Paroda „Humans, non-humans, with and without humans“ erdvėje „Kompresorinė“
artnews.ltIki gruodžio 31 d. erdvėje „Kompresorinė“ (A. Goštauto g.11 / Lukiškių g. 9, įėjimas iš vidinio kiemo) veikia visų metų Alt Lab projekto paroda „Humans, non-humans, with and without humans“.
„Turime pradėti iš tikrųjų klausytis likusios gyvybės. Kaip tik viena melodija gyvojoje operoje, esame atsikartojantys ir pastovūs. Galime galvoti apie save kaip kūrybingus ir originalius, bet tuose talentuose esame ne vieni. Pripažįstame tai ar ne, esame tik viena orkestruotos gyvybės formos dalis. Su savo šlovinga nežmogiškąja praeitimi ir neaiškia, bet provokuojančia ateitimi, ši gyvybė, mūsų gyvybė, dabar, kaip ir buvo visada, yra įtvirtinta likusioje juslioje Žemės simfonijoje.“
Lynn Margulis
Gyvename laikotarpiu, kuris paženklintas žmogaus veiklos dominavimu Žemėje. Gamta suteikia pagrindą vystytis civilizacijai, tačiau augantis išteklių poreikis spartina ekosistemų nykimo tempus. Norint keisti visuomenės augimo kryptį, svarbu apmąstyti gamtai įtaką darančius Antropoceno amžiaus procesus bei jų priežastis, ieškoti naujų būdų suprasti, sutarti ir megzti ryšius.
Humans, non-humans, with and without humans – tai imersinė paroda apie bendrumą ir sąsajas, egzistuojančias gamtos struktūrose, apie tai, kokius santykius kuriame tarpusavyje, bei su nežmogiškosiomis gyvybės formomis ir mus supančia aplinka.
Naujoje Ideas Block erdvėje – Kompresorinėje vyksiančios parodos metu kviesime atrasti kontaktą su skirtingomis gyvybės formomis, pajusti vieniems kitus per garsą bei jo kūrybą pasitelkus analoginę elektroniką, užmegzti ir įamžinti pokalbius politikos bei aplinkosaugos temomis. Renginio atidarymo savaitgalį taip pat vyks dirbtuvės, kurios pakvies dalyvius tyrinėti genetikos sritį bei pažinti biologijos ir meno sankirtą.
Interaktyvūs kūriniai bei kitos ekspozicijos dalys visus metus buvo kuriami Alt Lab – atviroje nedisciplininėje laboratorijoje, įsikūrusioje kultūros komplekse SODAS 2123, kūrybinių dirbtuvių ciklo metu. Biologijos, tekstilės, biomeno, genetikos, inžinerijos, politinių mokslų, dizaino sričių atstovai kvietė publiką nagrinėti ir kurti tarpžmoginius ir bežmoginius įvykius. Dirbtuvių dalyviai gilinosi į žmogaus įtaką gamtai bei gamtos atsaką žmogui, apsvarstė ekologinius, socialinius, etinius žmonių ir ne-žmonių (iš anglų k. non-human) santykių klausimus.
Ekspoziciją sudaro dirbtuves pristatanti medžiaga bei Mindaugo Gapševičiaus, Jolantos Sendaitės-Paulauskienės, Lolitos Tučinskaitės, Liucijos Dervinytės, Jan Glöckner, Gabrieliaus Klemo, Gabijos Bubnytės kūriniai.
Fotografijos: Monika Pietarytė.