.
2021    06    04

Naujas festivalis „Ūmėdė“ kviečia birželio 17-19 dienoms susiburti SODAS 2123 komplekse ir pievelėje

artnews.lt


Šis festivalis, dar įvardijamas kaip xß—disciplininis besirandančių meno formų ir susijusių reikalų simpoziumas, klausia:

„Kas nutiko, kai į šiuolaikinio meno lauką dunkstelėjo antropoceno meteoritas, o bioaktyvistai kartu su AI ir XR* susprogdino diskursą, anksčiau vadintą medijų menu?“

*XR (expanded reality) tai – išplėstinė realybė, susidedanti iš įvairių virtualios, apaugintos (augmentuotos), išsėtinės ir hibridinės realybės formų, tuo tarpu x = post-, trans-, hyper-, multi-, extra-, ex-, super-, xeno-, poly- ir t.t.

Po ilgos karantininės žiemos jus gyvai kviečia performansai ir instaliacijos skirtingose SODAS 2123 erdvėse, konceptualios kavos pertraukėlės, atviros menininkų studijos, augalų ir medžių kvapai, knygų pristatymai, mitopoetinės paskaitos, hibridinės diskusijos, atsipūtimas pievelėje, VR kelionės, koncertai, įsivaizduojamos būtys ir netikėti susitikimai.

Festivalis „Ūmėdė“ tęsia didžiausio kultūros komplekso Lietuvoje SODAS 2123 atidarymų cikla ir tampa trečiu iš penkių atidarymų dalimi. Festivalio programą ir menininkus rasite Facebook renginyje ir www.umede.lt. Prieš festivalį birželio 16 d. 19 val. SODAS 2123 vyks renginio vietą įkontekstinanti Architektūros fondo diskusija „Kultūros Sodas: kūrybiška vietokūra“.

*ūmėdė

tai grybo rūšies (Russula) pavadinimas, skambesiu primenantis žodį „medija“. Šis grybas yra ektomikorizinis: tai simbiotinių santykių forma tarp grybelinio simbionto ar mikobionto ir įvairių augalų šaknų. Metaforiškai kalbant, mes tikimės, kad simpoziume užsimegs simbiotiniai santykiai tarp medijų, meno, tyrimo, renginio vietos ir jo dalyvių.

Menininkai ir dalyviai

Aistė Ambrazevičiūtė (LT), Heta Bilaletdin (FIN), Marija Černiavskaitė-Siliūnienė (LT), Vitalij Červiakov (LT), Sandrine Deumier (FR), Vita Džekčioriūtė-Medeišienė (LT), Jan Georg Glöckner (DE & LT), Gailė Griciūtė (LT), Adriana Knouf (USA), Asami Kiuchi & Denisas Kolomyckis (JP & NL & LT), Kamilė Krasauskaitė (LT), Michelle Lai (Singapore), Rose Leahy & Greg Orrom Swan (UK), Saulius Leonavičius (Vegan on Acid, LT), Becky Lion (UK), Lymmphe (Rūta Vėbraitė & Sofia Bordin, LT & UK), Miglė Markulytė (LT), Lina Michelkevičė (LT), Vytautas Michelkevičius (LT), NULIS:S:S:S (LT), Adomas Palekas (LT), Ignas Pavliukevičius (LT), Špela Petrič (SLO/NL), Vera van de Seyp (NL), Eva Sjuve & Tomas Valentinaitis (SE & LT), Kamil Szuszkiewicz (PL), Audrius Šimkūnas, aka SALA (LT), Ieva Tarejeva & Jūra Elena Šedytė (LT), VDA FAMM studentai (LT) ir kiti

Kas ir kodėl?

