.
2023    03    20

Paaiškėjo konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2023“ finalininkai

artnews.lt

Džiaugiamės galėdami pristatyti jums konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2023“ finalininkus. Šiemet iš daugiau nei 3000 konkursui pateiktų kadrų vertinimo komisija išrinko arti 80 pavienių nuotraukų bei 5 fotoreportažus ir fotoistorijas. Atrinkti kadrai žiūrovams iš naujo leis išgyventi tiek skaudžią žinią apie karą Ukrainoje, tiek džiugias kultūrinio ar sporto gyvenimo akimirkas, bei per įvairias detales perteiks visą praeitų metų, kupinų nerimo bei susitelkimo pjūvį.

Kaip ir kasmet fotografijas vertino kompetentinga tarptautinė komisija, kurios nariais šiemet buvo profesionalūs fotografai Mikkel Hørlyck (Danija), Sergejus Michailenko (Baltarusija),  muzikantas, prodiuseris bei aktorius Andrius Mamontovas, žurnalistas, laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis, žurnalistė, socialinių mokslų daktarė Audronė Nugaraitė ir ilgametis Lietuvos spaudos fotografų klubo vadovas, kultūros prodiuseris Jonas Staselis. Šiemet pirmą kartą fotografijų vertinimo procesas vyko mišriuoju būdu – komisijos nariai kiek daugiau nei dvi savaites rinko savo favoritus nuotolinės prieigos platformoje, o nugalėtojams išrinkti susitiko Vilniaus Žurnalistų namuose.

Šiemet komisijos nariai ypatingai daug laiko ir dėmesio skyrė temos “Reportažas ir fotopasakojimas” finalininkų atrankai – kilo diskusija apie tai, kokios yra šio žanro ribos ir kokie reikalavimai jam taikomi ne tik šiame konkurse, bet ir bendrai Lietuvos žiniasklaidoje. Komisijos nariai ne kartą pastebėjo, kad tarp šiai temai fotografų pateiktų darbų yra ganetinai mažai tikrų pasakojimų, kur būtų sąmoningai ir nuosekliai vaizdais pasakojama istorija. Jų teigimu, buvo pateikta nemažai serijų, sudarytų ir atskirų gerų tam tikra tema padarytų nuotraukų, neatsižvelgiant į naratyvo vystymą – tokiais atvejais sunku vertinti fotografo darbą, nes pateiktos nuotraukos gali būti labai geros, bet pasakojimas atrodo neapgalvotas ir neišbaigtas.

Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ jau per dvidešimt metų siekia skatinti šalies fotožurnalistus atsakingai rengti vizualinę informaciją, tuo pačiu ieškant savito pažiūrio į įvykius šalyje ir pasaulyje. Ir nors konkurso taisyklės reguliariai peržiūrimos, atsižvelgiant į pasaulinių konkursų patirtį bei fototechnikos tobulėjimą, tačiau pagrindinis jų reikalavimas – nenuklysti nuo realybės – visuomet išlieka. Techninė nuotraukų atitikties konkurso nuostatoms patikros komisija, kurią kasmet sudaro didžiausių šalies redakcijų atstovai, užtikrina, jog tarptautinės konkurso vertinimo komisijos atrinktos fotografijos atitinka konkurso taisykles bei pyktybiškai neviršyja nuostatuose aptarto nuotraukų apdorojimo normų. Deja, šiais metais dėl perteklinio apdorojimo du kadrai buvo diskvalifikuoti, o keturiems autoriams buvo skirti įspėjimai.

Visus komisijos išrinktus kadrus pirmą kartą bus galima pamatyti parodoje Vilniaus Rotušėje,  bei metraštyje „Lietuvos spaudos fotografija 2023”, kuris pasirodys gegužės mėnesį. Tikslus parodos bei „Auksinio kadro” apdovanojimo ceremonijos laikas bus paskelbtas vėliau. Konkursą rengia Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyrius ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija.

Titulinė nuotrauka: Laura Vansevičienė – Pasirinkimas

Žemiau pateikiamas pilnas konkurso finalininkų bei Auksinio kadro” nominantų (paryškinti) sąrašas:

Naujienos:

Alfredas Pliadis
Paulius Peleckis
Bartosz Frątczak
Justinas Stacevičius
Lukas Balandis
Saulius Žiūra
Ramūnas Danisevičius
Olga Posaškova
Domantas Pipas

Gyvenimas:

Tadas Kazakevičius
Saulius Žiūra
Ramūnas Danisevičius
Marius Morkevičius
Justinas Stacevičius
Justina Lasauskaitė
Ramunas Danisevičius
Rokas Tenys
Lukas Balandis
Jonas Junevičius

Portretas:

Benas Gerdžiūnas
Rokas Morkūnas
Domantas Pipas
Greta Skaraitienė
Olga Posaškova
Bartosz Frątczak
Laura Vansevičienė
Tadas Kazakevičius

Gamta ir jos apsauga:

Saulius Žiūra
Ramūnas Danisevičius
Marius Morkevičius
Modestas Rolandas Patašius

Kultūra ir pramogos:

Paulius Peleckis
Inga Juodytė
Saulius Žiūra
Anatolijus Jakimovas
Modestas Rolandas Patašius
Laura Vansevičienė
Dmitrijus Matvejevas
Ramūnas Danisevičius
Faustas Augustinas

Kariuomenė:

Eimantas Genys
Ieva Budzeikaitė
Tomas Donauskas
Ieva Želvytė
Alfredas Pliadis
Paulius Peleckis
Orestas Gurevičius

Sportas:

Laima Beržinytė Gulbinienė
Zenonas Nekrošius
Augustas Četkauskas
Aistė Ridikaitė
Rokas Lukoševičius
Ramūnas Danisevičius
Vytautas Pilkauskas
Ričardas Grigas
Mantas Stankevičius
Žygimantas Gedvila
Vidmantas Balkūnas

Reportažas ir fotopasakojimas:

Benas Gerdžiūnas
Justinas Stacevičius
Greta Skaraitienė
Vidmantas Balkūnas
Viltė Domkutė