.
2020    09    10

„(Ne)tipinė architektūra kaip įvykis“ renginys Visagine

artnews.lt

„Urbanistinės istorijos“ bendradarbiaudama su architektu Martynu Germanavičiumi, choreografe Ula Liagaite ir kuratoriumi Tautvydu Urbeliu pristato renginį „(Ne)tipinė architektūra kaip įvykis“.

Projektas „(Ne)tipinė architektūra kaip įvykis“ prasidėjo nuo Visagino architektūros ir urbanizmo analizės, tačiau išaugo į disciplinų ribų nepaisantį tyrimą. Šiandien buvęs „atominis“ miestas, Visaginas išgyvena identiteto paiekšas ir įvairialypes transformacijas. Čia tipinė Sovietų sąjungos architektūra sukūrė netipinę urbanistinę mozaika. Įvairiems miestams būdingi pastatai įsiliejo į Visagino ežerą juosiantį pūšyną, sukurdami unikalų miestovaizdį. Tuo tarpu manieringais pasažais sujungtos Visagino viešosios erdvės pralenkdamos laiką plėtojo inovatyvų urbanistinį modelį.

Projektu ir jį lydinčiais tyrimais siekiama siekiama geriau suprasti kaip išskirtinės Visagino architektūrinės ir urbanistinės savybės suvokiamos šiandien ir kokį poveikį daro gyvenimo kokybei. Mieste, kuriame yra vos du privatūs namai, galima aptikti daugiabučių tipiškų Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Leningrado ir kitiems buvusios Sovietų sąjungos miestams. Tipiniai motyvai čia kuria išskirtinumo pojūtį. Pušyne įsikūręs miestas išlaiko intymų santykį su mišku, išryškintą medžius išsaugančių urbanistinių sprendimų.

Viešosios erdvės Visagine atveria naują miesto tyrimo lauką. Daugelis sovietmečiu projektuotų ir statytų viešųjų erdvių šiandien pamažu praranda savo funkciją. Privačių-viešųjų erdvių ir miesto-kaip-kavinės laikmetyje ištuštėję Visagino skverai ir amfiteatrai siūlo savitą potencialą. Šiandien šios modernistinės struktūros gali padėti geriau suprasti kaip viešosios erdvės įtakoja mūsų judėjimą ir kokią miesto gyventojų choreografiją įteisina. Amfiteatro forma, plytelių nelygumai ar ten aptinkami objektai lemia naudotojų judėjimo specifiką. Šie stebėjimai, žmonių judėjimo skaitmeninė analizė ir savaitę truksiančios judesio dirbtuvės taps pagrindu renginio metu vyksiančioms choreografinėms intervencijoms. „(Ne)tipinė architektūra kaip įvykis“ komanda sieks atsakyti į klausimą ar galime fiksuoti, analizuoti ir kūrybingai atkurti miesto choreografiją. Šie bandymai nepretenduoja į universalumą ir nebando įtvirtinti objektyvumo iliuzijos. Tai skirtingų metodologijų susikirtimo taškuose atsiradę interpretacijos, siekiančios atverti miesto praeityje ir dabartyje slypinčią jo ateitį.

Renginio „(Ne)tipinė architektūra kaip įvykis“ pradžia rugsėjo 19 d. 15:00 val. Draugystės g. 10, (mažasis amfiteatras prie apleistos mokyklos pastato).

Daugiau informacijos čia.

Projektą (Ne)tipinė architektūra kaip įvykis finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Visagino savivaldybė.

Projekto draugai: Visagino kultūros centras, VšĮ IAE regiono verslo ir turizmo informacijos centras.