Parodą „Lietuvos dailė 2012: 18 parodų“ lydintys renginiai ŠMC

2012 m. liepos 17 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Šiuolaikinio meno centre Vilniuje tęsiasi parodą „Lietuvos dailė 2012: 18 parodų“ lydintys renginiai.

Liepos 19 d., ketvirtadienį, 18 val. Pietinėje salėje filmų „Ieškant žmogaus nuotraukoje“ ir „Rojaus medis“ seansai.

„Ieškant žmogaus nuotraukoje“, eksperimentinė eseistinė dokumentika,12 min., 2012 m.
Filmo seanso metu dalyvauja autorius Paul Paper
„Ieškant žmogaus nuotraukoje“ dokumentuoja vieno vakaro meditaciją palinkus virš dovanotos fotografijos.  Filmas kvestionuoja kultūroje bei mene įprastas fotografijos kaip atminties išsaugojimo bei fotografijos kaip įrodymo funkcijas.
Filmas buvo rodytas parodoje „Naujojo avangardo objektas“, „AV17“ galerijoje, Vilniuje, 2012 m.

„Rojaus medis“, eksperimentinė eseistinė dokumentika, 6 min. 41 sek., 2011 m.
Autorius Ugnius Gelguda
Kūrinyje „Rojaus medis“ dokumentuojamas Vilniuje kylantis naujas menininkų kvartalas, neretai  gretinamas su Niujorko SoHo rajono modeliu ir dvasia. „Rojaus medis“ savitai išplėsdamas dokumentikos žanrą kalba apie pirmuosius didmiestyje nenatūraliai gimstančios bendruomenės žingsnius, kuriems nupasakoti pasitelktas hipertekstinis ryšys su dar 1990 m. Jono Meko sukurtu menkai žinomu videokūriniu  „Pasivaikščiojimas“ (angl. –  „A Walk“). Šiame valandos trukmės pasivaikščiojime po lietaus merkiamą SoHo rajoną Mekas intymiai ir padrikai pasakoja šio rajono kūrimosi istoriją, pirmąjį jo ir Mačiūno šiame pramoniniame rajone pasodintą medį ir neatpažįstamai savo veidą ir gyventojus pakeitusias SoHo gatves.
Videokūrinyje apmąstomos miesto erdvės ir vieningos idėjos palaikomos bendruomenės santykis, jo neišvengiama kaita bėgant laikui ir veikiant stipriems komerciniams impulsams. Vaizdo kamerai lėtai slenkant Ševčenkos kvartale įrenginėjamų pastatų siluetais bei vis dar egzistuojančio, tačiau savo funkciją pakeitusio fabriko griaučiais, tarsi propagandiniame filme supinami grubių ir pilkų pastatų vaizdai su būsimų naujakurių viltimis.
Kūrinys buvo rodytas:
„Dok-fest“  24-tajame dokumentinio kino ir video meno festivalyje,  Kaselyje, Vokietijoje, 2011 m.
Festivalyje „Les Rencontres Internationales Paris / Berlin / Madrid“, Šiuolaikinio meno centre „Pompidou“, Paryžiuje, Prancūzijoje, 2011 m.
Parodoje „Ugnius Gelguda, Vartams 20“, galerijoje „Vartai“, Vilniuje, 2011 m.
„ArtVideoExchange“, Lietuvos programoje Tromse, Norvegijoje, 2012 m.
Festivalio „Les Rencontres Internationales“ programoje, Beiruto meno centre, Libane, 2012 m.
Festivalyje „Les Rencontres Internationales“, Cineteca Matadero, Madride, Ispanijoje, 2012 m.

Liepos 19 d., ketvirtadienį, 19 val. Pietinėje salėje: „Paprasti žmonės“. Skaitymas pagal Artūro Railos projektą „Po vėliava“.

Režisierius Rytis Saladžius
Skaito: Rolandas Boravskis, Nerijus Gadliauskas, Darius Gumauskas, Rytis Saladžius, Giedrius Savickas, Jonas Verseckas
1999–2000 m. Artūro Railos projekte dalyvavo keletas tuometinės Nacionalinės Lietuvos darbininkų sąjungos atstovų. Sąjungos būstinėje Šiaulių viešbutyje susirinkusios grupelės Raila paprašė pakomentuoti video medžiagą, filmuotą Austrijos mieste, Lince, 1999 m. netrukus po to, kai rinkimus Karintijos žemėje netikėtai laimėjo Austrijos liaudies partija. Filmuotoje medžiagoje užfiksuoti kasdieniniai Linco vaizdai – gatvės muzikantai, alaus šventė, medijų meno parodos atidarymo vakaras, vienas seniausių Europoje pramogų parkas, buvusi įslaptinta gamykla priemiestyje. Ekrane karts nuo karto šmėkšteli rinkėjams dėkojantys plakatai su radikalų lyderio J. Haiderio portretu ir jo nuotraukas spausdinti atsisakiusių Austrijos laikraščių puslapiai. Projekto dalyvių pageidavimu filmas „Po vėliava“ nėra rodomas Lietuvoje.

Projektas „Paprasti žmonės“ yra Virginijos Januškevičiūtės ir Kristupo Saboliaus kuruojamo projekto „Protėjas“ dalis.

Liepos 20 d., penktadienį, 18 val. Pietinėje salėje: performanso „Tradicija“ dokumentacijos, videoperformanso „10“ ir filmo „Šventvietė“ seansai.

„Tradicija“, performanso dokumentacija, 7 min., 2010 m.
Autorius Arnas Anskaitis
Studentų choras, suburtas iš įvairių Vilniaus dailės akademijoje dėstomų disciplinų – architektūros, dailėtyros, dizaino, fototografijos-videomeno, grafikos, keramikos, vitražo, kostiumo dizaino, skulptūros, tapybos, tekstilės ir kitų specialybių – studentų ir absolventų, buvo pakviestas įsitraukti į kūrinio įgyvendinimą. Atidarant parodą choristų paprašyta atsistoti pažymėtoje vietoje ir pagal „ilgiausių metų“ melodiją išdainuoti žodžius „dailioji dailė“. Šiuo veiksmu norėta atkreipti dėmesį į žodį „dailė“, jo skambesį ir reikšmę akademijai.
Performanso dokumentacija buvo rodyta:
„Peržiūra. Arnas Anskaitis“, galerija „Vartai“, Vilnius, 2012 m.

„10“, videoperformansas, 20 min. 24 sek., 2011 m.
Filmo seanso metu dalyvauja autorė Jurgita Žvinklytė
Videoperformanso autorė išsikelia užduotį savo kūnu sujungti erdvėje nematomas linijas: Jurgita Žvinklytė improvizuoja naudodama savo kūną kaip nekintantį matą. Veiksmas vyko 2011 m. birželio 1-10 d. Kalnų parko estradoje, Vilniuje.
Videoperformansas buvo rodytas:
„Ketvirtadienio peržiūra. Jurgita Žvinklytė“, galerijoje „Vartai“, Vilniuje, 2012 m.
Parodoje „Meno celės“, Vilniuje, 2011 m.

„Šventvietė“, eksperimentinė dokumentika, 18 min., 2012 m.
Filmo seanso metu dalyvauja autorius Žilvinas Danys
Dokumentinis filmas pasakoja apie autoriaus veiklą, susijusią su Šiaurės Rytų Lietuvoje esančia protėvių žeme, kurioje įsikūręs Kirkiliškių kaimas. Nuo 2007 m. iki 2009 m. kiekvieną vasarą šiame kaime buvo rengiamos dvi savaites trunkančios „Menų sintezės“ stovyklos, jose naujai įprasmintas vienkiemis virto kūrybos ir bendravimo platforma. Autoriaus pastarųjų metų veikla susijusi su šios vietos įprasminimu, remiantis senovės baltų kultūros supratimo tyrinėjimu. Šiame filme atsiskleidžia su Kirkiliškių šventvietės įsteigimu susiję pagrindiniai veiklos etapai, į vieną visumą sulydantys intuiciją, vaizduotę ir socialinę realybę: konsultuojantis su bioenergetikais, etnologais, nemokslinių žinių pagrindu sudaromas šventvietės planas, Kirkiliškių kaime įsteigiama šventvietė, įkuriama Jorės šventės kūrybinė stovykla, žmonės kviečiami dalyvauti šventvietės ritualuose.

Kiekvieną ŠMC darbo dieną 13 val., 15 val. ir 18 arba 19 val. vyksta ir kiti kino bei videofilmų programos „Vieta, laikas ir prisiminimai“ seansai. Detalų seansų tvarkaraštį galima rasti www.cac.lt.

Iliustracija: Paul Paper, „Ieškant žmogaus nuotraukoje“, 2012 m.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *