.
2018    05    14

Marijos Šnipaitės personalinė paroda „Atsitraukimas“ (AV17) galerijoje

artnews.lt

Gegužės 17 d., 18 val. (AV17) galerijoje atidaroma menininkės Marijos Šnipaitės trečioji personalinė paroda “Atsitraukimas”.

Parodoje “Atsitraukimas” autorė pristato naujausias instaliacijas bei piešinius, kurių tema – distancija, padedanti įvertinti, permąstyti mus supančią aplinką, reiškinius ar būsenas. Iš kasdienių, rodos, nereikšmingų įvykių, nevietoje padėtų daiktų ir prisiminimų, kurie ilgainiui tampa savotiškais kasdienybės trikdžiais, konstruojamos peizažinės struktūros. Instaliacijų objektai, pirmine savo forma yra savarankiški, tačiau atsidūrę greta vienas kito tarpusavyje ima megzti asociacijų tinklą bei sufleruoti galimus ryšius. Daugumos jų vaidmenys, kaip ir medžiagos, pakeisti: tai, kas įprastai būna sunku, čia tampa lengva, tai, kas šiurkštu – glotnu. Skirtingai nei ankstesnėje savo kūryboje, šioje parodoje autorė nesiekia kūrinių supančioti menamu siužetu, čia nėra pasišalinusio veikėjo. Instaliacijų visuma kuria polifoninį lauką, sapnišką, neracionalią atmosferą, kurioje žiūrovas patenka į savotišką vidinės būsenos periferiją. Šioje erdvėje susipina asmeninės ir kolektyvinės patirtys, nostalgija ir melancholija, o menininkės kurtas peizažas tampa mentaline kelione.

Marijos Šnipaitės kūryba veikiama kasdienybės ritualų, literatūrinių kūrinių, kurių pasakojimas paremtas chaotišku asociacijų tinklu, bei kino filmų, ypač vadinamų “Kelio” filmų (angl. road movie), kuriuose peizažas tampa ne tik fonu, o vienu iš pagrindinių veikėjų. Menininkės kūrybos procesas – nuolatinis judėjimas, sąsajų paieškos bei aplinkos stebėsena. Jos kūriniai neturi galutinės formos – vieno kūrinio elementai ar medžiagos gali atsirasti kitame darbe. Toks perėjimas iš vieno kūrinio į kitą pabrėžia jos darbų tęstinumą, kūrybinio proceso ir idėjinio pamato vientisumą.

Parodos metu, gegužės 26 d., menininkė Marija Šnipaitė, 16-20 metų jaunuolius, pakvies sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse. Atsispiriant nuo aplinos stebėjimo bei kasdienių trikdžių motyvo, menininkė pasiūlys pagalvoti apie kliūtis, kaip vieną iš kūrybinių įkvėpimų. Trikdžių pagalba bus tiriami erdvės ir objektų santykiai, skirtingi jų charakteriai bei kaip jų visuma gali tapti įtaigiais meno kūriniais.

Marija Šnipaitė yra jaunosios kartos menininkė, baigusi skulptūros magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, stažavusis Štutgarto menų akademijoje, Vokietijoje. Nuo 2016 m. Lietuvos tardisciplinio meno kūrėjų sąjungos narė, 2014 m. įvertinta individualia Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos stipendija meno ir kultūros kūrėjams. Tarptautinėse ir vietinėse parodose autorė dalyvauja nuo 2011 m., tarp kurių dalyvavimas jungtinėje parodoje “Susitikimo pradžia“ buvusiame kino teatre “Lietuva”, meno mugėje ArtVilnius bei Kauno tarptautinėje bienalė “Unitekstas”.

Paroda “Atsitraukimas” (AV17) galerijoje, Totorių g. 5, Vilniuje, veiks iki birželio 9 d.