Nacionalinėje dailės galerijoje – pokalbis apie architektūrinę praktiką besikeičiant politiniams režimams

2013 m. kovo 6 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Bogdanoviciaus kurtas monumentas Jasenovace_Brenda Anerll

Kovo 8 d., penktadienį, 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) svečiuosis architektūros teoretikai iš Londono ir Vienos. Pokalbių ciklo ,,Disidentiškumas architektūroje” antrojo susitikimo metu jie aptars Bogdano Bogdanovičiaus, ekscentriškojo architekto iš Belgrado, darbus.

Bogdaną Bogdanovičių (1922 – 2010) išgarsino septintajame-aštuntajame dešimtmečiuose sukurtos skulptūros ir monumentai bei dėstytojavimas Belgrado architektūros mokykloje. Vėliau, būdamas Belgrado meru (1982-1986) jis paskelbė ,,Naujo Belgrado” miesto pertvarkymo konkursą ir išgarsėjo ekscentriškais pareiškimais bei kontraversiškai vertinama politika. 1987 metais į valdžią Jugoslavijoje atėjo Komunistų partijos lyderis Slobodanas Miloševičius, kurio vykdyta politika šalyje sukėlė etninius konfliktus. Bogdanovičius šiuo laikotarpiu apleido viešus postus ir buvo priverstas pasitraukti į „vidinę  emigraciją“, trukusią iki 1993 metų, kuomet architektas gavo leidimą išvykti iš Belgrado į Vieną.

Pokalbio svečiai, architektūros teoretikė, praktikė Gordana Fontana-Giusti ir  meno istorikas Ivanas Rističius abu yra kilę iš buvusios Jugoslavijos. Fontana-Giusti buvo Bogdanovičiaus studentė Belgrade, vėliau studijavo bei dėstė Architektūros Asociacijos mokykloje Londone. Nuo 2007 metų Kento universitete (JK) humanitarinių mokslų fakultete ji vadovauja architektūros doktorantūros programai. Fontana-Giusti yra ,,Zahos Hadid darbų apžvalgos” keturių tomų bendraautorė (kartu su Patriku Schumacheriu, Thames and Hudson 2004) ir ,,Foucault architektams” (Routledge, 2013) knygos autorė. Ivanas Rističius gyvena ir kuria Vienoje, kur tiria Bogdanovičiaus kūrybą. Taip pat dirba kaip kuratorius, gidas bei žurnalistas. Pokalbio metu, kurį moderuos architektė ir teoretikė iš Londono Ines Weizman, dalyviai pristatys Bogdanovičiaus projektus ir tekstus. Taip pat bandys įvertinti neretai paradoksalią ir sunkiai apibrėžiamą politinių veiksmų prigimtį: kartais priešinantis būtina bendradarbiauti.
Diskusija apie architektą Bogdanovičių yra Architektūros pokalbių fondo devintojo ciklo renginys. Šį pavasarį kviestiniai architektai, urbanistai, istorikai ir teoretikai siekia įvardinti bei išsamiau aptarti dabartinį architektūros ir politikos santykį.  Penkių susitikimų metu pristatomos Maskvos, Belgrado, Talino, Rygos, Vilniaus bei Kauno architektūrinės praktikos, kurios dar socialistinės valdžios metu – aštuoniasdešimtaisiais – siekė praplėsti architekto profesijos ribas bei kvestionavo valstybės ir architekto, kliento ir užsakymo vykdytojo, ideologijos ir pastatytos formos santykius. Diskusijose siekiama apžvelgti intriguojantį prieštaravimo, atsisakymo ir atradimo iš naujo galimybių spektrą bei pergalvoti šiuos santykius architektūroje.

Šį ciklą kuruoja: Ines Weizman, Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas.

Pokalbis vyks anglų kalba. Renginiai nemokami.

Iliustracijoje: Bogdano Bogdanovičiaus kurtas monumentas Jasenovace. Brenda Anerll nuotrauka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *