.
2020    09    18

Paroda „Kuždėjimai“ Utenos dvare

artnews.lt

Rugsėjo 24 d. 18:30 val., Utenos dvare atidaroma paroda „Kuždėjimai“.

Žvarboka, o jie užvertę galvas stebi paukščius medžių viršūnėse. Lėtai artėja trupančiu alėjos grindiniu. Žvilgsniais čiuopia kiekvieną langą. Palengva užlipa laiptais. Sustoja arti –jų gilus kvėpavimas smelkiasi į mano mūrinį kūną. Gležnas delnas suima paradinių durų rankeną. Durys užrakintos. Virš jų įtaisytas mokyklos skambutis tyli. Atsidūsta, prisėda ant laiptų. Girdžiu, kaip galvoja:

Gyvas, bet miręs.
Miręs, bet gyvas.
Pilnas ir alkanas.
Tamsos akinamas.
Nieko nėra, o tiek visko buvo.

//////

Paskutinius šešerius metus Utenos dvaras stovi vienišas, apleistas, tačiau jo istorija mena laikus dar nuo XV amžiaus, kai dvarui priklausė visas miestas ir aplinkiniai kaimai,su tūkstančiais hektarų ir septyniais šimtais žmonių. Neliko užmaršty ir metai, kai už darbą dvarponiai valstiečiams rykštėmis atsidėkodavo, kai kilo gaisras, po kurio išdygo nauji raudonų plytų rūmai, ir kai puošnus dvaras virto mokykla.Daug kas vyko praeity, sukurti planai ir ateičiai, o dabar –pats laikas šimtamečiams rūmams įkvėpti šviežio oro ir bent trumpam plačiai atverti duris visuomenei.

Mes, trylika menininkų, susitinkame eksperimentui. Rugsėjo 17 –28 dienomis gyvensime nepažįstamame mieste, tyrinėsime jo vietas, atmosferą. Kartu su vietos kultūros bendruomene nersime į pažintį su praeities istorijomis, klausysime raudonskruosčio Utenos dvaro kuždėjimų. Kiekvienas iš mūsų kuriame skirtingais meno įrankiais, naudodami šviesą, technologijas, garsą, vaizdą, instaliaciją, fotografiją, poeziją, piešinį, performansą, grafiką ar skulptūrą. Patiems smalsu, ką mumyse pažadins miesto ir dvaro istorijos, architektūra, buvę ir esami gyventojai, kokius klausimus kels ir ką pagimdys paveldo ir mūsų kūrybos jungtys.

Rezidencijos metu sukurti ir pritaikyti erdvei kūriniai suguls į parodą „Kuždėjimai“ Utenos dvare. Rūmų duris svečiams atversime rugsėjo 24 d. 18:30 val.

Paroda „Kuždėjimai“ veiks rugsėjo 25–27 d. 14–20 val. Utenos dvare, K. Ladygos g. 20, Utena

Dalyvaujantys menininkai: Andrej Vasilenko, Barbora Matonytė, Denisas Kolomyckis, Gabrielė Vetkinaitė, Ignė Grikevičiūtė, Liudvikas Kesminas, Mantas Trumpickas, Matas Janušonis, Mažvydas Truklickas, Milvydas Kezys, Pavel Volgin, Ula Šimulynaitė.

Kuratorė: Greta Grikevičiūtė

Partneris: Utenos švietimo centras

Dizainas ir spauda: VšĮ „Kūrybinės idėjos“ ir KI-LAB studijaParoda „Kuždėjimai” yra projekto “Vietos meninis tyrimas –KUŽDĖJIMAI“ dalis.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Utenos rajono savivaldybė

Organizatorius VšĮ „Kanalas“.