Nomedos ir Gedimino Urbonų retrospektyvinė paroda „Dalinai užpelkinta institucija“ Nacionalinėje dailės galerijoje
artnews.ltIki rugsėjo 24 dienos Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) veikia Nomedos ir Gedimino Urbonų retrospektyvinė paroda „Dalinai užpelkinta institucija“.
Pelkė, kaip organizuota biosfera ir įvairių žinių buveinė su istorine praeitimi, atmintimi ir ateities perspektyva, tampa visą Urbonų kūrybos ekspoziciją aprėpiančia mąstymo ir kūrybinio matymo paradigma. Paroda, pasak jos kuratoriaus Art Hub Copenhagen direktoriaus Larso Bango Larseno, „atveria skirtingus Urbonų kūrybos etapus – nuo ankstyvųjų feministinių (po)sovietinio mąstymo interpretacijų iki bendruomeninio aktyvizmo bei meno ir mokslo asambliažų. Tačiau atspirties taškas įvairiems šių menininkų bendradarbiavimams visuomet buvo tai, ką šiandien vadiname aplinkodairiniu pilietiškumu“.
„Dalinai užpelkinta institucija“ įtraukia žmogiškus ir nežmogiškus kūnus, gyvus darinius ir robotus bei dirbtinį intelektą, taip pat materialius eksperimentinės produkcijos objektus, įvairiomis priemonėmis bei medijomis kultivuojamą archyvą ir gyvą procesą – nendrių popieriaus gaminimo dirbtuves.
Parodos pavadinimas taip pat nurodo į amerikiečių menininko Roberto Smithsono kūrinį „Dalinai palaidota pašiūrė“ – žemės meno klasiką, neplanuotai tapusią memorialu studentams, kuriuos 1970 m. toje vietoje vykusių antikarinių protestų metu nušovė Nacionalinės gvardijos kareiviai.
Aštrios konfrontacijos momentai išryškina kultūros ir demokratinių institucijų trapumą, pažeidžiamumą bei primena, kad ekosistemos yra – arba turėtų būti suvokiamos kaip – politikos subjektai. Pelkė – tai dinamiška būtybių ir medžiagų, gaivalų ir teritorijų įvairovė, metanti iššūkį pasaulio skirstymui į „gamtos“ ir „kultūros“ konstruktus bei suteikianti netikėtą galimybę naujos išminties formavimuisi ir gyvybės gimimui iš chaoso.
Šiuo metu Bostone reziduojančių, Masačiusetso technologijos institute dirbančių Nomedos ir Gedimino Urbonų darbai buvo eksponuoti Venecijos vizualiųjų menų ir architektūros, San Paulo, Berlyno, Liono, Gvangdžu, Busano, Taipėjaus bienalėse, tarptautinėse parodose „Manifesta“ ir „documenta“. Jų pirmoji retrospektyvinė paroda vyko Šiuolaikinio meno muziejuje MACBA Barselonoje. Urbonų kūryba įvertinta reikšmingais apdovanojimais, tarp jų – Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija (2007), geriausio tarptautinio menininko prizu Gvangdžu bienalėje (2006) ir specialiuoju Venecijos bienalės žiuri paminėjimu už Lietuvos nacionalinį paviljoną (2007).
Parodos kuratorius – Larsas Bangas Larsenas
Architektai: Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas
Dizaineris – NODE Berlin Oslo
Koordinatoriai: Giedrius Gulbinas, Mindaugas Reklaitis, Aušra Trakšelytė
Fotografijos: Gintarė Grigėnaitė