• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
2024 07 11 Šalia „Kūrybingumo mokyklos“ mokytojų menininkų iš Lietuvos stoja ir užsienio interdisciplininio meno kūrėjai 2024 07 10 Vilniaus miesto pasakojimą papildys nauja vieša erdvė, kviesianti burtis aplink ugnį ir maistą. Urtės Karalaitės pokalbis su Kamile Krasauskaite, Petru Išora ir Ona Lozuraityte. 2024 07 08 Kultūros komplekse SODAS 2123 prasidedakūrybinės dirbtuvės – SAULĖS LABORATORIJA 2024 07 02 Menininkų kūryba jūsų namuose – LTMKS kviečia įsigyti riboto tiražo kūrinių reprodukcijų  2024 06 28 Šeimos santykiai Lietuvos menininkių darbuose: trijų kūrėjų žvilgsniai 2024 06 28 Londone ir Edinburge vykstančioje renginių serijoje – dėmesys Baltijos regiono queer istorijai 2024 06 26 Prasideda vasaros renginių ciklas „Gilios upės tyliai plaukia“: programoje – iš užmaršties sugrąžinti filmai 2024 06 25 VDA dėstytojų ir tekstilės studentų kūriniai bus pristatomi tarptautinėje tekstilės bienalėje FITE Prancūzijoje 2024 06 25 VDU Menų fakulteto dėstytojai – apie dirbtinio intelekto pavojus ir tarpdiscipliniškumo svarbą 2024 06 21 Naujas katalogas kviečia pažvelgti į Marijos Teresės Rožanskaitės kūrybą ir gyvenimą lyg pro rentgeno spinduliuotę 2024 06 21 Konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2024“ paraiškas vertins ekspertai iš užsienio 2024 06 21 MO muziejaus ir Britų tarybos projektas tautinių mažumų mokyklos moksleivius padrąsino kalbėti lietuviškai          
.
2023    01    30

MO muziejaus hole – po 27 metų atkuriamos Žilvino Kempino gipso kaukių dirbtuvės

artnews.lt

Paskutinį žiemos mėnesį MO muziejaus holas taps kūrybinių dirbtuvių erdve, į kurią žvilgtelėti galės ir lankytojai – po 27-erių metų savo projektą „Portretai-fosilijos“ čia pratęs Niujorke gyvenantis ir kuriantis menininkas Žilvinas Kempinas.

Vasario 1–25 dienomis penkias dienas per savaitę kūrybinėse dirbtuvėse bus liejamos gipsinės kaukės, kovo mėnesį tapsiančios naujos parodos eksponatais. Tai – pirmas kartas MO muziejaus istorijoje, kuomet beveik visi parodos eksponatai bus specialiai jai sukurti bei pagaminti muziejaus erdvėse.

Projektą „Portretai-fosilijos“ Ž. Kempinas pirmąjį kartą įgyvendino 1996-aisiais. Tai – vienas iš paskutinių menininko projektų Lietuvoje prieš išvykstant į Niujorką. Dirbtuvėse Vilniaus senamiestyje įsikūrusio Ž. Kempino gipsinių kaukių modeliais tapo bičiuliai, bendradarbiai ir bendražygiai, sutikti bei avantiūrai pakviesti čia pat, gatvėje. Dauguma jų dabar – visuomenei puikiai pažįstami kūrėjai: teatro, šokio, dailės pasaulio atstovai.

Anot Ž. Kempino, šie susibūrimai, pokalbiai, pats liejimo procesas buvo esminė projekto dalis, o kaukės – proceso skulptūrinis rezultatas. Tąsyk kūrėjas nuliejo apie septyniasdešimt kaukių, kurios buvo pristatytos buvusiuose Geležinkelininkų kultūros rūmuose įsikūrusioje galerijoje „Jutempus“ (dab. „Kablyje“). Deja, ne visoms buvo lemta išlikti. Šiandien žinoma apie keturias išsaugotas kaukes – tris iš jų MO muziejaus lankytojai jau galėjo pamatyti didžiojoje parodoje „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ 2019 metais.

Idėją ateityje vėl atgaivinti projektą „Portretai-fosilijos“ Ž. Kempinas puoselėjo dar 1996-aisiais, o išlikusių kaukių atradimas ir pristatymas MO muziejaus parodoje tapo impulsu grįžti prie idėjos įgyvendinimo. Dabar, po 27-erių metų, nedidelį bohemišką butuką Vilniaus senamiestyje pakeis dirbtuvės meno institucijoje – MO muziejuje, kurio lankytojai turės unikalią galimybę išvysti kūrybinį procesą savo akimis. Atkurtose dirbtuvėse bus liejamos anuomet projekte dalyvavusių žmonių, o taip pat – jų vaikų, senų ir naujų Ž. Kempino bendražygių gipsinės kaukės.

Po beveik trijų dešimtmečių atgyjantis projektas nemėgina sugrąžinti ar atkurti prabėgusio laiko – veikiau tampa būdu liudyti ir įamžinti pokytį. Dešimtajame dešimtmetyje kūrėjų dėmesio stokojęs portreto (ar autoportreto) žanras šiandien jau yra tapęs kiekvieno iš mūsų kasdienybe: tūkstančiai selfių išmaniųjų telefonų kamerų saugyklose kuria vis kitokį savęs vaizdinį ir leidžia juo manipuliuoti. Ž. Kempino gipso atliejos, priešingai, pasiūlo žvilgsnį į autentišką atvaizdą, tikrąjį „aš“.

„Tada, 1996-aisiais, man pačiam buvo dvidešimt septyneri, vadinasi, tame praėjusiame laike tilpo visas mano gyvenimas. Nuo tada prabėgo dar tiek pat metų. Kaip jie pakeitė mūsų mąstyseną, veidus, elgseną? Kur būsim, ką veiksim po dar tiek metų? Kiek portretų-fosilijų pasieks 2050-uosius? Tokie ir daugybė kitokių klausimų kyla dėl šio projekto, kuris iš prigimties yra eksperimentinis, atviras individualiems potyriams, interpretacijoms ir visiems įmanomiems atsitiktinumams“, – sako Ž. Kempinas.

Vasario mėnesį MO muziejuje kuriami portretai–fosilijos savo kelionę ir toliau tęs MO erdvėse – nuo kovo 2 d. mažojoje salėje įsikurs jų paroda. Joje eksponatais taps ne tik 1996-aisiais bei šių metų kūrybinių dirbtuvių metu išlietos kaukės, bet ir paties proceso dokumentacija. Prieš 27-erius metus režisieriaus Ginto Smilgos videokamera užfiksuotas kaukių liejimo procesas pasipildys nauja dokumentine medžiaga iš dabartinių kūrybinių dirbtuvių.

MO muziejaus lankytojai, įsigiję bilietą, turės galimybę žvilgtelėti į kūrybinį procesą iš arčiau – specialiai sukonstruota dirbtuvių erdvė leis netrukdant menininkui stebėti, kaip liejamos kaukės.

Ž. Kempino kaukių dirbtuvės MO muziejaus hole veiks vasario 1–25 dienomis 15–20 val. Poilsio dienos – antradieniai ir sekmadieniai. Daugiau apie dirbtuves: https://mo.lt/ivykiai/zilvino-kempino-dirbtuves/     

Ž. Kempino paroda „Portretai-fosilijos 2023“ mažojoje salėje veiks nuo kovo 2 d. Daugiau apie parodą: https://mo.lt/ivykiai/portretai-fosilijos/