Audio žurnalas
. PDF
2024    10    14

MO muziejus ir festivalis „Nepatogus kinas“ pristato filmų peržiūras, pokalbius bei dirbtuves

artnews.lt
I’m Not Everything I Want to Be – Aš dar ne tokia, kokia noriu būti


Savaitgalį visą dieną trukusiu renginių MOratonu atidaryta naujoji MO muziejaus paroda „Iš vidaus“, jungianti menotyrą ir psichoterapiją, ir toliau brėžia muziejaus programos kryptį. Spalio 14 d. MO startuoja filmų peržiūrų ciklas, rengiamas drauge su festivaliu „Nepatogus kinas“.    

Keturios filmų peržiūros kvies permąstyti laimę, šeimos santykius, priklausomybę, netektį, savęs ir savo laisvės paieškas, o kino patirtis lydės pokalbiai bei fotografijos dirbtuvės su Neringa Rekašiūte.

MO muziejaus paroda „Iš vidaus“ žiūrovus kviečia ne tik prasmingai meno patirčiai, bet ir savęs tyrinėjimui bei pažinimui. Kryptingi menotyriniai ir psichologiniai klausimai suteikia galimybę itin betarpiškai patirti meno poveikį emocinei sveikatai. Į ją nukreiptas dėmesys, savęs ir kito pažinimas taip pat tampa svarbiu parodą lydinčių renginių dėmeniu – pasak MO muziejaus vadovės Mildos Ivanauskienės, festivalio „Nepatogus kinas“ programa stipriai atliepia šią misiją.           

„Tiek MO muziejaus, tiek „Nepatogaus kino“ siekis – kurti ilgalaikį pokytį visuomenėje, kalbėti aktualiomis ir ne visuomet patogiomis temomis, kviesti į susitikimą su savimi ir kitu. Džiaugiamės, kad dalis šių metų festivalio programos vyks MO muziejuje, atlieps bei papildys temas, kurias sutinkame parodoje „Iš vidaus“ – nuo laimės, savęs paieškų iki netekties bei susitaikymo“, – sako M. Ivanauskienė.  

Renginys MO muziejuje. Fot. Rytis Šeškaitis

Festivalio „Nepatogus kinas“ direktorius Gediminas Andriukaitis priduria, kad paveikus kinas, kaip ir kitos meno sritys, ne tik gali padėti pažinti save ir kitą, bet ir įkvėpti keistis ar keisti.

„Tikros tikrų žmonių istorijos, pasakojamos šiuose dokumentiniuose filmuose, žadina smalsumą, atvirumą pasauliui, empatiją ir net, tikime, gali įkvėpti keisti realybę. Tad labai džiaugiamės šiemetiniais festivalio filmais ir renginiais itin natūraliai ir paveikiai įsilieję į MO muziejaus programą“, – teigia G. Andriukaitis.

„Nepatogaus kino“ renginių cikle MO muziejuje – ne tik filmų peržiūros: žiūrovų laukia su „Jaunimo linija“ rengiama diskusija, refleksijos su psichologe Laura Rimkute bei fotografijos dirbtuvės su fotografe Neringa Rekašiūte.

Sister of Mine – Mano sesuo

Spalio 14 d. 18.30 val. MO muziejaus renginių salėje – filmas „Mano sesuo“, kurio centre atsiduria jauna mergina, įklimpusi į narkotikus. Kas gali padėti jai nutraukti blogus įpročius? Kokį vaidmenį čia atlieka šeima? Kaip kurti saugų ryšį su šeimos nariais/draugais, kuriame būtų galima gyti arba padėti kitam

Atsakymo į šiuos klausimus po filmo bus ieškoma su „Jaunimo linija“ rengiamoje diskusijoje „Pokalbio galia – filmuose ir gyvenime“, kurioje dalyvaus „Jaunimo linijos“ savanorė Justina Butkutė, aktorė ir žurnalistė Aistė Diržiūtė-Rimkė ir psichologė-psichoterapeutė dr. Agnė Matulaitė. Diskusijos moderatorius – „Nepatogaus kino“ programos sudarytojas, kino kritikas, rašytojas Vladas Rožėnas.

Spalio 20 d. 15 val. kino ekrane atsidurs filmas „Aš dar ne tokia, kokia noriu būti“ – meistriškas fotografės (auto)portretas, kelionė ieškant savęs ir savo laisvės – nuo Čekoslovakijos iki Tokijo ir atgal. Po filmo įvyksiančiose dirbtuvėse su fotografe Neringa Rekašiūte bus galima į savo aplinką patiems pažvelgti per objektyvą ir patirti, kaip fotografija tampa savo aplinkos refleksijos būdu.   

Marching in the dark – Žengti tamsoje

Spalio 26 d. 15 val. filme „Žengti tamsoje“ žiūrovų laukia gilus ir jautrus žvilgsnis į moteris, kurias jungia bendras sielvarto skausmas. Mažame kaimelyje Indijoje vyrų netekusios moterysburiasi į terapinę grupę, kur gali dalintis ir būti išklausytos, verkti ir juoktis. Likusios gyventi, moterys neturi kito pasirinkimo – jos privalo išlaikyti bendruomenę ant savo pečių. Saugi, tarpusavio palaikymui suburta erdvė pamažu tampa tyliu protestu prieš patriarchalines struktūras.   

Agent of Happiness – Laimės agentas

Filmų peržiūrų ciklą užbaigs laimės fenomeno tyrinėjimas – spalio 27 d. 15 val. įvyksiantis filmo „Laimės agentas“ rodymas. Butane valstybės darbuotojai rūpinasi apklausti kuo daugiau gyventojų ir įvertinti: ar valstybė laiminga? Po butaniečių namus keliaujantis valstybės darbuotojas Amberas ir pats ieško asmeninės laimės.    

Tai – pasakojimas apie laimę ir klausimą, ar visi mes iš tiesų norime to paties? O gal kiekvienam laimė – skirtinga? Po filmo peržiūros lektorė, psichologė Laura Rimkutė kvies kartu pagalvoti apie laimės konceptą. Refleksijų metu bus siekiama atskleisti, kaip filmo žiūrovai supranta laimę ir kiek jaučiasi laimingi patys.    

Daugiau apie festivalio „Nepatogus kinas“ programą MO muziejuje: https://mo.lt/nepatogus-kinas/