Naujas bienalinis (kas antrus metus vykstantis) festivalis „Ūmėdė“ tyrinėja „besirandančių meno formų“ diskursą ir kviečia menininkus, mąstytojus bei praktikus palikti savo disciplinas ir 3 paras dalintis, eksponuoti(s), rodytis, kalbėtis, vakarieniauti ir vaikštinėti pačioje Vilniaus širdyje, buvusioje Rojaus sodų teritorijoje, kur susikerta oro ir geležinkelio transportų trasos bei menininkų maršrutai. Mums nesvarbu, kokias medijas naudojate ar kokiai disciplinai atstovaujate, svarbiausia, kad domitės besirandančių meno formų (anksčiau vadintų (naujuoju) medijų menu, Art & Science, skaitmeniniu menu ir t. t.) problematika. Žinoma, kad lengviausia būtų kalbėt apie post-medijų kultūrą, tačiau mes nenurimstame ir norime paklausti „Koks jūsų x-disciplininis požiūris?“

„Ūmėdė“ yra platforma, kurios tikslas – sutelkti ir kvestionuoti aktualiausias meno formas, tyrinėti meno paribius ir jo santykius su kitomis žmogiškomis ir ne-žmogiškomis (post-žmogiškomis) veiklomis.

Bienalė ambicingai viliasi apčiuopti tai, kas dar bus, arba atnaujinti meno istorijoje, moksle ir tyrimuose pasimetusius reiškinius ir temas.

Tarptautinis simpoziumas vyks 5 scenose, kurių kiekviena bus skirtas savitai nuotaikai ir veiksmo tipui: klausymui, rodymui, diskutavimui bei dalyvavimui, žiūrėjimui, kramsnojimui bei gurkšnojimui.

Simpoziumas auditorijai pasiūlys penkias scenas ar mąstymo ir patirčių kryptis:

– Garso ir kūno

– Kūno ir mašinų

– Teorijos/tyrimo/kritinės refleksijos

– Valgymo ir virškinimo (per kolektyvinio pasisotinimo ir kavos pertraukėles naujos patirtys bus suvirškinamos ir pateikiamos naujaip)

– Eksmedijų ir post-visko

Komanda

Meno direktorius ir ko-kuratorius: Vytautas Michelkevičius

Programų kuratoriai: Gailė Griciūtė ir Ignas Pavliukevičius

Prodiuserė Indrė Liškauskaitė

Fasilitatorė – Gailė Cijūnaitytė

Dizainas – Taktika studio.

Komunikacija: Stefanija Jokštytė, Kotryna Bob Briedytė

Kuratorių biogramos

Gailė domisi garso funkcionavimu erdvėje ir laike, santykiais, manipuliacijomis, sluoksnių įvairove ir egzistencija. Dialogas tarp „natūralių“ ir „žmogaus sukurtų“ garsų kuria sensorinę erdvę minčių procesams bei naujiems potyriams ir klausia, kaip meninis veiksmas gali sąmoningai dalyvauti aplinkos procesuose.

Vytautas entuziastingai domisi, kas liko po to, kai medijų menas ištirpo atmosferoje ir kas užims jo vietą 2030 m. Jis kuruoja, rašo ir tyrinėja post-medijų meną ir jo likučius. Menas niekada nebuvo visiškai autonomiškas laukas, o neseniai jis vėl gavo šansą užmegzti glaudesnius ryšius su technologijomis, tyrimais ir visuomene. Vytautas viltingai mano, kad (meninės) praktikos generuoja naujas teorijas, padedančias mums geriau suprasti ateitį.

Ignas žavisi skaitmeninėmis reprezentacijos formomis, kurios gali sukurti naujas realybės versijas. Realybės, kurioje tirpsta ribos tarp savęs ir kito, kurioje užgrobiamos kitos rūšys ir kūnai. Kaip skaitmeniniai organizmai formuoja santykius su fiziniais kūnais ir ką mūsų kūnai gali jiems pasiūlyti? Kaip skaitmenizacija keičia buvimo žmogumi reikšmes?

Organizuoja VšĮ „MENE“ kartu su LTMKS ir VšĮ “SODAS 2123”.

Iš dalies remia Šiaurės-Baltijos mobilumo programa ir Lietuvos kultūros taryba bei visi menininkai ir dalyviai kartu su jų kūrybą remiančiais fondais.

PARTNERIAI: galerija „Atletika“, festivalis „Pixelache“ (Piknik Frequency ry, Helsinkis), Empty Brain Resort (EBR), Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedra (VDA FAMM), Liepojos Universiteto MPLab, Empty Brain Resort.

Dr. Gora Parasit performanso nuotrauka.