Paroda „Fotoblokas. Centrinė Europa fotoknygose“ NDG

2021 m. liepos 22 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Nuo liepos 31 d. Nacionalinėje dailės galerijoje bus galima aplankyti unikalią ekspoziciją, skirtą fotoknygos istorijai Centrinėje Europoje.

XIX a. artėjant prie pabaigos, atsirado nauja spausdintų knygų, kuriose pasakojimas perteikiamas ne tekstu, bet vaizdais, rūšis. Per visą XX a. iliustruotos knygos, brošiūros ir fotoknygos dokumentavo neramią mūsų regiono istoriją. Pastaraisiais dešimtmečiais fotoknygos sulaukė ir akademikų dėmesio, apie jas dažnai buvo diskutuojama moksliniuose straipsniuose ir ekspozicijose. Jos, daugiausiai Vokietijoje ir Rusijoje, demonstruotos parodose, pristatytos publikacijose. Visgi šiuo požiūriu į mūsų regioną pažvelgti iki šiol mėginimų nebūta. Tam, kad geriau suprastume šio reiškinio panoramą, buvo atliktas didelės apimties tarptautinis tyrimas, kurio metu rinktos ir analizuotos Centrinės Europos fotoknygos ir kurio rezultatai pristatomi šioje parodoje.

Fotoblokas yra pirma tokia išsami ir analitinė paroda, kurioje per iliustruotus albumus, menininkų knygas ir propagandinius leidinius pristatoma audringa Centrinės Europos istorija. Tarptautinė parodos aprėptis išryškina šio regiono gyventojų bendrą likimą. Daugiau kaip šimtas knygų iš Lenkijos, Lietuvos, Estijos, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos ir Rumunijos iliustruoja, kaip fotografija atspindėjo Centrinėje Europoje vykusius naujos visuomenės tapatybės ir jaunų valstybių kūrimosi procesus, kokius vaizdinius, ideologiją, modernizacijos siekį ir ateitį jie suformavo.

Fotoknygos yra intriguojanti ir iš dalies dar menkai pažinta sritis tiems, kas domisi grafiniu menu, fotografija, politika ir menu. Parodoje pristatomos knygos apima platų spektrą leidinių: nuo meninės fotografijos grandų tokių kaip Čekijos meistro Františeko Drtikolo, žymaus lenkų fotografo Edwardo Hartwigo, rumunės Hedy Löffler albumų iki skausmingos dokumentinės fotografijos rinkinių. Jų visuma formuoja nuoseklų ir įtraukiantį pasakojimą apie Centrinės Europos praeitį ir dabartį.

Paroda suskirstyta į šešis teminius skyrius. Per XX a. istoriją lankytoją ekspozicija veda nuo pirmosios dideliu tiražu išleistos fotoknygos, per laikotarpius, kai atgimė ir kūrėsi naujos valstybės, išgyventos dar vieno pasaulinio karo traumos, plati modernizacija, kuri persidengė su masinių žudynių ir karo žiaurumų propagandine vaizdinija. Parodoje taip pat eksponuojami leidiniai, dokumentavę kasdienį gyvenimą, socialinius procesus 7-ame ir 8-ame praėjusiojo amžiaus dešimtmečiuose, taip pat politinių, kultūrinių ir technologinių transformacijų erą.

Parodos kuratoriai: Łukasz Gorczyca, Adam Mazur, Natalia Żak

Koordinatorė Ieva Mazūraitė-Novickienė

Architektas Povilas Vincentas Jankūnas

Dizainerė Laura Grigaliūnaitė

Paroda pirmą kartą parengta Tarptautiniame kultūros centre Krokuvoje 2019 11 22-2020 03 01

Eksponatų skolintojai: Archiv B&M Chochola (Praha), Galeria Piekary (Poznanė), Instytut Sztuki PAN w Warszawie, Latvijas Nacionālā bibliotēka (Ryga), Lietuvos fotomenininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Ludvig Museum (Budapeštas), Międzynarodowe Centrum Kultury (Krokuva), Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Slovenská národná galeria (Bratislava), Uniunea Arhitecților din România (Bukareštas)

Arnis Balčus, Vladimír Birgus, Adriana Dumitran, Sabra Daici, Aneta Grzeszykowska, Łukasz Gorczyca, Danuta Hartwig-Saulewicz, Joanna Helander, Eve Kiiler, Claudia Küssel, Adam Mazur, Rafał Milach, Vlad Nancǎ, Peter Puklus, Valeriu Râpeanu, Ľubo ir Monika Stacho, Sławomir Smolarek

Organizatoriai: LNDM Nacionalinė dailės galerija, Tarptautinis kultūros centras, Krokuva / International Culture Centre Krakow

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lenkijos institutas Vilniuje, Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje, Vengrijos ambasada Vilniuje

Paroda iš dalies finansuota Lenkijos Respublikos Kultūros, paveldo ir sporto ministerijos daugiametės programos NIEPODLEGŁA 2017-2022 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *