Martyno Arlausko paroda „kito pramatytas“ VDA galerijoje „Akademija“
artnews.lt
Iki gegužės 17 d. VDA galerijoje „Akademija“ (Pilies g. 44, Vilnius) veikia Martyno Arlausko paroda „kito pramatytas“.
Informacija erdvėj – kito:s žvilgnis, kito:s jausmai. Saituose sutikau jįją. Tiksliai situacijos nepamenu, tačiau nuotrupos mane lanko, o aš joms padedu nugulti darbuose. Kartais spragos pačios užsipildo – jisji prikišo šnekančias rankas.
Paroda tai erdvė, leidžianti pažinti. Čionykščiai objektai, nuorodos, tekstai atsirado sekant istorijas. Kartojant kilpas, mazgus, takus, pradžias ir pabaigas – rankos lyg dienoraštį tai pynė. Pažinkime – kiek pastangų skiriate pažinti?
– Mėginti suprasti vizualiąją komunikaciją, – kartojuosi. – Visi iš to pačio molio drėbti, iš to pačio gintaro kalti, toj pačioj žemėj brandinti. Gal ir pasižymim kitokiom savybėm, bet jaučiasi tai artimai.
Krypstu į santykių erdvę, komunikacijos lauką. Jame žaidžiu kalba, jaučiu žingsnius – klaidžioja jisji: ieško ryšių, stebi, mąsto. Rankomis pasakoja istorijas.
Menininkas Martynas Arlauskas yra aktyvus kurčiųjų, neprigirdinčiųjų ir gestakalbių bendruomenės narys, besidomintis socialiniais santykiais, komunikacija ir visuomenės įvairialypiškumu. Autorius skolinasi savo meninėje praktikoje sutikto:s kito:s žvilgsnį, formuoja jo:s dienoraštį, minčių ir patyrimų žemėlapį: „Parodos objektai, nuorodos, tekstai atsirado sekant istorijas, mėginant suprasti kitą, mokytis iš jo:s. Kiek pastangų skiriame pažinti kitokiai formai, su kuria nevisuomet turime bendrą kalbą (lingua franca)?
Gestakalbystė parodoje prabėga tarpupirščiais: prisilietimais, vertimu, nėriniais, kuriuos rankos gestų kalba lyg dienoraštį pynė. Krypsta į komunikacijos lauką, jame žaidžia kalba, jaučia žingsnius – klaidžioja jisji: ieško ryšių, stebi, mąsto. Rankomis, vizualiai seka istorijas.
Ekspozicijoje pateikiamas autoriaus vertimas į lietuvių gestų kalbą – parodos apibendrinimas bei kūrybiniai užkulisiai.
Martynas Arlauskas (g. 2000) – menininkas, edukatorius. Savo kūryboje apmąsto tarpžmogiškus santykius ir jų sukuriamą erdvę. Studijavo įvietinto meno programoje Vilniaus dailės akademijoje, gilinosi į socialinę problematiką ir lietuvių gestų kalbą. Menininkas siekia kurti situacijas jungiančias žmones, kūrybą, edukaciją ir vizualiąją komunikaciją.
Fotografijos: Rusnė Šimulynaitė


















