomai nuo to, į kokią praeitį parodos menininkės atsigręžia, į asmeninę, istorinę ar kultūrinę, jų kūriniai ir atspindi, ir kuria paradoksalų ryšį tarp pri(si)minimo ir užmaršties. Į panašų santykį nurodo Fluxus menininko Robin Page kūrinys-instrukcija, kurioje prašoma perskaityti tekstą, jį suplėšyti ir pamiršti, bet esmė tame, kad tuomet pamiršti neįmanoma. Nostalgija pažįsta net nepatirto laiko prisiminimą. Neringos Puzanauskaitės „икра“ – po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo gimusios menininkės sentimentai sovietiniams ikrams ir močiutės sekcijai su krištoliniais indais iš to paties laikmečio. Dianos Nakrevič smėlio ir stiklo dėžė „ACE: 7“ – autobiografinis kūrinys, inspiruotas bandomų užmiršti vaikystės disfunkcionalioje šeimoje prisiminimų. Gintarė Vaicekauskaitė videokūrinyje „Muilas ir vanduo“ stebi, kaip atnaujinami pamiršti ir niekam nereikalingi monumentai, bet taip iš arti, kad nelieka galimybės jų atpažinti, taigi, ir prisiminti. Tuo tarpu Eglės Lekevičiūtės „Stiklainių grindys“ aptingusią atmintį gaivina, provokuodamos pojūčius. Parodos kūriniai – pažįstami objektai, ne(be)prieinami įprastiniam patyrimui. Ikrų neįmanoma paragauti, kaip ir pažaisti smėlio dėžėje, neatpažinti monumentai nepasiekiami, o ištuštinti nebereikalingi stiklainiai tampa netikėtai tvirtu pagrindu po mūsų kojomis.

„Muilas ir vanduo“ – viena iš VDA Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedros teminių parodų, kuriomis siekiama pristatyti jauniausios kartos medijų menininkų, katedros studentų ir absolventų kūrybą. 2021 m. teminių parodų ciklą sudaro spalio 26 d. atsidarančios parodos „Muilas ir vanduo“ (VDA galerijoje „Artifex“) ir „Bėgančios eilutės“ (VDA galerijoje „Akademija“). Jomis siekiama išryškinti dvi reakcijos į kintantį pasaulį formas, pastebimas jaunų menininkų kūriniuose: atsigręžimą į praeitį, prisimenant ankstesnes ir dažnu atveju ne mažiau traumines patirtis, ir atitolimą nuo tikrovės į teksto bei virtualybės pasaulius.

Menininkai parodoje „Muilas ir vanduo“:

Diana Nakrevič
Eglė Lekevičiūtė
Gintarė Vaicekauskaitė
Neringa Puzanavičiūtė

Kuratorė: Irma Stanaitytė-Bazienė

Plakato dizaineris: Pijus Chraptavičius

Plakate panaudoto vaizdo autorius: Eglė Lekevičiūtė

Tekstų vertėja: Austėja Masliukaitė

Padėkos: Mindaugui Baziui, Gailei Cijūnaitytei, Ryčiui Urbakavičiui, Ignui Gutauskui, Šarūnui Rudžui, Laurai Stasiulytei Gudaitei, Gintui Kavoliūnui, Ričardui Šileikai

 

Paroda „Muilas ir vanduo“ galerijoje „Artifex“

Diana Nakrevič „ACE: 7“

Diana Nakrevič „ACE: 7“

Diana Nakrevič „ACE: 7“

Gintarė Vaicekauskaitė „Muilas ir vanduo“

Gintarė Vaicekauskaitė „Muilas ir vanduo“

Gintarė Vaicekauskaitė „Muilas ir vanduo“

Gintarė Vaicekauskaitė „Muilas ir vanduo“ ir Eglė Lekevičiūtė „Stiklainių grindys“

Eglė Lekevičiūtė „Stiklainių grindys“

Eglė Lekevičiūtė „Stiklainių grindys“

Eglė Lekevičiūtė „Stiklainių grindys“

Eglė Lekevičiūtė „Stiklainių grindys“

Eglė Lekevičiūtė „Stiklainių grindys“

Eglė Lekevičiūtė „Stiklainių grindys“ ir Neringa Puzanauskaitė „икра“

Neringa Puzanauskaitė „икра“

Neringa Puzanauskaitė „икра“

Nuotraukos: Laurynas Skeisgiela

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *